Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή Μεταπτυχιακού


Recommended Posts

@salazar: Σε αίτηση που έκανα προπερσι στο Cranfield δεν μου ζήτησαν ούτε IELTS, αλλά να έχω Certificate in Advanced ή Certificate in Proficiency του Cambridge (έχω Advanced από το 2005!). Βέβαια αφορούσε Msc σε Engineering αντικείμενο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λες να τους ρωτήσω μπας και δεν χρειάζονται GMAT αφού έχουμε ένα καλό υπόβαθρο μαθηματικών?? Μπορείς να μας πεις την εμπειρία σου από το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό??Το πανεπιστήμιο τι λέει?Ευχαριστώ πολύ :)

Edited by salazar
Link to comment
Share on other sites

Τη στιγμη που δεν ενδιαφέρεσαι για μηχανικός απο αυτα που λες ειναι να το γυρίσεις σε finance. Αν εχεις όρεξη και χρήμα για συνέχεια κανεις και ενα MBA και παίζεις για τα καλα στον χώρο πλέον

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το finance είναι μια καλή επιλογή.Απλά έχει γεμίσει ο κόσμος με μεταπτυχιακά και άντε να βρεις/και να γίνεις δεκτός σε ένα καλό...Το πρόγραμμα στο Reading μου αρέσει γιατί συνδυάζει και τα 2.Το ίδιο και το Cass αλλά το κόστος ζωής στο Λονδίνο είναι τρελό.

Link to comment
Share on other sites

GMAT: Μην κολλάς σε αυτό αν δεν σου έχουν πει ρητά με μάιλ ότι δεν σε δέχονται χωρίς να το δώσεις. Έχεις πτυχίο μηχανικού και για πολλούς αυτό αρκεί, σε άλλους όχι. Οπότε στείλε ένα μαιλ στο πανεπ. και πες τους οτι δεν θα δώσεις για Gmat και κατά πόσο θα επηρεάσει αυτό την εισαγωγή σου. Μην κολλάς τόσο στα κριτήρια.

 

Γενικώς, με βαθμό πάνω από 7.5 θα έκανα αίτηση σε όποιο πρόγραμμα μου άρεσε, έστω όχι και τόσο πολύ, έτσι ώστε να έχω την επιλογή αργότερα.

 

Όσο για το Cass, έχω πολλούς γνωστούς εκεί, το πρόγραμμα σπουδών το βλέπω αρκετά απαιτητικό και σίγουρα πιο απαιτητικό από ένα μέσο μάστερ full time.

Πολλές ώρες μαθημάτων και πολλά πράγματα να μάθεις σε αυτόν τον ένα χρόνο. Αυτό ειναι καλό για κάποιους, κακό για άλλους. Αν καταφέρεις και κάνεις δικό σου ότι έμαθες θα φυσάς σε μια ενδεχόμενη συνέντευξη.

 

Η ζωή στο Λονδίνο ναι είναι πιο ακριβή, θα σου πρότεινα βέβαια να κάνεις ένα εξελάκι με ακριβώς τα χρήματα που θα ξοδεύεις έτσι ώστε να δεις ακριβώς τη διαφορά τους και να αποφασίσεις. Στο λέω αυτό γιατί οι ευκαιρίες στο Λονδίνο είναι πολύ περισσότερες. 

 

PS. Μιας και είσαι ηλεκτρολόγος, πρέπει να τσεκάρεις και το αδερφάκι μάστερ του shipping, το energy, trade και finance το οποίο είναι κοντά στις σπουδές σου και δεν κάνει κανένα gap στο βιογραφικό σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε Γιώργο.Δεν το είχα προσέξει το άλλο μεταπτυχιακό στο Cass.Θα το τσεκάρω και αυτό.Νομίζω ότι θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα κάνω αιτήσεις ανεξάρτητα από τα κριτήρια επιλογής.Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.Θα κάνω και αίτηση για υποτροφία και ότι γίνει.Στο Λονδίνο έχεις όντως περισσότερες ευκαιρίες αλλά ήδη με τα δίδακτρα βγαίνω πολύ εκτός προυπολογισμού.Εαν πάω και σε ακριβή πόλη δεν νομίζω να τα καταφέρω δυστυχώς.Θα μπορούσες να προτείνεις κανένα άλλο καλό msc σε supply chain?(εαν έχεις ακούσει από φίλους/γνωστούς)

Link to comment
Share on other sites

 Θα μπορούσες να προτείνεις κανένα άλλο καλό msc σε supply chain?(εαν έχεις ακούσει από φίλους/γνωστούς)

 

Αν ήξερα θα στο είχα ήδη αναφέρει :P

Μόνο αυτό ακούγεται στην "πιάτσα" του shipping. Σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλα, απλώς όχι τόσο αναγνωρισμένα.

Όσο για τον φίλο που έκανε engineering στο Cranfield, μιας και δεν ανήκει στο school of Management του Cranfield, τα κριτήρια δεν είναι τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα στο πανεπιστήμιο και περιμένω απάντηση σχετικά με το GMAT.Το καλό(ή κακό? ) είναι ότι το μεταπτυχιακό δέχεται 110 άτομα.Μου φαίνεται πολύ μεγάλος αριθμός για Msc.Τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα στο πανεπιστήμιο και περιμένω απάντηση σχετικά με το GMAT.Το καλό(ή κακό? ) είναι ότι το μεταπτυχιακό δέχεται 110 άτομα.Μου φαίνεται πολύ μεγάλος αριθμός για Msc.Τι λέτε ?

 

 Δεν μπορείς να ξέρεις αν θα σας χωρίσουν σε μικρότερα τμήματα με το που μπείτε, συνήθως βέβαια δεν συμβαίνει αυτό.

Αυτό που συμβαίνει συνήθως είναι ότι κάνεις τα core modules με όλη την τάξη, και στα επόμενα term που συνήθως είναι τα μαθήματα επιλογής τα γκρουπάκια χωρίζονται σε πολύ μικρότερα εκτός αν υπάρχουν πολύ δημοφιλή μαθήματα που τα παίρνει το 70% του τμήματος ας πούμε.

Μην σε φοβίζει πάντως αυτό, οι παραδόσεις είμαι σε ακαδημαϊκό -  θεωρητικό επίπεδο οπότε όσοι και να παρακολουθούν είναι το ίδιο.

Ενδεχόμενα σεμινάρια χωρίζονται σε μικρότερα τμήματα και συνάντηση με καθηγητή αν κλείσεις ραντεβού δεν θα σου αρνηθεί κανείς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!Τα 110 άτομα τα αναφέρω γιατί φαντάζομαι αυξάνεται και η πιθανότητα να γίνεις δεκτός.Σε άλλα μεταπτυχιακά μπορεί να είναι 20-25 άτομα :/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.