Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετασχηματιστής 24V/230V


Recommended Posts

Χρειαζομαι μετασχηματιστη ανυψωσης 24 σε 230 vac 20va.

 

Αν χρησιμοπιησω μετασχηματιστη 230 σε 24 και τροφοδοτησω το δευτερευον με 24 θα παρω 230 στο πρωτευον?

 

Θα εχω καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δρομο δες να διασχίσεις? Εάν ναι, θες 2 μ/σ 230/24  υπολογισε τα φορτια σε 24v  για την διατομη του καλωδιου 

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρέπει ο ένας Μ/Τ να είναι κατασκευασμένος ειδικά για λειτουργία step up 24/230?

Δεν δουλεύουν και όλοι οι Μ/Τ και ανάποδα, τουλάχιστον αυτοί οι συνηθισμένοι του εμπορίου.

Link to comment
Share on other sites

Οι συμβατικοί Μ/Σ μετασχηματίζουν τον λόγο τους (στην συγκεκριμένη περίπτωση 9:1  είτε 1 :9 είναι το ίδιο πράγμα) προς οποιαδήποτε κατεύθυνση. Με Μ/Σ τυλίγματος δεν θα έχεις πρόβλημα. Για "ηλεκτρονικό" Μ/Σ δεν ξέρω εάν λειτουργούν και αντίστροφα.

Link to comment
Share on other sites

Οι συμβατικοί Μ/Σ μετασχηματίζουν τον λόγο τους (στην συγκεκριμένη περίπτωση 9:1  είτε 1 :9 είναι το ίδιο πράγμα) προς οποιαδήποτε κατεύθυνση. Με Μ/Σ τυλίγματος δεν θα έχεις πρόβλημα. Για "ηλεκτρονικό" Μ/Σ δεν ξέρω εάν λειτουργούν και αντίστροφα.

Ναί, συμφωνούμε, και για το 9,5:1 και για το 1:9,5.

Μιλάμε για συμβατικούς Μ/Τ με σιδηροπυρήνα ΕΙ και όχι για άλλο πράγμα.

Οταν κάποτε πήγα να κάνω το ίδιο κόλπο, δλδ να λειτουργήσει ο Μ/Τ "ανάποδα", τότε υπήρξαν και περιπτώσεις που κάτι κακο συνέβαινε.

Νομίζω ότι σε power frequencies (όπως 50-60Hz) το πρωτεύον και το δευτερευον ΔΕΝ μπορούν να εναλλαχθουν (interchangeable).

Αν θυμάμαι καλά το πρωτεύον τυλίγεται πρώτο και "αγκαλιάζει" τον πυρήνα του ΕΙ και το δευτερεύον τυλίγεται πάνω στο πρωτεύον.

 

Αν θες ανύψωση τάσης απο 24 σε 230 τότε να παραγγείλεις Μ/Τ γιαυτή τη δουλειά. Να τους πείς να του βάλουν και θερμικό για ασφαλεια.

 

Αν έχεις τέτοια μετασχηματιστάκια στο συρτάρι σου απο προηγούμενη δουλειά και ΔΕΝ θες να αγορασεις και άλλον τότε δοκίμασέ τον σαν step-up πριν τον εγκαταστήσεις.

Αν έχεις χρόνο και διάθεση για να το κάνεις, δλδ πειράματα, τότε για ασφάλεια βάλε αντίσταση πριν.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.