Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση αρτιότητας-οικοδομησιμότητας ομόρων.


Recommended Posts

Σε περίπτωση που ένα από τα όμορα οικόπεδα του οικοπέδου μας , δεν είναι

 

άρτιο αλλά οικοδομήθηκε βάση του άρθρου 25 ( οικοδόμηση σε μη άρτια

 

οικόπεδα ) και είναι αδύνατο να καταστεί άρτιο με τακτοποίηση, τι ακριβώς

 

συμβαίνει με την οικοδομησιμότητα του οικοπέδου μας ;

 

Τα υπόλοιπα όμορα οικόπεδα είναι άρτια στον κανόνα

Link to comment
Share on other sites

Αφού το όμορο οικόπεδο έχει οικοδομηθεί, έστω κατά παρέκκληση (Άρθρο 25/1337) όλα τα όμορα οικόπεδα οικοδομούνται κανονικά. Άλλωστε, η τακτοποίηση έχει σκοπό να αρτιοποιήσει τα μη άρτια οικόπεδα για να οικοδομηθούν. Εφόσον οικοδομήθηκε το μη άρτιο όμορο οικόπεδο αίρεται η υποχρέωση τακτοποίησής του.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον camelot. Πάλι καλά που είσαι στη Λάρισσα Θωμά. Αν ήσουν στον Πειραιά θα σου ζητούσαν να κάνεις τοπογραφικό για τακτοποίηση!!! (Ναι μου έχει συμβεί στο παρελθόν και αυτό!!!)

Link to comment
Share on other sites

Για το τυπικό και μόνο, τα οικόπεδα που οικοδομούνται με το άρθρο 25 έχω την εντύπωση οτι ονομάζονται κατ'εξαίρεση οικοδομήσιμα και όχι κατά παρέκκλιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Αφού το όμορο οικόπεδο έχει οικοδομηθεί, έστω κατά παρέκκληση (Άρθρο 25/1337) όλα τα όμορα οικόπεδα οικοδομούνται κανονικά. Άλλωστε, η τακτοποίηση έχει σκοπό να αρτιοποιήσει τα μη άρτια οικόπεδα για να οικοδομηθούν. Εφόσον οικοδομήθηκε το μη άρτιο όμορο οικόπεδο αίρεται η υποχρέωση τακτοποίησής του.

 

Καλησπέρα σας έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση, αυτό προκύπτει από κάπου ή είναι απλή λογική? μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν επιχείρημα στην πολεοδομία? υπάρχει κάποιο άρθρο που να το επιβεβαιώνει ?

Η δικιά μου περίπτωση αφορά περιοχή που δεν έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής και οι τίτλοι οικοπέδου που έχω στα χέρια μου ξεκινάνε από το 80 .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.