Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες εξετάσεις


Δομή Α/φών

Recommended Posts

Να πω και κάτι που δεν το ξέρουν πολλοί...Το μόνο δικαίωμα συμπαραγωγής που μας είχε δώσει η McDonel-Daglas για τα F4, στα οποία και υπηρέτησα κατά τη στρατιωτική μου θητεία, ήταν οι πλαστικές τάπες των αεραγωγών!!!!!!!!

 

Να πω επίσης ότι εκτός από τον πλαστογράφο διευθυντή της ΕΑΒ ο μέχρι χθες μεγάλος ανταγωνιστής μας σε ΕΑΒ και Ολυμπιακή ήταν οι μηχανικοί των κομμάτων. Τέλειοι γνώστες του αντικειμένου (προπαγάνδα, μοίρασμα φυλλαδίων και συντονισμένο χειροκρότημα σε κεντρικές ομιλίες) με αχτύπητα προσόντα τις ώρες προπαγάνδας και το καλό μπαξίσι στον βουλευτή.  

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι φίλε μου οι μηχανοσυνθέτες αφων από μέσες σχολές καθώς και πολλοί μηχανολόγοι ΤΕ υπηρετούσαν τότε στην Π.Α. χωρίς βύσμα. Εξ άλλου η 117 Π.Μ. στην Ανδραβίδα και η πίστα εξυπηρέτησης αφων δεν αποτελούσε στόχο βυσματιών. Αυτοί κυνηγούσαν γραφεία και "πρωινές" βάρδιες σε Τατόι, Ελευσίνα και μικρές μονάδες πέριξ της Αττικής και της Θεσ/κης. Δεν ήταν ότι καλύτερο πίστεψέ με. Ο μόνος λόγος για να υπηρετήσεις εκεί ήταν η "βίδα" και τίποτε άλλο.

338m.png339m.png

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω αν ισχύει ακόμα κιόλας ο τομέας του Αεροναυπηγού στην Πάτρα είναι με καθορισμένες θέσεις, το καλό είναι ότι αυτές οι θέσεις δεν γέμιζαν ποτέ  :mrgreen: .

 

Ο λόγος είναι οι καθηγητές που κάνουν τα μαθήματα του τομέα είναι τα καλύτερα τσεκούρια του τμήματος, άλλος ένας λόγος ήταν η επαγγελματική αποκατάσταση μετά.

Βλέπεις και εγώ που δεν διάλεξα τον συγκεκριμένο τομέα Δίπλωμα μηχανολόγου και αεροναυπηγού μηχανικού πήρα. 

 

Αν μπαίνεις τρίτο έτος μόνο με απίστευτα τρελό διάβασμα μπορείς να τελειώσεις στην ώρα σου.

Τα κενά από τα 2 προηγούμενα έτη θα πρέπει να τα αναπληρώσεις μόνος σου ειδικά στα Μαθηματικά και στην Αντοχή υλικών. Μέσος όρος φοίτησης είναι 7,5 χρόνια. 

Ακόμα θυμάμαι 3ο έτος Στοιχεία Μηχανών που εκλιπαρούσαμε να γράψουμε ένα 3,5 για να περάσουμε ώστε αθροιστικά μαζί με εργασία εξαμήνου, εργαστήριο, εργασίες εργαστηρίου, προόδους, προφορικά και τελική εξέταση να γίνουν 5 και να περάσουμε. Και τελική εξέταση με ανοιχτά βιβλία σημειώσεις και ότι άλλο υπάρχει. Έγραψα 5,5 τελική εξέταση και δεχόμουν συγχαρητήρια 1 εβδομάδα. 

 

Από την άλλη πλευρά η Πάτρα και η σχολή είναι πανέμορφα  :D  :D  :D .

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω αν ισχύει ακόμα κιόλας ο τομέας του Αεροναυπηγού στην Πάτρα είναι με καθορισμένες θέσεις, το καλό είναι ότι αυτές οι θέσεις δεν γέμιζαν ποτέ  :mrgreen: .

Χμμμ. Απ' όσο γνωρίζω κι εγώ τα τελευταία 4 χρόνια, από τότε δλδ που άρχισαν οι εξετάσεις κατά σχολή, δεν έχει περάσει κανείς με κατατακτήριες στους αερ/γους της Πάτρας...Εκτός αν δεν έχω καλή πληροφόρηση.

Όσο για την ύλη (τουλάχιστον μέχρι πέρυσι που έμπαινα αραιά και που στο site της σχολής για ενημέρωση) στο ένα μάθημα της αντοχής υλικών περιελάμβανε Στατική Α΄έτους, Αντοχή Ι&ΙΙ δευτέρου έτους και Δυναμική Β' Έτους. 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια σας και καλη χρονια να εχετε. Δεν μπορεις μονο με το πτυχιο απο το τει τεχνολογιας αεροσκαφων να γινεις μηχανικος Α/Φ. Χρειαζεται να δωσεις επιπλεον εξετασεις σε Β1 η Β2 βασει Αεροπορικων κανονισμων και αν το βγαλεις εκπαιδευεσαι κ.τ.λ δεν ειναι απαραιτητο αν δεν το χρειαζεσαι. Βεβαια αν το βγαλεις την ψαχνεις για εξωτερικο. Δηλ μενεις απλως με ενα πτυχιο του τει. Πολλοι δινουν και το παιρνουν δηλ το Β1 η Β2. Κατοπιν εορτης η εμφανιση μου μετα σχεδον ενα χρονο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες μαλλον για κατατακτηριες Μηχανολογων Μηχανικων ΑΠΘ το βλεπω στο μελλον. Απο αυτα που εψαχνα βρηκα το καταλληλο και εχει κυκλο σπουδων αεροναυτικη ενεργειακου τομεα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες μαλλον για κατατακτηριες Μηχανολογων Μηχανικων ΑΠΘ το βλεπω στο μελλον. Απο αυτα που εψαχνα βρηκα το καταλληλο και εχει κυκλο σπουδων αεροναυτικη ενεργειακου τομεα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.