Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλιακός Sammler σκουριά


aris198412

Recommended Posts

Παραθέτω εικόνα του ηλιακού στην περιοχή όπου είναι το ανώδιο πως είναι του γείτονα (καινούργιος ημερών) και πως έγινε ο δικός μου σε ένα χρονο από την εγκατάσταση. Τι πρέπει να κάνω? Ο ηλιακός λειτουργεί άψογα αλλά η σκουριά με προβλημάτισε. Από το κατάστημα μου είπανε τρίψιμο με γιαλόχαρτο. Ισχύει? και αν ναι πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο αυτό η υπάρχει τρόπος να το αποτρέψω?

post-7551-0-46405400-1429556833_thumb.jpg

post-7551-0-90305900-1429556843_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει το νερό σου να έχει πολλά άλατα και το ανόδιο δεν την παλεύει. Θα χρειαστείς άλλο τύπο κράματος ανοδίου πιθανότερα και άλλη διάμετρο. Να μην το τρίψεις θα το κάνεις χειρότερο.  

Link to comment
Share on other sites

Η σκουριά αυτή είναι εξωτερικά του μπόιλερ, οπότε δεν έχει καμία σχέση με το ανόδιο το οποίο τοποθετείτε εσωτερικά του μπόιλερ. Βάψε με σπρέι αντισκουριακό εκείνη την επιφάνεια που έρχεται σε επαφή με τον ατμοσφαιρικό αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με εταιρία τελικα και μου είπανε πως δεν είναι σκουριά αλλά έτσι γίνεται το υλικό αν έρθει σε επαφή με το νερό και ότι μάλλον χάνει από το ανώδιο

Link to comment
Share on other sites

Για λόγους κόστους την εξωτερική επιφάνεια του εσωτερικού μπόιλερ δεν την βάφουν. Η φωτογραφίες που δείχνεις είναι από το πλάγιο καπακι όπου για να μπορεί να αντικατασταθεί το ανόδιο, ένα κομμάτι της πολυουρεθάνης λείπει, οπότε εκείνο το σημείο έρχεται σε επαφή με το οξυγόνο της ατμόσφαιρας και σκουριάζει. 

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε ένα χρόνο σε καινούριο ηλιακό τόση σκουριά? και να πείς ότι έρχεται σε επαφή με νερό..... τέλος πάντων...

 

Αν δεν κάνω λάθος από εκεί βγάζεις το ανόδιο....σωστά? Δεν ήταν βαμμένη αυτή η επιφάνεια σε εκείνο το σημείο?

 

Σου έχανε καθόλου νερό από εκεί κάποια στιγμή?

 

Το να το τρίψεις θεωρώ ότι δεν θα το καταστρέψεις ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ καθάρισμα απο σκουριά και βάψιμο. Είναι άβαφη από το εργοστάσιο η τάπα του βαρελιού και καλό θα ήταν να ήταν βαμμένη. 

Link to comment
Share on other sites

Από την εταιρία μου είπανε ότι έσταζε από το ανώδιο (πιθανώς ο υδραυλικός που τον σύνδεσε δε το έλεγξε) και ήθελε κάναβη και τώρα με τα άλατα σταμάτησε. Επίσης με είπανε πως ο ηλιακός δε σκουριάζει και πως αυτό δεν είναι σκουριά αλλά το υλικό γίνεται έτσι όταν έρθει σε επαφή με νερό. Νερό υπήρχε γιατί έξω από την τάπα φαινότανε μια γραμμή από τα άλατα

 

Ναί είχα δει νερό.

Βαμμένη ήταν μαύρη

Ναι είναι το σημείο που αλλάζεις το ανώδιο

 

Μέσα σε ένα χρόνο σε καινούριο ηλιακό τόση σκουριά? και να πείς ότι έρχεται σε επαφή με νερό..... τέλος πάντων...

 

Αν δεν κάνω λάθος από εκεί βγάζεις το ανόδιο....σωστά? Δεν ήταν βαμμένη αυτή η επιφάνεια σε εκείνο το σημείο?

 

Σου έχανε καθόλου νερό από εκεί κάποια στιγμή?

 

Το να το τρίψεις θεωρώ ότι δεν θα το καταστρέψεις ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ καθάρισμα απο σκουριά και βάψιμο. Είναι άβαφη από το εργοστάσιο η τάπα του βαρελιού και καλό θα ήταν να ήταν βαμμένη. 

Edited by aris198412
Link to comment
Share on other sites

Όταν αγοράζεις ένα ηλιακό, αυτός δεν πρέπει να χάνει νερό από κανένα σημείο. Υποτίθεται υπάρχουν τελικά τεστ που ελέγχουν τέτοιες διαρροές. Ναι ο ηλιακός μπορεί να σκουριασε από διαρροή του νερού, αλλά και σε περιοχές με έντονες βροχές και υγρασία το ίδιο φαινόμενο θα συμβεί ούτως η άλλως.

Δεν είμαι ειδικός στο θέμα της σκουριάς αλλά νομίζω πως οποιοδήποτε ατσάλι θέλει αστάρι ή κάποιο άλλο προϊόν για προστασία έναντι της σκουριάς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.