Μετάβαση στο περιεχόμενο

Από Τ.Ε.Ι Τοπογραφίας σε Πολ. Μηχανικό


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν σπουδές που να δίνουν σε Τοπογράφο Τ.Ε.Ι., επαγγελματικά δικαιώματα Πολιτικού Μηχανικού.

Εκτός από κατατακτήριες στο Πολυτεχνείο, ποιοι άλλοι τρόποι υπάρχουν (Ελλάδα και εξωτερικό);

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

για να εχει καποιος  τα επαγγελματικα δικαιωματα  μιας ειδικοτητας θα πρεπει να ειναι αποφοιτος   αντιστοιχης σχολης επομενως, παγκοσμιως υπαρχει μονον η δυνατοτητα  να φοιτησει  καποιος σε μια σχολη πολιτικων μηχανικων  της επιλογης του  αν θελει να γινει πολιτικος μηχανικος 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι πολυτεχνείο πλέον. Απ'οσο διαβάζω, μπορείς να πας σε ένα κολλέγιο επί ελληνικού εδάφους, σε μια σχολή ότιναναι στην Αγγλία και όμορφα και ωραία να επιστρέψεις ΠΜ στην Ελλαδίτσα. Αν χρειάζεσαι κάποιες εξετάσεις δικατσά ή όπως διάολο τα λένε σήμερα, δεν το γνωρίζω.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Εγώ καταρχήν σκεφτόμουν μήπως υπήρχε κάποιο μεταπτυχιακό τουλάχιστον στο εξωτερικό που να σου έδινε αυτή τη δυνατότητα.

Τα κολέγια στην Ελλάδα τα ξέρω, αλλά δεν πιστεύω πως αξίζουν τα χρήματά τους.

Ξέρει κανείς κάποιο καλό πανεπιστήμιο Αγγλία ή Σκωτία πάνω σε αυτό; Επιπλέον στο αναγνωρίζουν το πτυχίο για να κάνεις λιγότερα έτη (όπως στο πολυτεχνείο π.χ. αναλόγως τη σχολή που προέρχεσαι) και πόσα έτη είναι οι σπουδές;

Edited by blazar
Link to comment
Share on other sites

 ........*******   attending Boston College where he earned abachelor's degree in history. He then went to Springfield College to receive his master's degree in physical education.

δηλαδη ο .....******   πηρε  bachelor   στην  ιστορια  και μετα το μαστερ του το εκανε στη γυμναστικη ακαδημια ......

Οτι ναναι ....τελειωνεις νοσηλευτικη και κανεις το μεταπτυχιακο  στην αστροφυσικη 

 

(ενταξει θαεκανε φανταζομαι  ολα τα προπαρασκευαστικα μαθηματα ,Αμερικη ειναι αυτη!)

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση, αλλά γνωρίζεις κάποιο master που να σου δίνει δικαιώματα πολ. μηχ.;
Γιατί απ'όσο έχω κοιτάξει τα master σου δίνουν ειδίκευση. Δηλαδή κάνεις master στη δομοστατική π.χ.

Δεν έχω βρει master που να σου δίνει δικαίωμα πολ. μηχ. όπως όταν τελειώνεις τη σχολή.

Εκτός βέβαια και αν κάνεις bachelor που είναι ουσιαστικά κανονικά σπουδές...

Οπότε όταν έχεις 2 πτυχία τότε το ένα θεωρείτε master.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

τα μάστερ δε δίνουν επαγγ.δικαιώματα μηχανικού,μόνο ο βασικός τίτλος σπουδών. 

για να γίνεις πολιτικός μηχανικός λοιπόν πρέπει να δώσεις εξετάσεις για σχολή πολ.μηχ σε ελληνικό πολυτεχνείο ή σε αντίστοιχο ίδρυμα του εξωτερικού και να αποφοιτήσεις από αυτό.Άλλες εναλλακτικές ή πιο εύκολος τρόπος δεν υπάρχουν...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με  odball

αν θες να λεγεσαι πεζοναυτης θα πρεπει να υπηρετησεις στην ταξιαρχια  πεζοναυτων

Edited by KOKARADI
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, δε θέλω πραγματικά να ξεκινήσω τέτοια κουβέντα (ποτέ δε με ενδιέφερε) αλλά υπάρχουν κάτι ωραία πολυτεχνεία στα εξωτερικά που με 5 φράγκα όμορφα και ωραία θα λέγεσαι...πεζοναύτης.

 

Γι'αυτο είπα και στο φίλο, πως αν έχει τα χρήματα, ας πάει εκεί που θα παιδευτεί λιγότερο, κι ας εφαγα το -1 μου απο κάποιον. Αν και τον συμβουλεύω να περιμένει, να δεί τι θα ΄γινει με αυτά τα κολλεγια.

Link to comment
Share on other sites

Με τα κολέγια χλωμό θα περάσει τόσος καιρός και αν... Θα εχεις γεράσει μεχρι τοτε. Αν εχεις τα λεφτα πας εξωτερικο σπουδάζεις κάπου 4 χρονια, έρχεσαι δίνεις 3-5 μαθήματα ΔΟΑΤΑΠ η και καθόλου αν εχει αλλαξει κατι απο τοτε που τελείωσα εγω και εισαι ΠΜ με τη βουλα. Άλλος τρόπος δεν υπαρχει!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.