Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδρομή ΕΕΤΕΜ


Innersense

Recommended Posts

Γεια χαρά,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τους υπόλοιπους κατοίκους του λεκανοπεδίου, συνδρομή στην ΕΕΤΕΜ πόσο, πως και πότε πληρώνετε;

 

Μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό το σκηνικό που μια φορά στο τόσο χτυπάει το τηλέφωνο και κανονίζουν ραντεβού για την συνδρομή 1-2-3 χρόνων.

 

Η λογική της επίσκεψης από "εισπράκτορα" μου φαίνεται εντελώς απαρχαιωμένη.

 

Έχω ρωτήσει επανειλημμένα πότε πρόκειται να οργανωθούν και να μας στέλνουν σχετικό ειδοποιητήριο πληρωμής και να πληρώνουμε με κατάθεση σε λογαριασμό και λαμβάνω την ίδια απάντηση "κάποια στιγμή πρέπει να γίνει".

 

Αισθάνομαι ότι είμαι ο μοναδικός που πληρώνει βασικά και μάλλον γι αυτό διερωτώμαι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω, δεν είναι υποχρεωτικό το να είσαι γραμμένος σε επιμελητήριο;

 

Αφού και η σφραγίδα μου με αριθμό μητρώου είναι πάνω.

 

Αν το διακόψω ως τι θα σφραγίζω;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν πληρώνω συνδρομές εδώ και μερικά χρόνια. Ούτε εγώ, ούτε και οι γνωστοί μου - συνάδελφοι μηχανικοί. 

Όταν γράφτηκα μετά από 4 χρόνια που πήρα πτυχίο μου έβαλαν υποχρεωτικά να πληρώσω αναδρομικά συνδρομές 4 ετών!!! Το πολύ πολύ να με διαγράψουν. Και; 

Επίσης γιατί να πληρώσω έναν "σύλλογο" ο οποίος δεν προσφέρει τίποτα στα μέλη του πέραν από έναν αριθμό; Ότι πρόβλημα έχω στη δουλειά μου (πχ 4178) στο ΤΕΕ/ΤΚΜ στρέφομαι και οι άνθρωποι με εξυπηρετούν μια χαρά!! Από την άλλη πλευρά, όταν θα χρειαστώ κάποτε βεβαίωση θα πρέπει να πληρώσω.. ;)

Edited by Earl
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω, δεν είναι υποχρεωτικό το να είσαι γραμμένος σε επιμελητήριο;

 

H ΕΕΤΕΜ δεν είναι επιμελητήριο.

 

Ότι σου είπαν οι προλαλλήσαντες.

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδέψατε και με προβληματίσατε.

 

Γνωρίζω ότι είναι από τα χειρότερα που μπορεί να μπλέξει κανείς και ακούω από παντού παράπονα, αλλά πραγματικά είχα την εντύπωση ότι είναι υποχρεωτικό.

 

Εντομεταξύ σκέφτομαι ότι το ότι ο αριθμός μητρώου του επιμελητηρίου (επιμένω στην διατύπωση γιατί έτσι διατυπώνεται από την εφορεία) πρέπει να είναι στη σφραγίδα είχε ζητηθεί κατά την έναρξη επαγγέλματος από την εφορεία.

 

Αντιλαμβάνομαι το γενικότερο κλήμα πάντως, καμιά μέρα θα σας ρωτήσω αν πληρώνετε ΤΕΒΕ/ΟΑΕΕ να γελάσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το ΤΕΒΕ και άλλο το νταβατζηλίκι ενός ΝΠΙΔ όπως είναι η ΕΕΤΕΜ (δεν είναι επιμελητήριο λέμε). Το δεύτερο απλά δεν χρειάζεται να το πληρώσεις. Δες πιο προσεκτικά τι σου λέει ο Earl.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνομαι το γενικότερο κλήμα πάντως, καμιά μέρα θα σας ρωτήσω αν πληρώνετε ΤΕΒΕ/ΟΑΕΕ να γελάσουμε...

 

Προσωπικά κανονικότατα. Τουλάχιστον ο ΟΑΕΕ προσφέρει και μία σύνταξη/ιατροφαρμακευτική κάλυψη. 

 

Από την άλλη για να τελειώνει και το θέμα γιατί πραγματικά είναι κουκιά μετρημένα,

 

1) Όταν ξεκινάς το επάγγελμα είναι υποχρεωτική η εγγραφή στην ΕΕΤΕΜ για τον αριθμό μητρώου. Πρώτα εκεί,  έπειτα εφορία, έναρξη, κτλ. 

2) Επιστημονική ΕΝΩΣΗ Τεχνολογικής Εκπαίδευσης Μηχανικών. Επιμελητήριο δεν είναι, άλλα σε Δημόσια Υπηρεσία όταν ζητούν επιμελητήριο και λοιπά, τους λες ΑΜ ΕΕΤΕΜ και ξεμπερδεύεις. 

3) Η αναγραφή του Αριθμού Μητρώου στη σφραγίδα είναι υποχρεωτική. Ονοματεπώνυμο, Ειδικότητα, ΑΜ ΕΕΤΕΜ, Διεύθυνση - Τηλέφωνο, ΑΦΜ-ΔΟΥ.  

4) Οι ετήσιες συνδρομές στην ΕΕΤΕΜ είναι υποχρεωτικές. 

5) Αν θέλεις πλήρωνε, αν δεν θέλεις μη πληρώνεις. Όταν θα χρειαστείς χαρτί τους για υπηρεσία ή δημόσιο έργο θα σε βάλουν να πληρώσεις για να στο δώσουν. Νομίζω με την παρούσα κατάσταση οι μηχανολόγοι και ηλεκτρολόγοι υποχρεωτικά πληρώνουν γιατί δεν τους σφραγίζουν τα σχέδια ΔΕΗ... 10 Ευρώ για μία σφραγίδα και μόνο!!

6) Ποτέ κανείς δεν διακόπτει την εγγραφή του στην ΕΕΤΕΜ! Γιατί να το κάνει;; Αν είναι να σταματίσει κάποιος το ελεύθερο επάγγελμα, σταματάει τον ΟΑΕΕ και κλείνει τα βιβλία του στην εφορία! Η εφορία νομίζω ζητάει χαρτί παύσης από την ΕΕΤΕΜ, οπότε ένα και το αυτό με το 5ο. 

 

Επί προσωπικού, δεν πληρώνω ΕΕΤΕΜ μέχρι να με αναγκάσουν να πληρώσω για κάποιον από τους παραπάνω λόγους. Και αυτό όχι για το 30άρι, αλλά επειδή αδιαφορεί επιδηκτικά για τα προβλήματα των μελών της. "Οι ρυθμίσεις για το επάγγελμα του μηχανικού, δεν μας αφορούν" ΕΕΤΕΜ, 2014

 

Ελπίζω τώρα να έπαψες να προβληματίζεσαι και να μπερδεύεσαι...

Αυτά τα λίγα από εμένα. 

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.