Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - μη επαρκής θέρμανση


lemouz75

Recommended Posts

Κοιτάξτε την επίσημη κατανάλωση που δίνει ο κατασκευαστής. 11453 για μέσο κλίμα. Μέσο κλίμα θεωρεί την Γερμανία και όχι την Ελλάδα. Διαιρέστε το 11453 με 365 ημέρες και θα πάρετε 31,37 kwh. Δεν σας είπα να μην διασκεδάζετε αλλά σας βάζω τις μετρήσεις μου. Επειδή στο Ριο δεν είμαι Γερμανία θα μπορούσε και καλύτερα.

post-25466-0-97053100-1486986307_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοιτάξτε την επίσημη κατανάλωση που δίνει ο κατασκευαστής. 11453 για μέσο κλίμα. Μέσο κλίμα θεωρεί την Γερμανία και όχι την Ελλάδα. Διαιρέστε το 11453 με 365 ημέρες και θα πάρετε 31,37 kwh. Δεν σας είπα να μην διασκεδάζετε αλλά σας βάζω τις μετρήσεις μου. Επειδή στο Ριο δεν είμαι Γερμανία θα μπορούσε και καλύτερα.

 

Κατατοπιστικότατο το πινακάκι και πολύ επιστημονική η αναγωγή (11453:365) - Ρίο = 31.37kwh

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατο το πινακάκι και πολύ επιστημονική η αναγωγή (11453:365) - Ρίο = 31.37kwh

 

τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε την επίσημη κατανάλωση που δίνει ο κατασκευαστής. 11453 για μέσο κλίμα. Μέσο κλίμα θεωρεί την Γερμανία και όχι την Ελλάδα. Διαιρέστε το 11453 με 365 ημέρες και θα πάρετε 31,37 kwh. Δεν σας είπα να μην διασκεδάζετε αλλά σας βάζω τις μετρήσεις μου. Επειδή στο Ριο δεν είμαι Γερμανία θα μπορούσε και καλύτερα.

τα σπίτια συνήθως δεν θερμαίνονται όλο τον χρόνο οπότε το 365 δεν ισχύει. Το πρότυπο περί μετρήσεων αντλιών θερμότητας αναφέρει ακριβώς τις ώρες θέρμανσης και την εξωτερική θερμοκρασία που αντιστοιχεί στις ώρες στον πίνακα.

post-15764-0-15772000-1486991623_thumb.jpg

Edited by nvel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τα σπίτια συνήθως δεν θερμαίνονται όλο τον χρόνο οπότε το 365 δεν ισχύει. Το πρότυπο περί μετρήσεων αντλιών θερμότητας αναφέρει ακριβώς τις ώρες θέρμανσης και την εξωτερική θερμοκρασία που αντιστοιχεί στις ώρες στον πίνακα.

 

 

+1

Προφανώς και ισχύει το παραπάνω για αυτό και η εταιρία σου δίνει και το 7365. Κάνε τις πράξεις και θα καταλήψεις στο ίδιο. Να βάλουμε και το πρότυπο

_prEN_15316-4-2_Space_heating_generation_systems-Heat_pump_systems.pdf

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

+1

Προφανώς και ισχύει το παραπάνω για αυτό και η εταιρία σου δίνει και το 7365. Κάνε τις πράξεις και θα καταλήψεις στο ίδιο.  

 

Διαλέγεις και παίρνεις που λένε και στην λαϊκή

Link to comment
Share on other sites

Διαλέγεις και παίρνεις που λένε και στην λαϊκή

 

διάβασε και θα καταλάβεις. Στο ίδιο καταλήγεις αν το υπολογίσεις με τον θερμοστάτη στους 22 βαθμούς. 

Link to comment
Share on other sites

διάβασε και θα καταλάβεις. Στο ίδιο καταλήγεις αν το υπολογίσεις με τον θερμοστάτη στους 22 βαθμούς. 

 

Τα ξέρω τα ξένα και το δίαβασα, το λέει ξεκάθαρα: θερμοστάτη στους 22C για κατανάλωση 31,37kwh!

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικα θα δώσω την κατανάλωση που είχα το τελευταιο 24αωρο (8π.μ - 8π.μ) με 16αρα αντλια χαμηλών, ενδοδαπέδια και αντιστάθμιση για 20-21C εσωτερική θερμοκρασία.

Η μέση θερμοκρασία στην περιοχή ήταν 3-4C και τα ρολογια γραψανε 43kwh με το ακριβό και 26kwh με το βραδινό ρεύμα. Σύνολο 69kwh.

 

Οι τιμές είναι κατευθείαν απο τα ρολογια της ΔΕΗ, εχθες δεν ήταν κανένας στο σπίτι οπότε αν εξαιρέσουμε το ψυγείο και κάποιες λάμπες/τηλεοραση led δεν υπήρχε συσκευή που να τραβάει πολύ ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.