Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευρεση εργασίας


jimterlos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Ονομάζομαι Δημήτρης και είμαι πτυχιούχος του ατειθ έργων υποδομής. Θα ήθελα να ρωτήσω τι μου προτείνεται να ακολουθήσω τώρα που ακόμη δεν έχω εμπειρία και εάν υπάρχει κάποιος που χρειάζεται άτομο για θέση εργασίας. Είμαι απο Θεσσαλονίκη.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη η αγορά εργασίας είναι δύσκολη για Μηχανικούς τώρα, δεν γνωρίζω βέβαια τον κλάδο σου και αν εσείς έχετε κάτι.

Να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά και να ψάξεις να βρεις εργασία που να αντέχει το φως της ημέρας.

Μην κουραστείς να εργάζεσαι.

Io

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, όσο άπειρος και να είσαι έχεις κάποιες γνώσεις και ένα πτυχίο. Ρίξε δουλειά λοιπόν να "μάθεις" - ενημερωθείς στον τομέα που σ'ενδιαφέρει (π.χ. πτυχιακή σε τι θέμα έκανες?) και φτιάξε ένα βιογραφικό στα Αγγλικά και στείλε αιτήσεις ως graduate engineer για εξωτερικό.

Άλλα σημαντικά θέματα:

- Έχεις Master? (αν όχι καλό θα είναι να κάνεις)

- Από ξένες γλώσσες? τουλάχιστον Αγγλικά αλλά αν σκοπεύεις Γερμανία ή Γαλλόφωνες χώρες τότε όλα αποδεκτά, αν όμως δεν έχεις κάποια γλώσσα σε ικανοποιητικό επίπεδο, τότε μάντεψε: σου βρήκα δουλειά για το επόμενο χρονικό διάστημα...

- Χειρισμός ΗΥ? Autocad - MS office εννοούνται, δεν το συζητάω, από εκεί και έπειτα αναλόγως την κατευθυνση μάθε ότι μπορείς.

π.χ. στατικά? γέφυρες? Μάθε διεθνή καταξιωμένα προγράμματα όπως ETABS, SAP, Bentley κλπ

Συγκοινωνιακά/υδραυλικά? Μάθε civil 3d ή άλλα πακέτα.

Διαχείρηση έργων? Μάθε project ή ακόμα καλύτερα primavera

Επίσης, στήσε ένα ολόκληρο σύστημα "promotion" του εαυτού σου: Βιογραφικά, cover letters, Linkedin, εγγραφή σε διάφορα recruitment sites κλπ

Η διαδικασία αιτήσεων - αποστολής βιογραφικών κλπ είναι ...πλήρης απασχόληση! Εσύ φαντάζομαι έχεις χρόνο, οπότε δεν σου είναι πρόβλημα αυτό...

 

Γι' αυτό λοιπόν σου λέω: Δεν έχεις χρόνο για χάσιμο! Ρίξε δουλειά! Βάλε στόχο και κάποια στιγμή θα κάτσει....Για Ελλάδα πάντως μην ελπίζεις να βρεις δουλειά αν δεν είσαι ο γ@μ@ω και αν δεν έχεις μπάρμπα στην Κορώνη (και τα δύο μαζί). Λυπάμαι που στο λέω...αλλά έτσι είναι, ρώτα όποιον θέλεις...  

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.