Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση ταράτσας


Recommended Posts

Καμια βαφή δεν πρόκειται να σου δωσει τα απουελεσματα που θελεις με την καμια. Δεν θεωρείται καν θερμομόνωση. Για μένα τσάμπα λεφτα...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλή είναι το καλοκαίρι η λευκή(ανακλαστική) επιφάνεια όταν προσπίπτει η ηλιακή ακτινοβολία αλλ´ομως μειώνει τον δροσισμό από την εκπομπή θερμότητας το βράδυ, οπότε καί μελέτη σκιασμού από γειτονικά κτίρια καί τέντες ανάλογα τον προσανατολισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ολοκληρώνω και κλείνω τις αναρτήσεις σε αυτό το post με το τελικό αποτέλεσμα των ενεργειών που έκανα. Η ταράτσα καθαρίστηκε 2 φορές με πλυστικό μηχάνημα υψηλής πίεσης και σκουπίστηκε. Επιλέχθηκε ένα υλικό γνωστής εταιρίας (δεν αναγράφω το όνομα για να μη θεωρηθεί διαφήμιση) το οποίο είναι για θερμομόνωση και είναι αρκετά ακριβό (80 € τα 9 λίτρα). Περάστηκε ένα πρώτο χέρι ελαφρά αραιωμένο (20% με νερό) και άλλα 2 χέρια στις επόμενες μέρες. Το τελικό αποτέλεσμα με άφησε πολύ ικανοποιημένο. Η θερμοκρασία στον τελευταίο όροφο της οικοδομής είχε σημαντική βελτίωση. Ακόμα και χωρίς aircondition μπορούσε κάποιος να κάτσει τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού όταν το προηγούμενο καλοκαίρι αδυνατούσε να "κρυώσει" το χώρο ακόμα και η χρήση του κλιματιστικού. Επιπλέον τις ημέρες του καύσωνα το κλιματιστικό μέσα σε λίγη ώρα επανέφερε μία νορμάλ θερμοκρασία μέσα στα δωμάτια. Την ίδια τεχνική ακολούθησα (επειδή με ικανοποίησε) και σε παραθαλάσσια οικοδομή. Και εκεί τα αποτελέσματα ήταν άκρως ικανοποιητικά...

Link to comment
Share on other sites

Μια ανακλαστική βαφή μπορεί να δώσει μια πτώση 1-2 βαθμούς αλλα δεν αποτελεί λύση θερμομόνωσης πλάκας. Η ανακλαστική ή ψυχρή βαφή δίνει τα μέγιστα αποτελέσματα όταν εφαρμόζεται σε κέλυφος. Επιπλέον η συγκεκριμένη πλάκα εμφανίζει προβλήματα.  

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος εξαρχής λέει ότι ήθελε να ρίξει 2-3 βαθμούς την θερμοκρασία του σπιτιού του το καλοκαίρι. Το τι παλαβά του έχουν απαντήσει οι περισσότεροι δεν λέγεται. Για "λ", για πάχος, για μηδενική θερμομόνωση...! 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πού τα είδες αυτά nik; Ψάχνω αλλά δεν τα βλέπω.....Μάλλον ο ίδιος εννοείς και όχι οι συνάδελφοι , σωστά;

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Μια ανακλαστική βαφή μπορεί να δώσει μια πτώση 1-2 βαθμούς αλλα δεν αποτελεί λύση θερμομόνωσης πλάκας. Η ανακλαστική ή ψυχρή βαφή δίνει τα μέγιστα αποτελέσματα όταν εφαρμόζεται σε κέλυφος. Επιπλέον η συγκεκριμένη πλάκα εμφανίζει προβλήματα.  

Πράγματι ο στόχος μου δεν ήταν η απόλυτη λύση θερμομόνωσης (άλλωστε το είχα αναφέρει ότι δεν πάω σε ακριβές λύσεις). Έχω πάντως την εντύπωση ότι η μείωση της θερμοκρασίας είναι 3-4 βαθμούς τουλάχιστον (αν και δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω με θερμόμετρο παρά μόνο με την εμπειρία χρόνων διαμονής σε αυτό το σπίτι). Μου έμεινε πάντως και η απορία σχετικά με το τι προβλήματα εννοείτε ότι έχει η πλάκα. Τι εντοπίσατε στις φωτογραφίες; 

Link to comment
Share on other sites

3-4 βαθμούς στο σκυρόδεμα. Οχι στο σπίτι. Δειχνει η πάνω παρειά της πλάκας

 

α) έμεινε χρόνια πολλά χρόνια απροστάτευτη και χωρίς ρύσεις

β) δείχνει οτι έχει υποστεί κάποιου είδους μπαλώματα με κονιάμα

 

κτυπώντας με ένα σφυράκι και συγκρίνοντας τον ήχο μπορείς να εντοπίσεις αν υπάρχουν περιοχές με ζημιά. Η ζημιές που πιθανολογούνται είναι

 

α) τοπική απώλεια αντοχής σκυροδέματος

β) ρωγμές σκυροδέματος μεγάλου πάχους

 

βάλε και καμιά φωτογραφία απο τα εσωτερικά ταβάνια.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι ο στόχος μου δεν ήταν η απόλυτη λύση θερμομόνωσης (άλλωστε το είχα αναφέρει ότι δεν πάω σε ακριβές λύσεις). Έχω πάντως την εντύπωση ότι η μείωση της θερμοκρασίας είναι 3-4 βαθμούς τουλάχιστον (αν και δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω με θερμόμετρο παρά μόνο με την εμπειρία χρόνων διαμονής σε αυτό το σπίτι). Μου έμεινε πάντως και η απορία σχετικά με το τι προβλήματα εννοείτε ότι έχει η πλάκα. Τι εντοπίσατε στις φωτογραφίες; 

 

 

Καλημέρα φίλε nikarip

 

Ακριβώς το ίδιο θέμα έχω και εγώ και το αντιμετώπισα στις αρχές Αυγούστου. Έχω ταράτσα 200 τ.μ. και σπίτι 160 τ.μ. χωρίς θερμομόνωση. Τα μόνα θερμομονωτικά υλικά είναι τα κουφώματα ου είναι τα Γερμανικά της VEKA (ενεργειακά).

Αναγκάστηκα να βάλω κλιματιστικά διαφορετικά δεν υποφέρονταν. Είχα μία σάουνα τα καλοκαίρια. Τελικά προχώρησα αρχές Αυγούστου και πέρασα την ταράτσα με Θερμομωνοτικό και υγρομονωτικό χρώμα και το αποτέλεσμα ήταν άμεσο. Σταματήσαμε να χρησιμοποιούμε τα κλιματιστικά αμέσως και ακόμα και τα μεσημέρια πλέον σκεπαζόμαστε με σεντόνια. Από τις μετρήσεις που έκανα, η θερμοκρασία μειώθηκε κατά 5 βαθμούς αμέσως και ανάλογα με το πόσο αφήνουμε ανοικτό το σπίτι να αερίζεται κυμαίνεται μεταξύ 5 και 7 βαθμών σε σχέση με το εξωτερικό περιβάλλον. Αυτά, αποδεικνύουν ότι ισχύουν εν μέρει αυτά που λέει ο φίλος Ροδόπουλος για τη διαφορά θερμοκρασίας και απόλυτα για την ανακλαστικότητα. 

Αυτή είναι η πρόσφατη εμπειρία μου και με αφορμή το δικό σου προβληματισμό θέλησα να τη μοιραστώ αφού το ίδιο θέμα μπορεί να απασχολεί και άλλους φίλους.

Edited by SPYROS1951
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.