Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπέργεια τοιχώματα


 
BP_NTUA

Recommended Posts

Ομολογώ πως μπερδεύτηκα λίγο.Τελικά τι μπορώ να κάνω?Απ'ότι καταλαβαίνω αν λειτουργήσει ως πρόβολος το τοίχωμα πλήν του πρόσθετου κατακόρυφου φορτίου μεταβιβάζει και πρόσθετη ροπή (στρεπτική) στα υποκείμενα δοκάρια όπου εδράζεται και απότι καταλαβαίνω οι υπολογισμοί αυτής της πρόσθετης ροπής δεν πρέπει να έχουν ληφθεί υπόψη από τον μελετητή.Μια ανώδυνη λύση?

Link to comment
Share on other sites

Για τέτοιες διαστάσεις κάτοψης, στέγη χωρίς ελκυστήρα και φέρουσα τοιχοποιία για έδραση δεν είναι καλός συνδυασμός. Για σοφίτα όμως, ο ελκυστήρας στη βάση των ζευκτών αποκλείεται ή μεταφέρεται πιο ψηλά, αλλά πλέον βοηθά λιγότερο και λειτουργεί πλέον ως θλιπτήρας. Με τοίχωμα κατάλληλου πάχους πιθανόν και να μπορεί να λυθεί το πρόβλημα. Εξαρτάται από την κλίση της στέγης, τα φορτία της στέγης, την ύπαρξη ή όχι ελκυστήρα, τη θέση του κλπ. Πρέπει ο BP_NTUA να το ελέγξει.

 

Η στρέψη δεν είναι άμεση επειδή υπάρχει η πλάκα η οποία εμποδίζει τη στροφή της δοκού (αν δεν κάνω λάθος). Η δοκός πως θα λειτουργήσει όμως? Με το κανονικό της ύψος ή με το συνολικό? [απορία!!!]

 

Έχεις λύσει τη στέγη? Τι φορτία μεταβιβάζει στις στηρίξεις? Αν μας πεις και βάλεις ένα σχεδιάκι ίσως είναι πιο εύκολο να βοηθήσουμε. Άλλη άποψη?

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες περιπτώσεις ορθά λες mkalliou, δεν υπάρχει ελκυστήρας. Μπαίνουν όμως πιό πυκνοί ορθοστάτες. Στρέψη δεν θεωρώ πως υπάρχει. Υπάρχουν όμως φορτία κάθετα στην "δοκό". Το αν θα λειτουργήσει ενιαία ή όχι είναι ένα ζήτημα, αλλά η μονολιθικότητα της κατασκευής νομίζω πως πάει περίπατο αφού στις περισσότερες περιπτώσεις η νέα δοκός σκυροδετείται και μήνες μετά την πλάκα και την πλακοδοκό, ρητήνες σύνδεσης σκυροδέματος δεν μπαίνουν και ως γνωστό, δημιουργείται αρμός και τελικά, ρωγμή σε εκείνο το σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν όμως κάποιες αναμονές, τις οποίες είτε τις έχουν αφήσει πριν τη σκυροδέτηση είτε τις έχουν βάλει μετά με διάτρηση και ρητίνες. Σε αυτή την περίπτωση γιατί να μην υπάρξει συνεργασία? Και στις ενισχύσεις έτσι δε γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Oχι, για εμένα δεν υπάρχει αρκετή συνεργασία... Θεωρώ όμως πως υπάρχει μηδαμινή μονολιθικότητα διότι το μπετό σπάνια "δένει" μόνο του χωρίς βοήθεια. Κλασσικό παράδειγμα εξώστες και στηθαία από σκυρόδεμα τα οποία πέφτουν εκ των υστέρων... Κάποια στιγμή θα σκίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Και στις ενισχύσεις όμως πως θεωρείται ότι υπάρχει ένας βαθμός μονολιθικότητας? Δε λέω για πλήρη μονολιθικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι όπως το είπες: "θεωρείται". Αν σε πανωσήκωμα μετά από 15 χρόνια, ρίξεις κολώνες χωρίς να αγριέψεις το μπετό από κάτω, χωρίς ρητήνες, βλήτρα και δεν ξέρω και γω τί άλλο, πόση μονολιθικότητα θα έχεις; Θα μου πεις πόσοι τα κάνουν όλα αυτά; Τί να σου πω... Θεωρητικά μιλάμε τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι όπως το είπες: "θεωρείται". Αν σε πανωσήκωμα μετά από 15 χρόνια, ρίξεις κολώνες χωρίς να αγριέψεις το μπετό από κάτω, χωρίς ρητήνες, βλήτρα και δεν ξέρω και γω τί άλλο, πόση μονολιθικότητα θα έχεις; Θα μου πεις πόσοι τα κάνουν όλα αυτά; Τί να σου πω... Θεωρητικά μιλάμε τώρα!

 

E ναι, κάποιες προεργασίες πρέπει να γίνουν, αλλιώς μονολίθικότητα δεν υπάρχει (τώρα σε ποιο βαθμό, είναι άλλο θέμα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.