Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφρός πολυουρεθάνης σε κεραμοσκεπή


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Το θέμα μου είναι λίγο μπλεγμένο και ψάχνω για απαντήσεις και λύσεις. Έχω ένα σπίτι στην επαρχία (περίπου 65τμ) που έχει κεραμίδια πάνω σε ξύλινη σκεπή. Ανακάλυψα πρόσφατα ότι η εσωτερική επιφάνεια της σκεπής είναι περασμένη ολόκληρη με πολυουρεθάνη πράγμα που δίνει καλή μόνωση αλλά από ότι μαθαίνω είναι και άκρως επικίνδυνο υλικό. Ισχύει; Θα έπρεπε να ανησυχώ; Αν ναι, ποιος είναι ο καλύτερος  τρόπος να αφαιρεθεί χωρίς να τεθεί σε κίνδυνο και αυτός που θα τη βγάλει αλλά και το περιβάλλον (εναπόθεση); Από ότι καταλαβαίνω τα σωματίδια που μπορεί να δημιουργηθούν από την κοπή/τριβή του υλικού είναι και αυτά επικίνδυνα.

 

Παρακαλώ πολύ για τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα από όσα γνωρίζω η πολυουρεθάνη σε στερεή μορφή δεν αποτελεί κίνδυνο για την υγεία. Δεν έχει αποδειχθει κάτι απο έρευνες δηλαδή.
Το πρόβλημα είναι κατα την εφαρμογή της (και για λίγο καιρό μετά την εφαρμογή) και κατά την καύση της, ενώ υπάρχουν ερωτηματικά και για την χρήση της σε σκεύη τροφίμων. Σίγουρα δεν πρέπει να υπάρχει σε σκεύη για μωρά.
Τώρα εκει πάνω στην σκεπή, νομίζω πως δεν αποτελέι κάποιο κίνδυνο για την υγεία των ενοίκων.
Άλλωστε αν την αφαιρέσεις όπως πολύ σωστά λες, θα παραχθούν σωματίδια τα οποία σίγουρα είναι πιο δραστικά και εισχωρούν στο αναπνευστικό.
Γενικώς καταλήγω στο ότι θα ήταν καλύτερα να την αφήσεις εκεί που είναι.
Δεν είμαι όμως πολύ ειδικός, μια φιλική, προσωπική γνώμη εκφράζω.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον συγχεεις την πολυουρεθανη με τον αμιαντο.

 

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα, ειτε την αφησεις ειτε την βγαλεις.

 

Το οποιο προβλημα, οπως λεει και ο συναδελφος ειναι στην εγκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Αν μη τι άλλο είναι καθησυχαστικές. Από αυτά που διάβασα κι εγώ τα ίδια ανακάλυψα, ότι δηλαδή κατά την εφαρμογή της είναι επικίνδυνη αλλά μετά όχι.

Link to comment
Share on other sites

Για το μετά δεν είμαι σίγουρος, ίσως να μην σου παρέχει την απαραίτητη θερμομόνωση, πχ αν χρησιμοποιείς κάποιους μήνες την κατοικία, που την βρίσκεις ιδιαίτερα θερμή ή κρύα. Θα έπρεπε να διαβάσεις περισσότερο και να μάθεις, αν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Γιατί σίγουρα η κατάλληλη μόνωση είναι πιο έχρήσιμη από την αλόγιστη χρήση κλιματιστικού. Διάβασε επίσης να μάθεις για ωφέλη χρήσης ανεμιστήρων - προσωπικά - προτιμώ τους οροφής καλής ποιότητας.

Και επίσης να ανυσηχήσεις λίγο για το εύφλεκτη, καθώς αν υπάρχει τζάκι, αν υπάρχουν ακόμα καπνιστές, παιδιά, η στέγη φτάνει ψηλές θερμοκρασίες το καλοκαίρι θα έπρεπε να σε απασχολήσει.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμομονωτική ικανότητα της πολυουρεθάνης είναι το ισχυροτερο πλεονέκτημά της.

 

(λ πολυουρεθάνης 0,02, λ πολυστερίνης 0,033)

 

Δηλαδή χοντρικά 5 εκ. Πολυουρεθάνης ισοδυναμούν με 8 εκ. Πολυστερίνης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.