Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση σε γυάλινο κτίριο


Nk320

Recommended Posts

Καλή σας μέρα. Το γραφείο μου βρίσκεται σε γυάλινο κτίριο και όπως καταλαβαίνετε κυρίως το καλοκαίρι υπάρχει σοβαρό θέμα με τη ζέστη. Πέρισυ εγκατέστησα εξωτερικές μεμβράνες, όπου το πρόβλημα βελτιώθηκε αισθητά. παρόλα αυτά τις ώρες 4-7μμ ο κλιματισμός πρέπει να δουλεύει αρκετά.

Τα τζάμια είναι διπλά και τα πλαίσια σιδερένια, όχι αλουμινίου.

Έχετε κάτι να προτείνετε για περεταίρω θερμομόνωση?

 

Σκέφτηκα την επένδυση εσωτερικά με γυψοσανίδα, τοποθετώντας φελιζόλ ενδιάμεσα, αφήνοντας μόνο τα παράθυρα χωρίς επένδυση. Πιστεύτε πως θα υπάρξει πρόβλημα συσσώρευσης θερμότητας ανάμεσα στα τζάμια και τη γυψοσανίδα, με αποτέλεσμα τη θραύση τους?

Η λύση των εξωτερικών περσίδων είναι αρκετά ακριβή, όμως αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση, θα μπορούσα να τη συζητήσω.

 

Ευχαριστώ.

 

Παρακαλώ, συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

 

 

 

To έκανα, ευχαριστώ.

Edited by Nk320
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Βασικά, έτσι όπως τα λες, δεν είναι το θέμα σου η μεταφορά θερμότητας με αγωγή αλλά με ακτινοβολία, καθώς δημιουργείται ένα θερμοκήπιο. Άρα δεν είναι προτεραιότητα να μονώσεις τα αγώγιμα μέρη αλλά να περιορίσεις την ακτινοβολία που εισέρχεται.
Η πρώτη μου σκέψη ήταν οι εξωτερικές περσίδες. Μπορεί να είναι ακριβή, αλλά δυστυχώς είναι η πιο αποτελεσματική.
Εναλλακτικές είναι οι τέντες (αλλα μειώνεται η αισθητικη του κτιρίου και δεν μπορούν να εγκατασταθούν σε όλα τα κτίρια), τα μόνιμα επίπεδα σκίαστρα στην κορυφή του παραθύρου όπου εμποδίζουν την ηλιακή ακτινοβολία όταν ο ήλιος βρίσκεται από ένα ύψος και πάνω (τα ίδια μειονεκτήματα με πριν), η δενδροφύτευση (μόνο για τους χαμηλούς ορόφους) ενώ μετά καταφεύγεις σε εσωτερικές περσίδες, κουρτίνες κλπ αλλά δεν είναι τόσο καλό το αποτέλεσμα καθώς η ακτινοβολία έχει προλάβει να περάσει μέσα στο κτίριο, απλα περιορίζεις την θερμότητα σε ένα μικρό χώρο.
Επίσης δεν ξέρω πόσο καλές ήταν οι μεμβράνες που τοποθέτησες ήδη και αν θα μπορούσες να βάλεις καλύτερες.
Επίσης για τις εξωτερικές περσίδες θα μπορούσες να μπεις στο "εξοικονομηση κατ οίκον" που λένε ότι θα ξαναξεκινήσει, αν θέλεις να έχεις μικρότερο κόστος.

Ελπίζω να βοηθησα.

Edited by Ήρωνας
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ήρωνα ευχαριστώ. Μεμβράνες έχω solarguard, την πιο δυνατή για τοποθέτηση απ'έξω.

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι θερμότητα περνάει μεν από τα τζάμια, όμως μεγάλο ποσό περνάει και από τα μεταλλικά πλαίσια των τζαμιών, τα οποία όπως ανέφερα είναι σιδερένια.

Αυτός είναι ο λόγος που σκέφτηκα να το 'ντ'υσω' εσωτερικά.

Από την άλλη, αν χρησιμοποιήσω το 'εξοικονομώ' για περσίδες, αυτές θα βοηθήσουν μόνο το καλοκαίρι, ενώ το χειμώνα το κρύο θα είναι το ίδιο.

Τι λες?

Link to comment
Share on other sites

τύπου neotex? Τα πέρασα όταν εγκαθιστούσα τις μεμβράνες εξωτερικά. Εννοείς κάποια άλλη?

Αυτό που παρατηρώ τελικά εί ναι ότι το θέμα πηγάζει κυρίως από τα πλαίσια. Δηλ κατά τις 11 το πρωί, τα τζάμια είναι κρύα, όμως τα πλαίσια ζεστά.

Edited by Nk320
Link to comment
Share on other sites

Το θεωρείς πολύ καλύτερο από το neotherm?

Ρωτάω χωρίς να θέλω να αμφισβητίσω, καθότι για να το εφαρμόσω πρέπει να φέρω ανυψωτικό, δηλ επιπλέον κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μπορώ να το πω. Θα πρότεινα όμως σε κάθε περίπτωση να γίνει μια δοκιμαστική εφαρμογή και μετά από 1 εβδομάδα (θα αργήσει το μέταλλο να κρυώσει) να μετρηθεί η θερμοκρασία επιφανείας με IR. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διάφανη ανακλαστική βαφή μετάλλων;

 

Ψάχνω λύση για ηλεκτροστατικά βαμμένο βιομηχανικό ρολό.

Σκεφτόμουν να βάλω μεμβράνες, αλλά πέρα από την ταλαιπωρία (περσίδα - περσίδα),

θεωρώ ότι θα έχω φθορές στα σημεία που εφάπτονται όταν ανεβαίνουν πάνω.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Υπάρχει διάφανη ανακλαστική βαφή μετάλλων;

 

 

θεωρώ ότι μια τέτοια προδιαγραφή είναι φυσικός αδύνατη. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.