Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακο ΑΣΠΑΙΤΕ


Recommended Posts

ΤΕΙ και πανεπιστήμια αποτελούν τα ΑΕΙ. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Επαναδιατυπώνω λυπόν. ΑΣΠΑΙΤΕ είναι αναγνωρισμένο σαν ΑΕΙ???

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ΤΕΙ είναι ΑΕΙ.

Αυτο που θέλω να μάθω είναι αν τα μεταπτυχιακά προγράμματα του ΑΣΠΑΙΤΕ έχουν την ιδια αναγνωρισιμότητα και βαρύτητα σαν ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα μιας Πολυτεχνικής Σχολής. 

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς είναι το ΑΣΠΑΙΤΕ και τι αναγνωρισιμότητα έχουν τα μεταπτυχιακά του προγράμματα, θα το εκτιμούσα στο να με βοηθήσει!!

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς αναγνωρισιμότητα δηλαδή; Στο εξωτερικό βλέπουν MSc από ευρωπαϊκό τριτοβάθμιο ίδρυμα, τέλος, δεν ξέρουν τί είναι ΑΠΘ, τί είναι ΕΜΠ, τί είναι ΤΕΙ, τί είναι ΑΣΠΑΙΤΕ. Τώρα αν κάποιο μεταπτυχιακό γίνεται σε συνεργασία με αγγλικό πανεπιστήμιο (αρκετά τέτοια γίνονται στα ΤΕΙ) ίσως παίζει κάποιον θετικό ρόλο αργότερα. Στην Ελλάδα θεωρώ μάλλον απίθανο να ασχοληθεί κάποιος με το από που πήρες το MSc στην παρούσα φάση

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς αναγνωρισιμότητα δηλαδή; Στο εξωτερικό βλέπουν MSc από ευρωπαϊκό τριτοβάθμιο ίδρυμα, τέλος, δεν ξέρουν τί είναι ΑΠΘ, τί είναι ΕΜΠ, τί είναι ΤΕΙ, τί είναι ΑΣΠΑΙΤΕ. Τώρα αν κάποιο μεταπτυχιακό γίνεται σε συνεργασία με αγγλικό πανεπιστήμιο (αρκετά τέτοια γίνονται στα ΤΕΙ) ίσως παίζει κάποιον θετικό ρόλο αργότερα. Στην Ελλάδα θεωρώ μάλλον απίθανο να ασχοληθεί κάποιος με το από που πήρες το MSc στην παρούσα φάση

Με κάλυψε πλήρως η απάντηση σου και ευχαριστώ.

 

Κάτι τελευταίο γιατί δεν έχω καταλάβει, το ΑΣΠΑΙΤΕ τι ακριβώς είναι?? Εννοώ είναι Πανεπιστήμιο, είναι κολέγιο, δεν έχω καταλάβει τι ρόλο έχει, άκουγα ΑΣΠΑΙΤΕ αλλά δεν είχα δώσει σημασία για να μάθω τι ακριβώς είναι!!  

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψε πλήρως η απάντηση σου και ευχαριστώ.

 

Κάτι τελευταίο γιατί δεν έχω καταλάβει, το ΑΣΠΑΙΤΕ τι ακριβώς είναι?? Εννοώ είναι Πανεπιστήμιο, είναι κολέγιο, δεν έχω καταλάβει τι ρόλο έχει, άκουγα ΑΣΠΑΙΤΕ αλλά δεν είχα δώσει σημασία για να μάθω τι ακριβώς είναι!!  

 

Η Ανώτατη Σχολή ΠΑΙδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης είναι ΑΕΙ και ανήκει στον παράλληλο τομέα της Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (δεν ανήκει στον Πανεπιστημιακό τομέα αλλά στον Τεχνολογικό). Οι σπουδές είναι 4 χρόνια εφόσον επιθυμείς να γίνεις εκπαιδευτικός του τεχνολογικού τομέα και 5 εάν επιθυμείς να μπορείς να εργαστείς εκτός από εκπαιδευτικός και σαν Μηχανικός (ελεύθερος επαγγελματίας ή υπάλληλος)

Link to comment
Share on other sites

Η Ανώτατη Σχολή ΠΑΙδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης είναι ΑΕΙ και ανήκει στον παράλληλο τομέα της Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (δεν ανήκει στον Πανεπιστημιακό τομέα αλλά στον Τεχνολογικό). Οι σπουδές είναι 4 χρόνια εφόσον επιθυμείς να γίνεις εκπαιδευτικός του τεχνολογικού τομέα και 5 εάν επιθυμείς να μπορείς να εργαστείς εκτός από εκπαιδευτικός και σαν Μηχανικός (ελεύθερος επαγγελματίας ή υπάλληλος)

 

Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.