Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό Σε Ιδιωτικό Κολλέγιο (Project management)


Recommended Posts

Πάνω κάτω αυτό που γράφει ο Topap.

Το Prince2 είναι ένα σύνολο από best practices πάνω στο project management.

 

Επίσης να πω, πως ένα project που θα κάνει μια IT εταιρεία πχ 3 μηνων, με ένα project που θα κάνει μια εταιρεία που η αναπτυξη του προϊόντος χρειάζεται πχ 3 χρόνια, είναι διαφορετικά πράγματα.

Οπότε και οι άνθρωποι από τις διάφορες εταιρείες ή διαφορετικά επαγγέλματα θα σου πουν διαφορετικά πράγματα.

 

Από την προσωπική μου εμπειρία σε εταιρείες όπως η Philips, Bosch, ASML, κλπ, όλες αυτές χρησιμοποιούν project management διαδικασίες όπου το Prince2 είναι μία απο αυτές.

Για εκτός Ευρώπης δεν γνωρίζω.

Θέλω απλά να τονίσω στο παλικάρι που σκέφτεται να κάνει μεταπτυχιακό, πως ΔΕΝ χρειάζεσαι κάποιο μεταπτυχιακό πάνω σε project management, ούτε να σκάσεις ένα κάρο λεφτά. Αυτό που χρειάζεσαι είναι να μπορείς να κάνεις την δουλειά. Μια πιστοποίηση, θα πιστοποιήσει πως μπορείς να κάνεις την δουλειά.

 

Και κάτι τελευταίο. Υπάρχει άφθονο υλικό για οποιοδήποτε πράγμα στο youtube. Μπορείς να μάθεις το οτιδήποτε, από στατιστικά, managerial accounting, project management, και ότι άλλο θέλεις. Οπότε συμβουλή μου είναι, μάθε και καταλαβε περι τίνος πρόκειται, και μετά ασχολήσου με την πιστοποίηση. Άσε που στο τελος αν το κατέχεις, στο CV μπορείς να βάλεις:

 

- Prince2 Foundation/Practitioner Certification, (μελλοντική ημερομηνία)

 

και θα πεις στην συνέντευξη πως "σε δύο μήνες θα έχεις το certification και το έχεις αναβάλει για λόγους εργασίας, ασχέτως αν το χρησιμοποιούσες καθημερινά στην εργασία σου" και είσαι κομπλε..

Edited by mechatr0n
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.