Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - μη επαρκής θέρμανση


lemouz75

Recommended Posts

Καταρχην να ευχηθω Καλη Χρονια με πολυ υγεια σε ολα μελη!

 

Εχω Α/Θ της DAIKIN 3φασικη υψηλων θερμοκρασιων στα 11KW με συνδεση σε καινουριο boiler 100lt και ΖΝΧ και με καινουρια σωματα καλοριφερ Vasco. Το σπιτι (βορεια Ελλαδα) ειναι προσφατα ανακαινισμενο στα 120τ.μ. μονωμενο πληρως, με καινουρια πλαστικα κουφωματα και 3πλα ενεργειακα τζαμια. 

Μετακομισα προσφατα οποτε δεν εχω κλεισει καν μηνα στο σπιτι και οπως θα καταλαβει καποιος ακομη ψαχνω την χρυση τομη της Α/Θ!

 

Αρχικα ηταν ρυθμισμενη να στελνει θερμοκρασια νερου στα σωματα στους 70C και στα ΖΝΧ 50C. 

Μεσα στο σπιτι συμφωνα με τον θερμοστατη της DAIKIN εχω τουλαχιστον 22 με 22,5C καθε πρωι στις 6 που ξυπναω (με κρυα τα σωματα και ανοιχτη την Α/Θ ρυθμισμενη στους 21C). Ειδικα οταν βγαινει ο ηλιος μπορει να φτασει και τους 24C ο θερμοστατης (δεν πεφτει ηλιος επανω στον θερμοστατη) γιατι ζεσταινει το σπιτι ισως και την θερμομονωση ο ηλιος.

Το μεσημερι - απογευμα που πεφτει ο ηλιος πεφτει γυρω στους 22,5-23C η θερμοκρασια με αποτελεσμα παρ' οτι αν ακουσει καποιος αυτη την θερμοκρασια θα την θεωρησει καλη αλλα εμεις νιωθουμε την αναγκη για ενα τσικ ζεστης. Ετσι πχ αν ειναι στους 22.5C βαζω τον θερμοστατη στους 24C και περνει μπροστα η Α/Θ. Σε πολυ γρηγορο χρονικο διαστημα και με εξωτερικη θερμοκρασια απο 0 εως 4C τα σωματα βραζουν. Ελα που πιανει γρηγορα την θερμοκρασια και σβηνει η Α/Θ, τα σωματα κρυωνουν καποια στιγμη και νιωθουμε οτι εχει κρυο... (πιο πολυ γκρινια της γυναικας γιατι εχουμε και 2 μικρα παιδια σπιτι).

 

Την δουλεψα 5-6 ημερες την Α/Θ ετσι. Επαιζα με θερμοκρασια στον θερμοστατη 24-25C. Το προβλημα που παρατηρησα ειναι οτι πχ εαν ειχα τον θερμοστατη στους 22C το πρωι πριν παω στην δουλεια ανοιγω να αερισω το σπιτι και ενω πχ δειχνει 23C πεφτει στους 21,5C (γιατι μπαινει καθαρος κρυος αερας απο την μπαλκονοπορτα) δεν περνει μπροστα η Α/Θ. Ε λεω θα εχει αποκλιση 0,5C. Το αφησα να παει και 21C αλλη ημερα παλι δεν πηρα μπροστα. Μιλησα με τον εγκαταστατη και μου ειπε οτι παιζει περιπου στους ~1,2C η αποκλιση (ερωτηση: διορθωνεται αυτο με καποια ρυθμιση;).

 

Του ειπα επισης οτι ειναι στους 70C ζεστενονται γρηγορα τα νερα στα καλοριφερ πιανει γρηγορα την επιθυμητη θερμοκρασια αλλα μετα νιωθω οτι κρυωνουμε και ας εχουμε μεσα πχ 24C.

Μου προτεινε να χαμηλωσω την θερμοκρασια απο 70 -> 58C ετσι θα εχω περισσοτερες ωρες ανοιχτη την Α/Θ τα σωματα θα ειναι ζεστα περισσοτερες ωρες και δεν θα εχω τα κενα που θα μενει το σπιτι κρυο και μου ειπε επισης οτι θα εχω χαμηλοτερες καταναλωσεις.

Εχει τωρα 10+ ημερες το λειτουργω ετσι. Μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος. Δεν βραζουν τα σωματα αλλα δεν ειναι και χλυαρα. Το σπιτι ζεστενεται ομοιομορφα και τα καλοριφερ ειναι περισσοτερες ωρες ζεστα. Ενδεικτικα να αναφερω γιατι δεν εχω μετρητη μονο για την Α/Θ κατεβηκα εχθες να δω το ρολοι της ΔΕΗ πηρα τις ενδειξεις και σημερα μετα απο 24ωρες και εγραψε 29 κιλοβατορες το ημερησιο και 7 το νυχτερινο (Η μετρηση εγινε μετα απο 24 ωρες την ιδια ωρα).

Μεσα περιλαμβανει φωτα, φουρνος μαγειρεμα, tv, 1 πλυση στο πλυντηριο πιατων, ΖΝΧ ολο το 24ωρο (την ενδειξη της ντουζιερας δεν την κλεινω ποτε) και Α/Θ παντα ανοιχτη επισης δεν την κλεινω ποτε αλλα με χρηση απο τις 09:00 το πρωι εως τις 23:30 το βραδυ στους 24C και θερμοκρασια νερου στους 58C με εξωτερικη θερμοκρασια -0,5C.

Δεν ξερω εαν ειναι πολλες η κιλοβατορες που καταναλωσα. Σημερα αξιωθηκα 1η φορα να το τσεκαρω και θα παω και αυριο παλι την ιδια ωρα. 

 

Το ερωτημα μου ειναι την λειτουργω ετσι σωστα την Α/Θ; Περιπου τι καταναλωσεις να υπολογιζω ημερησιως εαν αυτο μπορει να μου το πει καποιος απο παρομοια χρηση της Α/Θ, και τελος ο ρημαδοθερμοστατης μπορει να γινει πιο ευαισθητος; Δηλαδη να εχει αποκλιση 0,5C να το εχω στους 22C πχ και οταν πεσει 21,5 να παρει μπροστα;

 

Ζητω πραγματικα συγνωμη για το μακροσκελες κειμενο. Ειπα ολη την ιστορια μου και τον πονο μου μαζι. Οποιος εχει το χρονο και τη θεληση μου απαντα. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 149
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή χρονιά επίσης.

 

Σε γενικές γραμμές η ρύθμιση που σου έκανε ο εγκαταστάτης είναι σωστή και οι καταναλώσεις πολύ λογικές με τέτοιο κρύο που είχε αυτές τις μέρες.

 

Τώρα για τον θερμοστάτη εγώ στο δικό μου διαμέρισμα έχω έναν Siemens REV 17 ο οποίος έχει διακύμανση 0,2oC. Η θερμική άνεση είναι πραγματικά πολύ καλή και δεν σου δίνει την αίσθηση ότι κρυώνεις. 

 

Για την οικονομικότερη λειτουργία σου προτείνω αν τις πρωινές ώρες δεν είναι κανένας στο σπίτι μπορείς να αφήνεις να πέφτει η θερμοκρασία 2 με 2.5οC και να εκμεταλλεύεσαι το μεσημεριανό μειωμένο τιμολόγιο (3 με 5μμ). Σε αυτό να υπολογίσεις επιπλέον και το μεγαλύτερο COP που έχει συνήθως εκείνη την ώρα, λόγω υψηλότερης εξωτερικής θερμοκρασίας σε σχέση με τις πρωινές ώρες. 

Link to comment
Share on other sites

Περί Α/Θ, U, COP, καταναλώσεις κλπ. Τα στοιχεία είναι από το σπίτι μου. Νότιος τοίχος 3,5 Χ 2,88 και μέσος όρος από 18 σημεία σε κάναβο. Οι μετρήσεις έγιναν 15-16/01. Περιοχή Ρίο-Αχαιας. 

 

Το θεωρητικό U του τοίχου είναι 0.421 W/m2 K. Η αντλία είναι ρυθμισμένη σταθερά στους 22 βαθμούς και δουλεύει ασταμάτητα από τις 26/12. Οι μετρήσεις έγιναν με εξαιρετικά αξιόπιστα μηχανήματα και όχι με θερμοστάτες ή άλλες βλακείες. Μέτρησα κάθε ώρα την θερμοκρασία μέσα, έξω και την εσωτερική επιφανειακή. Τα αποτελέσματα και 3 παλινδρομήσεις συσχετισμού. Συμπέρασμα,

 

υπάρχει το θεωρητικό U, COP κλπ και το πραγματικό. Το πραγματικό μας ενδιαφέρει !!!! τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. 

 

Τι εσωτερική θερμοκρασία αέρα

Te εξωτερική θερμοκρασία αέρα

Tsi εσωτερική θερμοκρασία επιφάνειας

 

Για εμένα το U μου είναι μεταξύ 1,12-3,36 W/m2 K.

 

Αν δεν καταλάβουμε λοιπόν ότι η μελέτη επί της αρχής έχει έναν συντελεστή περίπου Χ 3 δουλειά δεν θα κάνουμε.

post-25466-0-58863200-1484566180_thumb.jpg

post-25466-0-28478900-1484566187_thumb.jpg

Edited by Ροδοπουλος
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

επειδή πολλοί έχουν την εντύπωση ότι απαιτούνται μηχανήματα αξίας πολλών χιλιάδων

 

https://www.pce-instruments.com/english/measuring-instruments/test-meters/humidity-detector-pce-instruments-humidity-detector-pce-ht-71n-det_61504.htm?_list=qr.art&_listpos=7

 

αγοράζουμε 2. Ένα για μέσα και ένα για έξω και ένα μετρητή επιφανείας απο το Lidl. Με σύνολο 50Ε κάνουμε παπάδες. Βγάζουμε πραγματικό U, βγάζουμε COP, thermal comfort, κλπ

 

http://wiki.naturalfrequency.com/files/wiki/comfort/pmv.swf

 

 

http://www.healthyheating.com/solutions.htm#.WHzKmH33QsI

 

Όταν κάνουμε τα παραπάνω θα βγάλουμε άκρη. Όταν δεν κάνουμε τα παραπάνω δεν θα βγάλουμε άκρη ποτέ και το νήμα θα γίνει μπάχαλο και άμα καταλήξουμε πουθενά να με φτύσετε.

Edited by Ροδοπουλος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω ξαναρωτήσει, θέλω να μοιραστώ τον προβληματισμό μου για το θέμα του υπολογισμού του πραγματικού U.

 

Eχω κάνει και εγώ αντίστοιχες μετρήσεις, προσπαθώντας να βρω το πραγματικό U σε δομικά στοιχεία μέσω του τύπου U = (θi-θie)/ Ri (θi-θα) όπου:

 

θie η επιφανειακή θερμοκρασία του δομικού στοιχείου εσωτερικά

θi η θερμοκρασία του αέρα του εσωτερικού χώρου

θα η θερμοκρασία του αέρα του εξωτερικού χώρου

Ri η αντίσταση θερμικής μετάβασης εσωτερικά

 

Οι τιμές του U που υπολογίσα έχουν διακύμανση τιμών περίπου όπως του συναδέλφου και καθηγητή Ροδόπουλου, χωρίς εγώ να έχω χρησιμοποιησει ειδικά όργανα ακριβείας, παρά 2 καλά ηλεκτρονικά θερμόμετρα και ένα θερμόμετρο IR.

 

Αυτό που με προβληματίζει λοιπόν είναι το κατά πόσο με αυτή τη μεθοδολογία μπορούμε να εξάγουμε αξιόπιστα αποτελέσματα, τι στιγμή που η διακύμανση των τιμών του U είναι τόσο μεγάλη. Το U θα έπρεπε να είναι πρακτικά σταθερό (πολύ λίγο επηρέαζονται τα λ των δομικών υλικών από την διακύμανση της θερμοκρασίας). Μήπως αυτό συμβαίνει, επειδή η παραδοχή για την εφαρμογή του τύπου είναι ότι το δομικό στοιχείο θα πρέπει να βρίσκεται σε θερμική ισορροπία (δηλαδή σταθερή ροή θερμότητας από μέσα προς τα έξω); Δηλαδή, αν είμαστε στο αρχικό στάδιο της λειτουργίας της θέρμανσης, ένα μεγάλο μέρος της θερμότητας αποθηκεύεται στα δομικά στοιχεία, ανάλογα με την θερμοχωρητικότητά τους, ένα άλλο εκμπεμπεται πίσω στο χώρο και δεν υπάρχει ακόμα θερμική ισορροπία και ο υπολογισμός του U πάει περίπατο... Το ίδιο συμβαίνει, αν μέσα στη μέρα έχουμε μεγάλες διακυμάνσεις της εξωτερικής θερμοκρασίας.

 

Επίσης, για ποιό λόγο σε ένα δομικό στοιχείο με θεωρητικό U=0.4 να υπολογίζεται πραγματικό U=1.2 (x3); Λόγω συμπύκνωσης των υδρατμών μέσα στο δομικό στοιχείο και ειδικότερα στη στρώση του μονωτικού υλικου, που οφείλεται σε κακή μελέτη ή εφαρμογή της θερμομόνωσης (λάθος θέση του μονωτικού υλικού στο δομικό στοιχείο, μονωτικό υλικό με υψηλό μ, παραμένουσα υγρασία σε επιχρίσματα κλπ.);

 

Υ.Γ. Επειδή είμαστε εκτός θέματος, παρακαλώ τον αρμόδιο moderator να μεταφέρει τα post στο σωστό topic.

Edited by akaliak
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω ξαναρωτήσει, θέλω να μοιραστώ τον προβληματισμό μου για το θέμα του υπολογισμού του πραγματικού U.

 

Eχω κάνει και εγώ αντίστοιχες μετρήσεις, προσπαθώντας να βρω το πραγματικό U σε δομικά στοιχεία μέσω του τύπου U = (θi-θie)/ Ri (θi-θα) όπου:

 

θie η επιφανειακή θερμοκρασία του δομικού στοιχείου εσωτερικά

θi η θερμοκρασία του αέρα του εσωτερικού χώρου

θα η θερμοκρασία του αέρα του εξωτερικού χώρου

Ri η αντίσταση θερμικής μετάβασης εσωτερικά

 

Οι τιμές του U που υπολογίσα έχουν διακύμανση τιμών περίπου όπως του συναδέλφου και καθηγητή Ροδόπουλου, χωρίς εγώ να έχω χρησιμοποιησει ειδικά όργανα ακριβείας, παρά 2 καλά ηλεκτρονικά θερμόμετρα και ένα θερμόμετρο IR.

 

Αυτό που με προβληματίζει λοιπόν είναι το κατά πόσο με αυτή τη μεθοδολογία μπορούμε να εξάγουμε αξιόπιστα αποτελέσματα, τι στιγμή που η διακύμανση των τιμών του U είναι τόσο μεγάλη. Το U θα έπρεπε να είναι πρακτικά σταθερό (πολύ λίγο επηρέαζονται τα λ των δομικών υλικών από την διακύμανση της θερμοκρασίας). Μήπως αυτό συμβαίνει, επειδή η παραδοχή για την εφαρμογή του τύπου είναι ότι το δομικό στοιχείο θα πρέπει να βρίσκεται σε θερμική ισορροπία (δηλαδή σταθερή ροή θερμότητας από μέσα προς τα έξω); Δηλαδή, αν είμαστε στο αρχικό στάδιο της λειτουργίας της θέρμανσης, ένα μεγάλο μέρος της θερμότητας αποθηκεύεται στα δομικά στοιχεία, ανάλογα με την θερμοχωρητικότητά τους, ένα άλλο εκμπεμπεται πίσω στο χώρο και δεν υπάρχει ακόμα θερμική ισορροπία και ο υπολογισμός του U πάει περίπατο... Το ίδιο συμβαίνει, αν μέσα στη μέρα έχουμε μεγάλες διακυμάνσεις της εξωτερικής θερμοκρασίας.

 

Επίσης, για ποιό λόγο σε ένα δομικό στοιχείο με θεωρητικό U=0.4 να υπολογίζεται πραγματικό U=1.2 (x3); Λόγω συμπύκνωσης των υδρατμών μέσα στο δομικό στοιχείο και ειδικότερα στη στρώση του μονωτικού υλικου, που οφείλεται σε κακή μελέτη ή εφαρμογή της θερμομόνωσης (λάθος θέση του μονωτικού υλικού στο δομικό στοιχείο, μονωτικό υλικό με υψηλό μ, παραμένουσα υγρασία σε επιχρίσματα κλπ.);

 

Υ.Γ. Επειδή είμαστε εκτός θέματος, παρακαλώ τον αρμόδιο moderator να μεταφέρει τα post στο σωστό topic.

 

να γίνει μεταφορά και θα απαντήσω. εξαιρετικό ερώτημα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

U = (θi-θie)/ Ri (θi-θα) όπου:

 

θie η επιφανειακή θερμοκρασία του δομικού στοιχείου εσωτερικά

θi η θερμοκρασία του αέρα του εσωτερικού χώρου

θα η θερμοκρασία του αέρα του εξωτερικού χώρου

Ri η αντίσταση θερμικής μετάβασης εσωτερικά = 0,12

Link to comment
Share on other sites

Το μη αξιόπιστο είναι το σταθερό U (λ) διότι θεωρεί σταθερές οριακές συνθήκες που δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα. Δηλαδή το σταθερό U δεν καταλαβαίνει ούτε

 

α) επίδραση υγρασίας, β) επίδραση θερμοχωρητικότητας, γ) επίδραση θερμικής αδράνειας, δ) επίδραση θερμικής επίχυσης και διαχυτότητας (επηρεάζουν το radiant temperature - θερμική άνεση). 

 

Για παράδειγμα. Το επίχρισμα έχει σχετικά υψηλή τιμή θερμικής επίχυσης (SQRT(λαμδα Χ πυκνότητα Χ ειδική θερμότητα)). Δηλαδή δύσκολα δέχεται θερμότητα και την αποβάλει εύκολα. Το πρόβλημα είναι γνωστό απο παλιά. Η θερμική επίχυση επιδρά βέβαια στο radiant temperature - θερμική άνεση.     

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.