Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθορισμός οικοδομικής γραμμής


Recommended Posts

σε περίπτωση σχεδίου πόλεως που δεν υπάρχουν συντεταγμένες κορυφών Ο.Τ.ούτε αξονοδιασταυρώσεων πώς γίνεται ο καθορισμός οικοδομικής γραμμής?

στα γύρω τετραγωνα δεν υπάρχει κάποιο παλιό κτίσμα που να φαίνεται στο σχέδιο και να "πατήσω" πάνω του.

φαίνεται όμως ο υφιστάμενος δρόμος μπροστά και σκεφτηκα να την καθορίσω γραφικά (δι' επιθέσεως).

αποτύπωσα τον υφιστάμενο δρόμο και τον έφερα πάνω σ'αυτόν που φαίνεται στο σχέδιο.

ενδείκνυται αυτή η μέθοδος από άποψη ακρίβειας αναλογιζόμενοι ότι το σχέδιο της πολεοδομίας σε 1/2000 έχει τα μαύρα του τα χάλια?

για να προχωρήσω και σε παραχώρηση σε κοινή χρήση το θέλω το τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μιλάς για σχέδιο προ του 1337/83. στην δική μου περιοχή γίνονται κατά τόπους διαγράμματα εφαρμογής. πας εσύ την αποτύπωση και ο υπάλληλος περνά τις ρυμοτομικές οποτε είσαι οκ. Αν δεν έχεις κτίσματα μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε σταθερό σημείο φαίνεται και στην πινακίδα την 2000ρη. Αν ούτε αυτό υπάρχει τοτε τράβα την αποτύπωση μέχρι κάποιο σταθερό σημείο κοινό. Προβλέπεται μια καλή αμοιβή. Δεν θα σου πρότεινα να εφαρμόσεις εσύ τις ρυμοτομκες, γιατί να πάρεις τέτοια ευθύνη την στιγμή που η λύση θα είναι μειωμένης ακρίβειας και αν κάτσει πρόβλημα μπορεί κάποιος υπάλληλος να δώσει άλλη ερμηνεία και να εκτεθείς?

Link to comment
Share on other sites

ναι προ του 1983 (1950-1960).

αυτό με τον υπάλληλο δεν το ήξερα. κατόπιν αιτήσεως προφανώς?

τι πρέπει να δείχνει η αποτύπωση?

Link to comment
Share on other sites

άμα είναι χωράφια χωρίς κτίσματα τίποτα...ουτε καν υψόμετρα. Μονό πρέπει να βρείς σταθερά σημεία που να φαίνονται στην πινακίδα 2000 και να τα δείξεις και συ έτσι ώστε να μπορεί να κάτσει πάνω η πινακίδα. Οσα περισσότερα τόσο καλύτερα. Στην δική μου πολεοδομία υπολογίζω περίπου 2 μήνες....θέλει αυτοψία και μετά αν δεν βαριέται πολύ ο τύπος γράφει τα υπομνήματα σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία αναζήτησες παλαιότερα Διαγράμματα Εφαρμογής και Τεχνικές Εκθέσεις; έστω και σε διπλανά Οικοδομικά Τετράγωνα;

Στο δικό σου ΟΤ ή σε διπλανά ΟΤ δεν υπάρχουν οικοδομές οι οποίες έχουν οικοδομηθεί με άδεια;

Πρέπει να αποτυπώσεις όλο το ΟΤ και τα πρόσωπα των διπλανών ΟΤ για να έχεις γενικότερη εποπτεία του χώρου και πως έχει διαμορφωθεί για να αποφύγεις και πιθανά προβλήματα εφαρμογής των ΡΓ.

Σήμερα θα γίνει παραχώρηση σε κοινή χρήση αύριο θα πρέπει να ορισθεί ΡΓ για οικοδόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον συνάδελφο 2016, δεν νομίζω πως είναι τόσο απλό και πρέπει να βιαστείς τόσο. Εξέτασε όλες τισ υπάρχουσες (εάν υπάρχουν) εκθέσεις και διαγράμματα εφαρμογής Ρ.Γ. και Ο.Γ. και αν δεν υπάρχουν έχεις υποχρέωση να κινήσεις διαδικασία σύνταξης διαγράμματος εφαρμογής καθώς παρόλο που μπορεί να θεωρείς πως δεν είναι απαραίτητο στην σύνταξη τοπογραφικού, θεωρώ πως θα σου ζητηθεί κατά την έκδοση της άδειας οικοδομής και πως θα μαζεψεις τις τυχούσες διαφορές που μπορεί να προκύψουν από τον δικό σου καθορισμό των γραμμών και αυτόν του πολεοδομικού γραφείου? Εάν προσωρήσεις σε διάγραμμα εφαρμογής θα κληθείς να αποτυπώσεις μια περιοχή στην οποία να υπάρχουν αρκετά σταθερα σημεία από τα οποία θα οριστούν οι γραμμές. Καλή σύνεχεια και καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου το διαγραμμα και η τεχνικη εκθεση

Καθορισμου πρεπει να εγκριθουν απο την υπηρεσια

Εξετασε την δυνατοτητα με ψηφιοποιηση του διαγραμματος

Και ελαχιστοτετραγωνικη προσεγγιση ευθειας (βλεπε τζιαβος εφαρμογες ρυμοτομικων σχεδιων για πληρεστερη ενημερωση)

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι. ούτε τεχνικές εκθέσεις ούτε διαγράμματα εφαρμογής.

μόνο η 2000ρη.

άρα σάρωμα καλό (ευτυχώς βρήκα καλύτερη φωτοτυπία που φαίνεται κτίσμα στο δικό μου Ο.Τ.) πέρασμα στο autocad scale και align σε κοινα σημεία και τσουπ νάτες και οι ΟΓ. γραφικά.

 

"επιστημονικότατα". α ρε αθάνατη επίθεση.

 

P.S. μιλάμε για επαρχεία και χωριό που μόλις έμαθα ότι έχει και ρυμοτομικο πέθανα στα γέλια.

Link to comment
Share on other sites

ενώ εκεί που δουλεύω εγώ και έχει 2000ευρω το μ² η γη νομίζεις ότι όλα πάνε ρολόι ε? απλά χάνεις 3 μήνες για να σου το θεωρήσει η πολεοδομία και να λαδωθούν τα γρανάζια και η επιστημονικη τεκμηρίωση της λύσεις σίγουρα δεν είναι ποιοτικότερη από αυτήν που ανέφερες. ετσι ετσι......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.