Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιθεώρηση σιδηροδρομικών γραμμών


asmodaios

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

μήπως κάποιος συνάδελφος μπορεί να με κατατοπισει σχετικά με το εξής θέμα;

Υπάρχει κάποια μεθοδολογία σχετικά με τον έλεγχο των σιδηροδρομικων γραμμών και συγκεκριμένα τον έλεγχο του προφίλ της διατομης της ράγας; Δηλαδή τα όρια εντός των οποίων πρέπει να κυμαίνονται οι αρχικές διαστάσεις του προφίλ της διατομης καθώς και την συχνότητα των ελεγχων;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου.

Επειδή δεν μπορώ να καταλλάβω σε πιο(-ά) στάδια αναφέρεσαι και σε ποιον τύπο γραμμης (στρώσης των γραμμών (?), επίβλεψης (?), επιθεώρησης των γραμμών (?) συντήρησης των γραμμών (?) χρειάζονται ειδικά μηχανήματα ... εργαλεία κλπ ...

δες τo παρακάτω συνημμένo

Πιστεύω θα σε καλύψουν σε πολύ μεγάλο βαθμό .... θέλουν διάβασμα ... κατανόηση... και υπομονή ....

 

Κατέβασε και αυτό ... είναι από διαγωνισμό που λεει διάφορα


Σιδηροδρομικά.pdf

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://ec.europa.eu/growth/single-market/european-standards/harmonised-standards/interoperability-rail-system/index_en.htm

 

http://europa.eu/legislation_summaries/internal_market/single_market_for_goods/technical_harmonisation/l24201a_en.htm

 

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?qid=1425114854419&uri=URISERV:l24201a

 

Οι διαστάσεις της διατομής είναι μέρος των προδιαγραφών.

Υπάρχουν απαιτήσεις για θόρυβο, αντοχή σε σεισμό, διάκενα διαστολής/συστολής, αντοχή σε φωτιά,κτλ.

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας. Πάντα λυνω τις απορίες μου μέσα από αυτό το forum.Δεν έχω προλάβει ακόμα να τα κοιτάξω όλα. Τελικά είναι ολόκληρη επιστήμη...Εγώ ενδιαφέρομαι βασικά να βρω βάσει ποιας μεθοδολογιας γίνεται η παρακολούθηση -επιθεώρηση των αλλαγών /αλλοιωσεων /φθορων της αρχικής διατομης της σιδηροτροχιας.Ας πούμε λοιπόν ότι έχουμε ένα υφισταμενο δίκτυο. Οι σιδηροτροχιες φθειρονται. Ποιες είναι οι μετρήσεις που πρέπει να γίνονται, κάθε πότε και ποιες οι αποδεκτες αποκλίσεις από την αρχική διατομή...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θέλεις απο το αρχείο "σιδηροδρομικά.pdf" τα παρακάτω κεφάλαια (χωρίς να απαξιώσεις τα άλλα)

07-04-03-10

07-05-03-10

07-06-03-30

07-07-01-10

07-07-02-10

07-07-03-10

07-07-04-10

και όπως σου είπα θέλει καλό διάβασμα-μελέτη  .... και εξειδικευμένα μηχανήματα .... για να γίνουν πχ ρυθμίσεις στους στρωτήρες ξύλινους ή μεταλλικούς  .. στους συνδέσμους... πιθανή νέα οριζοντιογραφική και υψομετρική ρύθμιση, επιθεώρηση στις αλλαγές (είναι και αυτές από σιδηροτροχιές...) ή στις καρδιές τους ...βελόνες ....  έλεγχο των συσκευών διαστολής που παραλαμβάνουν τις διαστολές από τις αλλαγες θερμοκρασίας κλπ ... κλπ..

 

μελέτησε και το pdf από το link, είναι από διαγωνισμό της ΕΡΓΟΣΕ και έχει πολλά χρήσιμα ... πιο πρακτικά θα έλεγα . 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.