Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενημέρωση φακέλου Ο.Α. ή άδεια δόμησης αλλαγής χρήσης κατοικίας σε ΚΥΕ;


Recommended Posts

Σε ένα κτίριο 6 ενοικιαζόμενων δωματίων σε παραδοσιακό οικισμό με Ο,Α. του 2006, στο οποίο έχει γίνει τακτοποίηση με 3843/10 (αλλαγή χρήσης

δύο αποθηκών του υπογείου σε ενοικ. δωμάτια) και 4178/13 για τακτοποίηση αλλαγής όψεων και προσθήκη στεγάστρου στον ακάλυπτο (έχει περάσει επιτροπή και έχει οριστική υπαγωγή) αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

 

Ανέλαβα από τον ιδιοκτήτη για αδειοδότηση των δωματίων, όπου ανακάλυψα ότι στην εγκεκριμένη κάτοψη του ισογείου, ο μελετητής και επιβλεπων μηχ/κος δεν έχει αποτυπώσει το χώρο της κουζίνας (περίπου 10 τ.μ.) για την παρασκευή των πρωινών, ούτε υπάρχει η αντίστοιχη

χρήση (ΚΥΕ)

Πιο συγκεκριμένα στο χώρο αυτό έχει σχεδιαστεί μόνο ένα πάσο. Επομένως πρέπει για αυτό το χώρο του ισογείου να γίνει αλλαγή χρήσης, διαφορετικά  δεν παίρνει σήμα λειτουργίας από την αρμόδια ΠΥΤ.

Μπορω να κάνω ενημέρωση φακέλου εφόσον δεν αλλάζει το διαγραμμα κάλυψης, δεν έχω δυσμενέστερα φορτία, δεν έχω απαιτήσεις θέσεων στάθμευσης, δεν αλλάζει κατι στη φερουσα τποχοποιϊα; 

Ο Μηχ/κος της αρμόδιας πολεοδομίας μου είπε ότι επειδη το στέλεχος εχει θεωρηθεί για παροχη ρεύματος ότι δε μπορεί να σημειώσει ενημέρωση και ότι δεν ξέρει αν πρέπει να γίνει με αδεια ή ενημερωση φακελου;

Τι απο τα δυο πρεπει να κανω;

 

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα σου δεν είναι κατανοητό.

Το πρόβλημα μου ειναι αν πρέπει να κάνω ενημέρωση φακέλου ή αδεια δόμησης αλλαγής χρήσης.

Ο μηχανικός της αρμόδιας πολεοδομίας μου προτεινε άδεια δόμησης, χωρις να είναι σίγουρος.

Τελικά ως φαίνεται κανεις δε μπορει να μου απαντήσει ...

Link to comment
Share on other sites

ενημέρωση και μετά όλα μαζί (δηλωμένα τα σχεδιάζεις κλπ)

τα πηγαίνεις στον ΕΟΤ για έγκριση 

Αφού πάρεις την έγκριση ξαναπηγαίνεις Υδομ για έλεγχο και θεώρηση

(μαζί με τα pdf του συστήματος ΤΕΕ) για β' ίσως ενημέρωση

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ενημέρωση και μετά όλα μαζί (δηλωμένα τα σχεδιάζεις κλπ)

τα πηγαίνεις στον ΕΟΤ για έγκριση 

Αφού πάρεις την έγκριση ξαναπηγαίνεις Υδομ για έλεγχο και θεώρηση

(μαζί με τα pdf του συστήματος ΤΕΕ) για β' ίσως ενημέρωση

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν διευκρινήζεις αν ο χώρος που υπήρχε στο ισόγειο ήταν εντός Σ.Δ. Αν είχε άδεια ΕΟΤ να λειτουργεί ως κουζίνα και τι τον δείχνουν τα Αρχιτεκτονικά σχέδια πριν και μετά την τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος του ισογείου είναι εντος Σ.Δ., και στα σχέδια που θεωρήθηκαν απο ΕΟΤ και στη συνέχεια απο πολεοδομία, η κουζίνα δεν φαίνεται σε κανενα σχεδιο.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα ποιό είναι, οτι δεν δείχνει την λάντζα ή δεν γράφει την λέξη "κουζίνα"? Δεν το θεωρώ μεγάλο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα ποιό είναι, οτι δεν δείχνει την λάντζα ή δεν γράφει την λέξη "κουζίνα"? Δεν το θεωρώ μεγάλο πρόβλημα

To προβλημα  για το τμήμα της κουζίνας είναι ότι πρεπει να φαινεται χρήση ΚΥΕ και όχι κατοικία όπως έχει εκδοθεί η άδεια για το υπολοιπο

κτίριο (6 ενοικιαζόμενα δωμάτιο και χώρος υποδοχής με καθιστικό)

Link to comment
Share on other sites

αφού έκανες και έκανες ρύθμιση για τα υπόλοιπα

γιατί δεν συμπιριέλαβες και αυτό

ώστε να τελειώνεις πιο γρήγορα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.