Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - μη επαρκής θέρμανση


lemouz75

Recommended Posts

Συνάδελφοι... οι παρακάτω τιμές του Ροδόπουλου

2,32 και

1,87 ΚWh

Οι τιμές αυτές είναι υπερβολικά χαμηλές για Α/Θ 20ΚW και ειδικά στο ξεκίνημά της!

KonstantinosIB...

Μήπως μπορείς να μου πεις με ποιο τρόπο θα χαμηλώσω τις δικές μου τιμές?

Δηλ οι υπόλοποι εδώ μέσα τί καταναλώσεις έχετε ανά ώρα? Για να δω αν κάνω λάθος εγώ δηλ...

Συμφωνώ για τις διαφορετικές τιμές με ίδιες απώλειες κλπ, αλλά όταν εγώ 24h καίω 70-75KWh είναι μεγάλη διαφορά!! Να ανεβάσω τη θερμοκρασία αντί για 50 που την έχω τώρα, στους 55 (που είναι και το μέγιστο της αντλίας μου)???

Υπ'οψιν ότι σήμερα που από χτες είναι 24h συνεχόμενη λειτουργία, (σεταρισμένη στους 24 που δε θα πιάσει ποτέ), μέσα έχω 20-20,5-21

Μήπως κάνω κάτι λάθος? Αλλά από την άλλη τί άλλο μπορώ να κάνω για χαμηλότερες τιμές?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα.Επειδη για καποιο λογο δεν με αφηνει να απαντησω στο θεμα καταναλωσεις αντλιας θερμοτητας παραθετω εδω τις καταναλωσεις.Αντλια NEW ENERGY μοντελο sw3-hs/hp αποδοσεις 11,9 kw χαμηλων θερμοκρ. με δοχειο απλο αδρανειας 200λιτρα.Σπιτι Θεσ/νικη 110τμ μεζονετα με θερμομονωση 5εκ και κουφωματα 6ετιας εχω τις εξης καταναλωσεις.Τις μερες του ψυχους ειχα 49 kw/h μονο η αντλια το 24 ωρο και θερμοκρασια σπιτιου περιπου 20,5 και δεν πηγαινε παραπανω.Γενικα τις ημερες αυτες που η θερμοκρασια δεν παει πανω απο 5 βαθμους εχω περιπου 48 kw/h το 24ωρο μονο η αντλια μου(εχω ξεχωριστο μετρητη)  με θερμοκρασια σπιτιου 21,5 με 22 βαθμους .Η ρυθμισης ειναι:Διαφορα on off 5oc,μεγιστη θερμοκ. νερου στην εξοδο 60οc,μεγιστη θερμ. νερου στο δοχειο αδρανειας 60οc και θερμοκ.νερου επιστροφων 55οc.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι... οι παρακάτω τιμές του Ροδόπουλου

2,32 και

1,87 ΚWh

Οι τιμές αυτές είναι υπερβολικά χαμηλές για Α/Θ 20ΚW και ειδικά στο ξεκίνημά της!

KonstantinosIB...

Μήπως μπορείς να μου πεις με ποιο τρόπο θα χαμηλώσω τις δικές μου τιμές?

Δηλ οι υπόλοποι εδώ μέσα τί καταναλώσεις έχετε ανά ώρα? Για να δω αν κάνω λάθος εγώ δηλ...

Συμφωνώ για τις διαφορετικές τιμές με ίδιες απώλειες κλπ, αλλά όταν εγώ 24h καίω 70-75KWh είναι μεγάλη διαφορά!! Να ανεβάσω τη θερμοκρασία αντί για 50 που την έχω τώρα, στους 55 (που είναι και το μέγιστο της αντλίας μου)???

Υπ'οψιν ότι σήμερα που από χτες είναι 24h συνεχόμενη λειτουργία, (σεταρισμένη στους 24 που δε θα πιάσει ποτέ), μέσα έχω 20-20,5-21

Μήπως κάνω κάτι λάθος? Αλλά από την άλλη τί άλλο μπορώ να κάνω για χαμηλότερες τιμές?

 

Απαντάς μόνος σου ...................... (σεταρισμένη στους 24 που δε θα πιάσει ποτέ), μέσα έχω 20-20,5-21

 

Πάλι όμως κάνεις λάθος και συγκρίνεις πράγματα ανόμοια. Τα 40kwh διαφορά δεν είναι απαραίτητα μεγάλη όσο και αν φαίνεται μεγάλη. Πρώτη δουλειά πόσο όγκο αέρα έχεις? ώστε να βάλουμε τα πράγματα σε μια σωστή βάση.  

Link to comment
Share on other sites

Το meteonorm το χρησιμοποιούσα στα φ/β και είναι γραμμένος. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει όμως σε υπολογισμούς θέρμανσης. Εκεί τις τιμές των TOTEE.

 

Λογικα οι μεσες θερμοκρασίες από το 2000 και μετά θα πρέπει να είναι αυξημένες. Σωστά;

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

lemouz

Αυτό που έγραψες ότι τις κρύες μέρες πάει μέχρι 20,5 και όχι παραπάνω ισχύει και σε μένα.

Όμως, πώς γίνεται να καταναλώνω 3 KWh δεν μπορώ να το καταλάβω με ίδια αντλία σχεδόν με τη δικιά σου, Hitachi Yutaki M έχω

Επίσης, τις πιο καλές μέρες που έξω έχει 12-15 βαθμούς, η αντλία μου καίει 2,3-2,5 KWh ανά ώρα

Αν πάω το νερό αντί για 50 που είναι τώρα, 55 θα βοηθήσει?

Επίσης, δεν βγαίνει 49 KWh δηλ 2,04 KWh ανά ώρα με αντλία 11,9KW?? δηλ COP πόσο έχει? 6?

Ροδόπουλε

Εδώ τη δουλεύω συνεχόμενα και πάει 20-20,5 ... Αν τη δουλέψω αλλιώς, θα κρυώνω μέσα!

Εσένα πόσα KW είναι? και πώς τη δουλεύεις? με θερμοστάτη start-stop δηλ ή συνεχόμενα όπως εγώ?

Link to comment
Share on other sites

Το meteonorm το χρησιμοποιούσα στα φ/β και είναι γραμμένος. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει όμως σε υπολογισμούς θέρμανσης. Εκεί τις τιμές των TOTEE.

 

Λογικα οι μεσες θερμοκρασίες από το 2000 και μετά θα πρέπει να είναι αυξημένες. Σωστά;

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

υψηλότερες το καλοκαίρι και χαμηλότερες το χειμώνα. Αυτό που δεν καταλαβαίνει η ΤΟΤΕΕ είναι οτι η μέση τιμή όταν μιλάμε για θέρμανση και ψύξη δεν λέει απολύτως τίποτα. Πάρε για παράδειγμα Καστορία 2009. Οταν μέσα στην ημέρα έχω διακύμανση 15 βαθμούς τι να την κάνω την ριμάδα την μέση τιμή? Απλά οι άνθρωποι που έγραψαν τον κανονισμό προσπάθησαν να κάνουν κάτι που να λύνετε και με το χέρι και να μην απαιτείται κώδικας. Αν ήμασταν το 1990 να το καταλάβω. Σήμερα όμως ρε γαμώτο στο κινητό το λύνεις για πλάκα. Αντε τώρα να βγάλεις COP με 15 βαθμούς διαφορά σε 24 ώρες? Μουρλαίνετε το σύστημα και δεν προλαβαίνει να αυτορυθμιστεί. Το έρχονται και τα εσωτερικά στοιχεία και παθαίνει κοκομπλόκο. Σηκώνει ισχύ και του παίρνει 1 ώρα, στην ώρα επάνω η θερμοκρασία έχει πέσει 3 βαθμούς. Αντε να βγάλει άκρη. Η ιστορία κατά την άποψή μου βασίζεται αποκλειστικά στην διάταξη της μόνωσης αλλα το θέμα ανήκει αλλού .............

post-25466-0-12795100-1485536145_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

lemouz

Αυτό που έγραψες ότι τις κρύες μέρες πάει μέχρι 20,5 και όχι παραπάνω ισχύει και σε μένα.

Όμως, πώς γίνεται να καταναλώνω 3 KWh δεν μπορώ να το καταλάβω με ίδια αντλία σχεδόν με τη δικιά σου, Hitachi Yutaki M έχω

Επίσης, τις πιο καλές μέρες που έξω έχει 12-15 βαθμούς, η αντλία μου καίει 2,3-2,5 KWh ανά ώρα

Αν πάω το νερό αντί για 50 που είναι τώρα, 55 θα βοηθήσει?

Επίσης, δεν βγαίνει 49 KWh δηλ 2,04 KWh ανά ώρα με αντλία 11,9KW?? δηλ COP πόσο έχει? 6?

Ροδόπουλε

Εδώ τη δουλεύω συνεχόμενα και πάει 20-20,5 ... Αν τη δουλέψω αλλιώς, θα κρυώνω μέσα!

Εσένα πόσα KW είναι? και πώς τη δουλεύεις? με θερμοστάτη start-stop δηλ ή συνεχόμενα όπως εγώ?

 

τι σχέση έχει το COP με την θερμική ροή που στην ουσία ορίζει τα πράγματα. Αν έχεις πραγματικό U=10 και λάθος ισχύ αντλίας γιατί μιλάμε για COP?  

 

Κρυώνεις διότι δεν έχεις θερμική άνεση !!!!!!!!!!!

 

Εχω NIBE F2300-20 (19.4 kw πραγματικό) και NIBE SMO 10 για την αντιστάθμιση και την δουλεύω συνήθως χωρίς διακοπή εκτός και να λείπουμε όλοι από το σπίτι για πάνω από μια ημέρα.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

KonstantinosIB...

Μήπως μπορείς να μου πεις με ποιο τρόπο θα χαμηλώσω τις δικές μου τιμές?

Δωσ' μου λίγο χρόνο. Θα σου απαντήσω αύριο.

Στείλε μου στο p.m. ολόκληρο τον εργοστασιακό τον τύπο της αντλίας. 

 

Τι πάει να πει πιστοποιημένα στοιχεία? Προέρχονται όπως όλα απο τους σταθμούς στην Ελλάδα. Μήπως οι μέσες τιμές του ΚΕΝΑΚ είναι πιστοποιημένες? Προφανώς και όχι. Οι άνθρωποι πήραν τα στοιχεία και έβγαλαν τον μέσο όρο.   

Η πρώτη πιστοποίηση είναι των σταθμών. 

Μιλάω για πιστοποίηση γιατί θέλω να τεκμηριώσω του πελάτη ότι συμβαίνει αυτό, και ο πελάτης είναι τεχνικά καταρτισμένος πλήρως. Για μένα είναι ζωτικής σημασίας τα αποτελέσματα αυτά.  

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, εγώ μιλάω για μια απλή μέτρηση.

Μαθηματικά, αφήνουμε έξω θερμικές ανέσεις, μονώσεις, κλπ

Πχ.

Λείπω μία μέρα και όταν μπω σπίτι την ανάβω. Την πρώτη ώρα καίω 3,5, την δεύτερη 3,2, την τρίτη 2,8 κι έτσι ας πούμε ότι σε 5 ώρες βγάζω μ.ο. 3KWh ανά ώρα

Εσείς μου λέτε ότι λείπατε, και βλέπω από το πινακάκι σας ότι την πρώτη ώρα 2,32 και την δεύτερη 1,87 και όλα αυτά με αντλία 20KW?

Τα λέω αυτά γιατί τις 2 πρώτες ώρες θα δουλεύουν φουλ και οι 2 αντλίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.