Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πετρελαιο VS αεριο.


Spiros Firefrog

Recommended Posts

Χαιρετε και χρονια πολλα,
Εχω μια ερωτηση ή μαλλον απορια.

Μενω σε μια 5οροφη πολυκατοικια (οροφοδιαμερισματα - ιδια τετραγωνικα) στον 1ο οροφο. Πριν καιρο (2-3 χρονια) η θερμανση της οικοδομης γινοταν με κοινο καυστηρα πετρελαιου. Απο οσο θυμαμαι στα κοινοχρηστα ο 1ος οροφος πάνω από την πυλωτή τυγχανε μια μικρη εκπτωση λόγω αυξημενων απωλειων. Σημερα εχουμε βαλει ολα τα διαμερισματα ατομικο καυστηρα φυσικου αεριου και φυσικα ο καθενας πληρωνει οτι "εκαψε". Εγω - σαν πρωτος οροφος, δεν αδικουμε πλεον αφου χανω το "bonus" που ειχα με τον καυστηρα πετρελαιου ; Πραγματικα ειναι πολυ δυσκολο να ζεστανω το σπιτι σε σχεση με τους αλλους οροφους.

 

Δεκτα ολα τα σχολια, ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

 Εγω - σαν πρωτος οροφος, δεν αδικουμε πλεον αφου χανω το "bonus" που ειχα με τον καυστηρα πετρελαιου ; Πραγματικα ειναι πολυ δυσκολο να ζεστανω το σπιτι σε σχεση με τους αλλους οροφους.

 

Ετσι ακριβώς είναι....

Το τι κάνεις τώρα..... μάλλον τον πίνεις και μονώνεις την πιλοτή με δικά σου έξοδα....

Γιατί για να πείσεις τους υπολοίπους να συμβάλουν στην δαπάνη μόνωσης της πιλοτής χλομό το βλέπω...

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, στην Ελλάδα το πρόβλημα σου είναι πολύ συνιθισμένο και ούτε το βλέπω μεγάλο πρόβλημα. Η αγορά κατοικίας με Μηχανικό τα χρόνια που αγοράζατε θα σας διαφώτιζε για το πρόβλημα, αν βέβαια είχατε αγοράσει μετά το 1990 που είχε αρχίσει να γίνεται αισθητό πόσο απαραίτητη είναι η μόνωση. Δεν το βλέπω ότι αδικείστε, μάλλον πριν τυγχάνατε ευνοικής ρύθμισης, που στην Ελλάδα και την πλειονότητα των παρεμφερών υποθέσεων δεν τυγχάνουν οι ιδιοκτήτες. Τώρα αν "αδικείστε" κατά πρώτον θέλει αυτοψία από Μηχανικό, για το πόσο μεγάλο είναι το πρόβλημα μόνωση pilotis και κατα δεύτερον αν αποφασιστεί ότι εκεί πάσχει και είναι το κυριότερο σημείο που πάσχει η οικοδομή- ιδιοκτησία σας, φροντίδα για νεα μόνωση, αν δεν μπορείτε να ανταπεξέλθετε των αυξημένων θερμικών απαιτήσεων με άλλο τρόπο.

Τώρα επίσης υπάρχουν τα προγράμματα "εξ οικονομώ" που με μικρότερο δικό σας κόστος και το μέρος που θα δώσετε εσείς με κεφάλαιο το προπληρώνει η τράπεζα με άτοκο δάνειο, που μπορείτε να μονώσετε την κατοικία αλλά επίσης να προσθέσετε κάποια ενεργειακά κουφώματα αν αυτό κριθεί απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλέπω ότι αδικείστε, μάλλον πριν τυγχάνατε ευνοικής ρύθμισης, που στην Ελλάδα και την πλειονότητα των παρεμφερών υποθέσεων δεν τυγχάνουν οι ιδιοκτήτες

 

Φίλε Arche εδώ νομίζω  κάνει λίγο λάθος.....

Αν δεν κάνω λάθος ο φεκ 85 καταμέριζε τις απώλειες του κτηρίου (κουφάρι) συνολικά και για αυτό ελάφρυνε τα δυσμενή διαμερίσματα.

Ουσιαστικά δεν τα ελάφρυνε ούτε τους έδινε κάποιο προνόμιο αλλά τα ισορροπούσε. 

Εχω λοιπόν την αίσθηση ότι απο την στιγμή που καταργήθηκε η κεντρική θέρμανση και λογικά παύει να υσχίει ο κανονισμός χάθηκε και αυτή η ισορροπία.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη κουβέντα ανοίξατε παιδιά. Αυτά τα συζητάμε σχεδόν 10 χρόνια στο ΠΣΔΜΗ, αλλα και στο ΤΕΕ νομίζω... Προτάσεις πολλές... Επί της ουσίας τίποτα...

 

Καλή χρονια, με υγεία και ευτυχία σε όλους!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Arche εδώ νομίζω  κάνει λίγο λάθος.....

Αν δεν κάνω λάθος ο φεκ 85 καταμέριζε τις απώλειες του κτηρίου (κουφάρι) συνολικά και για αυτό ελάφρυνε τα δυσμενή διαμερίσματα.

Ουσιαστικά δεν τα ελάφρυνε ούτε τους έδινε κάποιο προνόμιο αλλά τα ισορροπούσε. 

Εχω λοιπόν την αίσθηση ότι απο την στιγμή που καταργήθηκε η κεντρική θέρμανση και λογικά παύει να υσχίει ο κανονισμός χάθηκε και αυτή η ισορροπία.

εγώ ... έχω την εντύπωση οτι κάνεις λάθος, καταρχήν ...φεκ 85 δεν γνωρίζω, γοκ 85 γνωρίζω, που πάντως ουδεμία σχέση με αναλογούν χιλιοστά στη θέρμανση ανά διαμέρισμα δεν έχει. Αν ξέρεις κάτι άλλο, που δεν γνωρίζω, ενημέρωσε..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε @Arche

 

Ο ΓΟΚ '85 δεν έχει καμμία σχέση με την κατανομή δαπανών θέρμανσης, αυτό προβλέπεται μόνο απο το ΠΔ 7-11-85.

 

Ο φίλος aithilenio, έχει δίκιο σ' αυτό που λέει οτι καταμέριζε (το κάνει ακόμα γιατί αυτό το ΠΔ ισχύει) τις απώλειες του κτηρίου (κουφάρι) συνολικά και επιπλέον υπάρχει ένας συντελεστής ''ω'' που δίνει ενα bonus (10-20%) στα ακραία διαμερίσματα (ισόγειο και τελευταίο όροφο).

 

Αν θέλεις για ενημέρωση δες το ΠΔ 7-1-1985 (ΦΕΚ 631 Δ).

Link to comment
Share on other sites

@aithilenio...με πρόλβες με το ΦΕΚ !!!!

 

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά νά έχουμε....κι άμα μας κάθεται και καμμιά δουλειά είναι ακόμα καλύτερα !!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.