Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για πτυχιακή με χρήση της 4Μ


Recommended Posts

έχεις το manual ;

 

Λογικά δεν έχεις κάνει εξαγωγή αποτελεσμάτων από τις θερμικές απώλειες στο μονοσωλήνιο και εισαγωγή από το μονοσωλήνιο των θερμικών απολειών.

Όχι το έκανα. Το πρόγραμμα δεν μου λειτουργούσε ούτε με αυτοεξισορρόπηση ούτε με υδραυλική επίλυση. Αλλά με την ρύθμιση των ασφαλιστικών λειτούργησε. Θα το ξανακοιτάξω πάντως. Το manual όχι δεν το έχω. Βρήκα το πρόγραμμα από έναν συνάδελφο και προσπαθώ με διάβασμα και με παραδείγματα να καταλάβω την λειτουργία του. Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια. 

Edited by darth rhgas
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. συγκεκριμένα για τα wc(η πτυχιακή μου είναι μελέτη σε 2όροφο αρχοντικό ξενοδοχείο) τις απώλειες τις βρίσκουμε από απώλειες με εξωτερικούς τοίχους και ανοίγματα(εκτός και αν είναι δάπεδο ή οροφή προσθέτουμε και αυτά). Τους εσωτερικούς τους τοίχους τους βάζουμε??? Γιατί είδα ότι στα μπάνια πρέπει να έχουμε 22 βαθμούς ενώ στο υπνοδωμάτιο 20 βαθμούς. Και σε ορισμένα μπάνια που οι τοίχοι επικοινωνούν με θερμαινώμενους χώρους και το μόνο άνοιγμα είναι η εσωτερική θύρα(μιλάω κυρίως για τα μπάνια ημιορόφου και α' ορόφου). οι απώλειες μου βγαίνουν κάτω από τα 100Kcal/h και δεν ξέρω αν δεν έλαβα τίποτα άλλο υπόψη ή  αν χρειάζεται τελικά να βάλω σώμα λόγω το ότι οι απώλειες είναι πολύ μικρές
 

Link to comment
Share on other sites

Οι εσωτερικοί τοίχοι, εντος του κτηριακού κελύφους, κατα τον υπολογισμό των θερμικών απωλειών θεωρούνται αδιαβατικοι (δεν τους λαμβανεις υπόψη), ακόμα και αν εχεις διαφορετικές θερμοκρασίες (π.χ. 22 στο μπάνιο και 20 στο σαλόνι). Αν δεν εχεις επαφη με εξωτερικό κέλυφος δεν εχεις απώλειες στον χώρο.

 

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι εσωτερικοί τοίχοι, εντος του κτηριακού κελύφους, κατα τον υπολογισμό των θερμικών απωλειών θεωρούνται αδιαβατικοι (δεν τους λαμβανεις υπόψη), ακόμα και αν εχεις διαφορετικές θερμοκρασίες (π.χ. 22 στο μπάνιο και 20 στο σαλόνι). Αν δεν εχεις επαφη με εξωτερικό κέλυφος δεν εχεις απώλειες στον χώρο.

 

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Μάλιστα. Κατάλαβα ευχαριστώ πολύ. Αν και είδα από βιβλία μελέτες που υπολογίζουν απώλειες εσωτερικού τοίχου με θύρα που επικοινωνεί με μη θερμαινόμενο διάδρομο γι' αυτό και ρώτησα για τους εσωτερικούς τοίχους επειδή έτσι ήξερα και εγώ. Αυτό ισχύει και για το δάπεδο στο ισόγειο και για την οροφή στον τελευταίο όροφο???

Edited by darth rhgas
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε, άλλο θερμαινόμενος χώρος με λίγο διαφορετική θερμοκρασία και άλλο μη θερμαινόμενος χώρος που έχει και εξωτερικούς τοίχους. Εκεί υπολογίζεις απώλειες κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

αααααα Κατάλαβα ευχαριστώ πολύ. Όταν όμως οι απώλειες στα μπάνια μου βγαίνουν κάτω από 100Kcal/h θα πρέπει να βάλω σώμα ή να το συνδυάσω με το σώμα του υπνοδωματίου.( Επειδή πρόκειται για ξενοδοχείο το κάθε δωμάτιο έχει το δικό του μπάνιο)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε, άλλο θερμαινόμενος χώρος με λίγο διαφορετική θερμοκρασία και άλλο μη θερμαινόμενος χώρος που έχει και εξωτερικούς τοίχους. Εκεί υπολογίζεις απώλειες κανονικά.

οκ. Θ α υπολογίσω τις απώλειες του εσωτερικού τοίχου που έχει πρόσβαση σε μη θερμαινόμενο χώρο. Χρειάζεται να βγάλω απώλειες και για τον μη θερμαινόμενο χώρο που έχει επαφή με εξωτερικούς τοίχους ή απώλειες βγάζω για το συγκεκριμένο όταν θέλω να του τοποθετήσω σώμα???Μπορώ να κρατήσω την παραδοχή από τον πίνακα που λέει ότι ο διάδρομος έχει 18 βαθμούς χωρίς να βγάλω απώλειες???

Link to comment
Share on other sites

Οι μθχ που εχουν εξωτερικούς τοίχους σε επαφη με τον αέρα π.χ. για τη ζώνη β έχουν θερμοκρασία 10 βαθμούς, οπότε υπολογιζεις το ανάλογο ΔΤ.

 

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι μθχ που εχουν εξωτερικούς τοίχους σε επαφη με τον αέρα π.χ. για τη ζώνη β έχουν θερμοκρασία 10 βαθμούς, οπότε υπολογιζεις το ανάλογο ΔΤ.

 

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Άρα θα βρω μόνο το ΔΤ και όχι τις απώλειες στους μθχ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.