Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη Εφαρμογής...με το χέρι!!!


Recommended Posts

ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ!!!!!!!!

 

Φέρνω πράμα που σαλεύει!!

 

Λοιπόν υπόθεση με ιδιοκτήτρια που για ειδικούς λόγους έρχεται κ λέει ότι θέλει να μεταβιβάσει ΧΘΕΣ(εννοώ ΑΜΕΣΟΤΑΤΑ).

Γωνιακό Οικόπεδο εντός σχεδίου γνωστού μεγάλου Δήμου στην Αθήνα.Κυρωμένη Π.Ε. από το 1990.

Πάω στο Δήμο για στοιχεία κ μου λένε το εξής:

''Πρόσεχε τί θα αποτυπώσεις γιατί η ρυμοτόμηση έγινε βάσει του χάρτη της περιοχής 1:1000 με το χέρι !!!!!!!!!!!!!Η εμβαδομέτρηση επίσης........''

Παίρνω κ συν/νες οικοδομικού τετραγώνου που βγήκαν επίσης με το χέρι από μεγενθυμένο κάνναβο................

Τριγωνομετρικά του Δήμου στην συγκεκριμένη Πολεοδομική Ενότητα δεν υπάρχουν(για ΕΓΣΑ δεν συζητάω καν),οπότε θα έπρεπε να μεταφέρω από γειτονική Πολεοδομική Ενότητα....πράγμα που λόγω της συμφωνίας δεν είχα χρόνο να κάνω...

Καθως το οικόπεδο είναι γωνιακό και δεν υπάρχει πρασιά,οι συν/νες που μου έδωσαν είναι και η ρυμοτομική γραμμή του τετραγώνου,οπότε ορίζουν 4 από τις πλευρές του οικοπέδου.

Βρίσκω απόκλιση από την Π.Ε 7,58 τ.μ. με τοταλ.....Χρόνος για διόρθωση δεν υπάρχει για ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΛΟΓΟ

Η πλάκα συνεχίζεται:

Η ανατολική πλευρά του Οικοδομικού Τετραγώνου ταυτίζεται με την παρειά ΡΕΜΜΑΤΟΣ.

 

Τη υπόθεση την ολοκλήρωσα,αλλά παρακαλώ να μου πείτε τί θα κάνατε κ εσείς,για να συγκρίνουμε απόψεις.Όσοι πιστοί προσέλθετε....

Επίτιμοι προσκεκλημένοι είναι:

1.thomas

2.GRTOPO

3.2016

4.agior

5.chrisven

 

Ευχαριστώ πολύ επίσης για τη δεύτερη ευκαιρία που μου δίνεται να συμμετέχω στο φόρουμ!

post-534-131887217336_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλωσόρισες πίσω φίλε,

καλές γιορτές με υγεία κι αδελφοσύνη. Φεύγω για Τήνο αλλά η σκέψη μου μαζί σας :)

Το θέμα σου θα το έπιανα όπως ακριβώς υποπτεύομαι πως το έκανες ήδη, θα πήγαινα στα νούμερα της ΠΕ (ειδικά αν είναι μεγαλύτερα της πραγματικότητας) δίνοντας κάποια μεγαλύτερη βαρύτητα στις ήδη υλοποιημένες ΡΓ.

Πολλές ευχές. :!:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες zavi . Νομίζω πως δεν μπορούσες να κάνεις και κάτι άλλο κακώς εχόντων των πραγμάτων . Λογικά, τα 7,58 θα χρησιμοποιήσεις στην Π.Ε .

 

Σου ζήτησαν να βάψεις αυγά με ... ξέρεις τι. Και με το μαχαίρι στο λαιμό επιπλέον .

Με 1:1000 χάρτη !!! δηλαδή η ρυμοτομική παίζει πάνω κάτω 30 με 50 εκατοστά ; Αυτό το χρησιμοποιείς κατά το δοκούν !

 

Xρόνια πολλά και καλή ξεκούραση Zavi . Χαρά μας που ήρθες πάλι πίσω .

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Λοιπόν,λοιπόν,λοιπόν,λοιπόν,λοιπόν,λοιπόν!!!!!!!!!

 

Θα έπρεπε να το κρατήσω μυστικό,αλλά μου'ρχεται να σκάσω αν δεν το πω,εξ' άλλου ξέρω ότι οι συνάδελφοι τοπογράφοι ''ψοφάνε'' για κάτι τέτοια κ μου αρέσει να τους ιντριγκάρω:

 

Στην φανταστική περιοχή που μπαινοβγαίνει στο σχέδιο μου έκατσε το πρώτο μου τοπογραφικό.Κοιτάω τίτλο,κοιτάω παλιότερο τοπογραφικό,έχουν απόκλιση 32 τ.μ. στα 192.

 

Σπάω το κεφάλι μου να δώ πώς έγινε αυτό.Δεν ρυμοτομείται τίποτα στο οικόπεδο......με παλιό Σ.Π. κιόλας,πώς έγινε αυτό?Σπάω,σπάω σπάω το κεφάλι μου,αφού έχω ήδη αποτυπώσει,διαβάζω,ξαναδιαβάζω,ματαξαναδιαβάζω,στο τέλος το βρίσκω!!!!!!!!!!!!:

 

Ο Δήμος έβγαλε το 2004 τα νέα Δ.Ε.,τα οποία κάποιο παιδάκι από κει μέσα δυστυχώς δεν τα τύπωσε σε κλίμακα,αλλά fit to page!!!!!!!:lol:

Από το 2004 μέχρι σήμερα,σε αυτή τη φανταστική περιοχή,ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μετράει,αλλά επειδή τα Δ.Ε. είναι φρέσκα και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πανέμορφα με πολλές πληροφορίες,ΟΛΟΙ έκαναν τοπογραφικό από το γραφείο!!!!!:lol:

 

Ως αποτέλεσμα,ΟΛΕΣ οι οικοδομικές άδειες της τελευταίας 5ετίας χτίζουν ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ απολύτως λόγο 20% λιγότερο!!!!!!.Κ επειδή η περιοχή έχει ήδη χαμηλό συντελεστή,κανείς μέχρι τώρα δεν μπήκε στον κόπο να το ψάξει,αφού αντιπαροχές δεν παίζουν εκεί.......

 

Δεν αντέχω άλλο ρε π@#@#@#η μου θα πεθάνω από τα γέλια!!!!!!!!!:lol:

 

thomas,αυτό το νέο μου ποστ προφανώς θα σου θρυμμάτισε κ το τελευταίο σου οστό,αφού όλα τα υπόλοιπά μου απέτυχαν!!!!!:lol:Την καλησπέρα μου φίλε!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μου ερχονται στο μυαλο τουλαχιστον δυο τροποι να εκμεταλλευτω επικερδως το θεμα που περιγραφεις, και με απολυτως νομιμο τροπο (ο ενας σιγουρα).

 

Δεν κανουμε κανα ραντεβου ρε ζαβι? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με θρυμμάτισε όλα τα κόκαλα και με άφησε παγωτό .

 

Τελικά στη χώρα αυτή όλα μπορούν να συμβούν και το χειρότερο συμβαίνουν .

 

Σκέφτεσαι να διαχειριστείς κάπως το όλο ζήτημα ;

Link to comment
Share on other sites

zavi σε έφαγα λάχανο τώρα.ακούστε....

 

άδεια ανέγερσης αποθήκης 2008

σε γεωτεμάχιο διανομής.

ο Γιώργος Ιδιοκτήτης μου ζητά τοπογραφικό διάγραμμα του γηπέδου του

κληρονομιά από τον Ιωάννη Ιδιοκτήτη τον πατέρα του.

γνωστή η διαδικασία τοπογραφική -> κτηματολογικός πίνακας και διάγραμμα

και φύγαμε για αποτύπωση και χάραξη.

έλα όμως που κάτι δεν πάει καλά. ο Αργύρης Ιδιοκτήτης δεύτερος ξάδερφος

του Γιώργου είχε κληρονομήσει το όμορο από τον Ιωάννη ξάδερφο του πάνω Ιωάννη

ο Αργύρης ούτε καν ήξερε που ακριβώς ήταν το δικό του και ο μηχανικός κάνει λάθος

και χτίζουν την αποθήκη στου ξαδέρφου του καθώς και τα δύο γήπεδα "κόπηκαν" με τις

ίδιες διαστάσεις.

και ρωτάω εκτός από το μηχανικό φταίει και ο υπάλληλος για το μη σωστό έλεγχο

των συμβολαίων?

 

και επίσης σε ποιον στο καλό ανήκει η αποθήκη

έχω σκάσει στα γέλια πάντως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.