Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαίτηση αλλαγής χρήσης


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Ο ΝΟΚ πήγε να απλοποιήσει τα πράγματα σχετικά με τις αλλαγές χρήσης αλλά τελικά μάλλον τα μπέρδεψε καθώς συνεχώς έρχομαι σε αντιπαράθεση με τις πολεοδομίες για το πότε απαιτείται και πότε όχι.

Σε αυτήν την περίπτωση θέλω να κάνω μετατροπή καταστήματος σε κτίριο υγείας και πρόνοιας (Μ.Η.Ν. για όσους γνωρίζουν). Θα γίνουν εσωτερικές διαρρυθμίσεις μόνο και θέλω να δω αν μπορώ να το περάσω με μικρή κλίμακα. Στις θέσεις στάθμευσης οι απαιτήσεις είναι οι ίδιες 1/80 οπότε εντάξει. Με τα στατικά φορτία μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει αν είναι διαφορετικές οι απαιτήσεις γιατί δεν έβγαλα άκρη..Και αν είναι τότε θεωρώ ότι δεν χρειάζεται η παίζει και κάτι άλλο ρόλο;

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ. Απ ότι βλέπω με καλύπτει.Σε νέα επικοινωνία με την πολεοδομία μου είπαν ότι άλλαξε ο νόμος και δεν απαιτείται πλέον έλεγχος των θέσεων στάθμευσης παρά μόνο το στατικό φορτίο και να μην αλλάζουν τα η/μ στους κοινόχρηστους χώρους και με παρέπεμψαν εδω.

 http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=9hg%2FgFQv%2F1c%3D&tabid=855&language=el-GR

Το ποστάρω προς ενημέρωση των συναδέλφων.

Στην δική μου περίπτωση θα προχωρήσω με μικρή κλίμακα και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Σε ακριβώς όμοια περίπτωση (κατάστημα σε μικροβιολογικό-δηλ κτίριο Πρόνοιας και υγείας)

1. έκανα μια μικρής κλίμακας  για διαχωριστικά και 

2.48/ωρη για έξ βαψίματα  και κλιματιστικά 

 

και παράλληλα και ενημέρωση Ο.Α (αντί της ταυτότητας κτιρίου)

 

Τα φορτία υπογείου καλύπτονταν από την μελέτη καταστήματος

 

και όλα o.k

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

στο ίδιο το σχέδιο κάτοψης που έτσι και αλλιώς απαιτείται

έγραψα "ενημέρωση της..Ο.Α" και το έβαλαν στο φάκελο της

Link to comment
Share on other sites

Α εννοείς την εγκεκριμένη κάτοψη από την ΕΕΜΜΚ απλά την έβαλαν μέσα στον φάκελο της ΟΑ; Γιατί υπάρχει και κανονική διαδικασία ενημέρωσης φακέλου για αλλαγή χρήσης (στις παλίες άδειες κυρίως) όπου υποβάλλεις κανονικά φάκελο (ανάθεση , ανάληψη κτλ) και λέω μήπως σου ζήτησαν να κάνεις αυτήν διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ. Απ ότι βλέπω με καλύπτει.Σε νέα επικοινωνία με την πολεοδομία μου είπαν ότι άλλαξε ο νόμος και δεν απαιτείται πλέον έλεγχος των θέσεων στάθμευσης παρά μόνο το στατικό φορτίο και να μην αλλάζουν τα η/μ στους κοινόχρηστους χώρους και με παρέπεμψαν εδω.

 http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=9hg%2FgFQv%2F1c%3D&tabid=855&language=el-GR

Το ποστάρω προς ενημέρωση των συναδέλφων.

Στην δική μου περίπτωση θα προχωρήσω με μικρή κλίμακα και βλέπουμε

 

Μα η νέα διατύπωση της περίπτωσης ε της παρ.1 του άρθρου 4 του ΝΟΚ, όπως ισχύει μετά τον 4258 που σε παρέπεμψαν, ρητά αναφέρει πέραν των στατικών και των διελεύσεων των Η/Μ ότι δεν πρέπει να επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο των στοιχείων του διαγράμματος δόμησης.

Στο διάγραμμα δόμησης σύμφωνα με το άρθρο 9 του 4030 πρέπει να υπάρχει και υπολογισμός των αναγκών σε θέσεις στάθμευσης (παρ.4β).

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πως το διατυπώνεις έχεις δίκαιο..Παρόλα αυτά  στην πολεοδομία ήταν το πρώτο που μου είπαν , ότι δεν απαιτείται έλεγχος στις θέσεις , προφανώς δεν το ερμηνεύουν το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

...... Στις θέσεις στάθμευσης οι απαιτήσεις είναι οι ίδιες 1/80 οπότε εντάξει. 

1.δηλ δεν ισχύει αυτό?

armenopoulos

Τ.Ο

Βασικό κριτήριο για την αναγκαιότητα έκδοσης άδειας δόμησης για αλλαγή χρήσης είναι η αλλαγή των θέσεων στάθμευσης προς το δυσμενέστερο, επειδή τροποποιεί παλαιότερα διαγράμματα κάλυψης και διαγράμματα δόμησης, δεδομένου ότι ήταν και παραμένει απαραίτητο στοιχείο που αποτυπώνεται σε αυτά (σωστά μέχρι εδώ και βγαίνει νόημα) και ενδεχομένως διαφοροποιείται και ο περιβάλλων χώρος και ο υπολογισμός της φύτευσης και υπέρ της ασφάλειας. (με αυτά τι νόημα να βγάλει κάποιος!!

-κάλλιστα  θα μπορούσε να ισχυρισθεί,  ότι αν έχει αλλάξει η φύτευση ή περιβάλλων χώρος, όχι αποκλειστικά από τη θέση στάθμευσης, αλλά και από οποιαδήποτε άλλη αιτία, αποτελεί και πάλι λόγο έκδοσης α.δ αλλαγής χρήσης, αφού πρώτα η μείωση της φύτευσης ενταχθεί στο Ν 4178 με αναλυτικό ως κατηγ 4 ή ως κατηγ 3 -όπως προβλέπεται από το αρθ 9 κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.