Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση σε παλιά μονοκατοικία του 1953


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

είμαι νεο μέλος του φόρουμ και λογικά θα χρειαστώ αρκετές συμβουλές και ιδέες απο σας.

Εδώ και 1 χρόνο μένω σε μονοκατοικία του '53 με τρελό πρόβλημα θερμομόνωσης και γενικά ειναι σε χάλια κατάσταση.

Αυτη τη στιγμή δεν έχει θερμομόνωση καθόλου (κρύο το χειμώνα και ζέστη το καλοκαίρι).

Θέλω αν γνωρίζεται να μου προτείνεται εναν καλό τρόπο να θερμομονώσω το σπίτι μου αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα μετα το οικονομικό είναι οτι το σπίτι ειναι όλο χωρίς κολόνες και φτιαγμένο απο τσιμεντόλιθους και ενα δωμάτιο απο πλίθα.

Η απορία μου είναι τι θα μπορούσα να βάλω χωρίς να του προσθέσω πολύ βάρος και μου έρθει όλο στο κεφάλι. Και αν πάνω κάτω γνωρίζεται και τιμές ανα τετραγωνικό.

Σε διαφόρους μάστορες που ρώτησα οι τιμές και οι προτάσεις τους ηταν βάση συμφερόντων και εταιριών που προωθούσαν γιαυτο και δεν κατέληξα πουθενά..

Link to comment
Share on other sites

Όπως μας τα λέτε θα πρότεινα να ξεκινήσετε από έναν έλεγχο μήπως σας έρθει στο κεφάλι και χωρίς τη θερμομόνωση. Με αυτή την περιγραφή θα το θεωρούσα ανεύθυνο να σας προτείνω μέθοδο θερμομόνωσης χωρίς να έχει εξασφαλιστεί πρώτα η επάρκεια του κτίσματος να φέρει τα υπάρχοντα φορτία.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

O Συνάδερφος μίλησε σωστά επιπλέον εγώ έχω ένα φίλο Μηχανικό που εμπορεύεται μια εξωτερική θερμομόνωση με το σύστημα του κελύφος θα έλεγα να ζητούσατε αυτοψία απο τον Πολιτικό Μηχανικό για το θέμα της στατικότητας και έπειτα να ψάχνατε το θέμα της μόνωσης, την οποία την εξωτερική θεωρώ μονόδρομο,.,

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Η αλήθεια είναι πως ρωγμές δεν έχει το σπίτι και για εναν περίεργο λόγο δεν καταλαβαίνει απο σεισμούς αλλά καλό θα είναι να κάνω εναν έλεγχο καλού κακού.

Το σύστημα κέλυφος είναι με dow γύρο και πάνω απο το σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

με μια επίσκεψη στο youtube και τη σχετική αναζήτηση υπάρχουν πολλά βιντεάκια για να έχετε μια πλήρη εικόνα. Εκτός της dow υπάρχουν και άλλες εταιρείες που παρέχουν αντίστοιχα συστήματα. Επειδή πρόκειται για αρκετά σύνθετη εργασία που κρίνεται πολλές φορές στη λεπτομέρεια (διαπνοή, συναρμογές στα κουφώματα, ακμές κλπ) θα σας πρότεινα σε κάθε περίπτωση να συμβουλευτείτε οπωσδήποτε έναν Μηχανικό της περιοχής σας.

 

ο οποίος θα σας εξασφαλίσει και το θέμα της στατικής επάρκειας.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι είχε δει ενας μηχανικός το σπίτι και μιλήσαμε χθες και μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα στατικότητας. Αύριο θα έρθει να δει και αν έχει αλλάξει κατι για να μου δώσει και το οκ.

Σύντομα θα πάρω και τιμές για το σύστημα κέλυφος να δω αν τα αντέχει η τσέπη μου και θα σας πω τα νεα εδώ :)

Ευχαριστώ για την βοήθεια και τις σύντομες απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.