Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουφώματα - τρόπος ανοίγματος


sundance

Recommended Posts

Χάρη σε ποιες εταιρείες καλών επάλληλων αναφέρεσαι? Πως είναι δυνατόν η θερμομόνωση και ηχομόνωση ενός επάλληλου κουφώματος να ίδια με ένα "κλασσικό"? Στο μεν πρώτο λόγω της κύλισης/ τρόπου ανοίγματος το κούφωμα δεν κλείνει ερμητικά στη κάσα. Υπάρχουν ταινίες/βουρτσάκια που εμποδίζουν την είσοδο ήχου& αέρα αλλά αναγκαστικά δεν μπορεί να επιτευχθεί αυτό 100%. Στα κλασσικά κουφώματα οι μπαλκονόπορτες σφραγίζουν ερμητικά στη κάσα με περιμετρικά λάστιχα.

 

Πρόσφατα άλλαξα 2 παλιές μπαλκονόπορτες με νέες (elvial). Η μια επάλληλη ή άλλη κλασσική ανοιγόμενη. Η θερμομόνωση & ηχομόνωση στη δεύτερη έιναι αισθητά καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι μεγάλες εταιρείες διαθέτουν πολλών ειδών προφίλ και μηχανισμών για συρόμενα επάλληλα. Τα πιο οικονομικά απ' αυτά δεν έχουν και τόσο καλές επιδόσεις. Τα πιο ακριβά γίνονται ισάξια των ανοιγόμενων αλλά το κόστος ανεβαίνει. Κάντε μια έρευνα αγοράς και το τεστ που ανέφερα παραπάνω. Είναι μια καλή ένδειξη της ποιότητας του κουφώματος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα την προτίμηση σου στο συρόμενο παντζούρι εναντι του ρολού

'Οταν το παντζούρι είναι χωνευτό ανοιγοκλείνει κάθετα και όχι οριζόντια όπως τα ρολά . Αυτό σημαίνει πως μπορείς να το έχεις μισάνοιχτο και ταυτόχρονα να μπορείς να βγεις έξω στο μπαλκόνι και να δεις έξω χωρίς να σκύψεις ή να χρειαστείς να το ανοίξεις(όπως στην περίπτωση που έχεις ένα ρολό κατεβασμένο )και ταυτόχρονα είσαι προστατευμένος από τις καιρικές συνθήκες (ήλιος , βροχή)

Link to comment
Share on other sites

Αλλά να συμπληρώσω (εκ πείρας δυστυχώς) ότι τα ρολά είναι πιθανότερο να αποτρέψουν τυχόν απόπειρες ληστείας καθότι πιο χρονοβόρα και ''ηχηρή'' η διαδικασία διάρρηξης τους.

Link to comment
Share on other sites

adadim

 

Η καλύτερη σκίαση προέρχεται από το ρολό διότι μπορείς να το έχεις στο επιθυμητό ύψος και να προσδιορίζεις το βάθος της σκίασης στον επιθυμητό χώρο.

Καλύτερη προστασία σε περίπτωση βροχής έχεις πάλι με το ρολό διότι και κλειστό να μην είναι φως επιτρέπεις να εισέρχεται και δεν βρέχονται τα τζάμια σε αντίθεση με παντζούρι.

Τέλος επειδή η οικογενειακή μου επιχείρηση είναι στον κλάδο των μεταλλικών κατασκευών (αλουμίνια- σίδερα-INOX) και από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι όταν η νοικοκυρά πάρει το λάστιχο και βρέξει το τζάμι μόνο, ποσότητα νερού ταξιδεύει μέσα στον οδηγό με συνέπεια να μαζεύονται νερά μέσα στην φωλιά (όσες τρύπες και αν γίνουν στον οδηγό στην πλευρά του παντζουριού), και υγρασία στο εσωτερικό σοβατεπί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πείστηκα tsitsikos γιατί τόσο η προσωπική μου πείρα όσο και κολλητού μου στο χώρο των αλουμινοκατασκευών μου υπαγορεύουν πάντα τη χρήση χωνευτών παρά τα όποια μειονεκτήματά τους γιατί απλούστατα είναι λιγότερα από όλων των άλλων .

Ειδικά τώρα για την βροχή αυτό που λες είναι άκαιρο γιατί τα τζάμια πάλι βρέχονται με τη χρήση ρολών .

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρωτήσεις λοιπόν π.χ σε έναν διπλό οδηγό Τζαμί-παντζούρι φάρδους 1.40 τι απορροή έχει αν γεμίσει με νερό έχοντας κάνει τρείς τουλάχιστον τρύπες στο νύχι του οδηγού, και σίγουρα ο κολλητός σου θα έχει κάνει αντικατάσταση παλαιοτέρων κουφωμάτων ρώτα τι συναντά στο βάθος της φωλιάς όταν βγάζει τα συρόμενα.

Link to comment
Share on other sites

...παρά τα όποια μειονεκτήματά τους γιατί απλούστατα είναι λιγότερα από όλων των άλλων...

Το λες επειδή ζεις στην Αθήνα, έναν τόπο ευλογημένο από άποψη κλίματος.

Link to comment
Share on other sites

'Οχι και μέσα στο κέντρο . Ζω στα προάστια (Πεντέλη , Πάρνηθα που και χιόνια έχει και βροχές και κρύο) και στα 3 από τα 4 σπίτια έχω επιλέξει συρόμενα χωνευτά . Στο τέταρτο στο οποίο μένω εδώ και λίγο καιρό δεν το πρόλαβα (το είχε ήδη μισοέτοιμο ο σύζυγος) , έχει συρόμενα επάλληλα με ρολό και έχω μετανιώσει τη ώρα και τη στιγμή που δεν γκρέμισα τους τοίχους στα σημεία των ανοιγμάτων για να βάλω χωνευτά . Το ρολό είναι "το άβολο" κούφωμα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.