Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια σε αυθαίρετο


Recommended Posts

καλησπερα σας παλικαρια. φτανει και η στιγμη να φτιαξω και εγω το δικο μου σπιτακι. το θεμα ειναι το εξης: 

θα ανακατασκευασω ενα σπιτι της μητερας μου 90τμ. θελει να μου το γραψει. ειχε κριθει αυθαιρετο κατα 20τμ , εχει ερθει η πολεοδομια τραβηξε φωτο και βαλανε προστιμο. το προστιμο δεν το δωσαμε σημασια. τωρα ομως αυτα τα επιπλεον 20τμ τα χρειαζομαστε. ενα αλλον θεμα ειναι οτι απο αυτα τα 20τμ θελω να ριξω την πλακα λογω ραγισματος και να βαλω σκεπη. (μονο τα 20 τμ εχουν θεμα με τη σκεπη) οποτε εχουμε τα εξης ερωτηματα.

 

βγαινει αδεια για να ανακατασκευασω τη ταρατσα των 20τμ?

πρεπει πρωτα να το φτιαξω στο ονομα της μανας μου και μετα να μου το κανει παροχη?

με το ικα θα εχω θεμα?

 

και γενικα εχει ξαναγινει κατι τετοιο?

 

 

ευχαριστω εκ των προτερον

Link to comment
Share on other sites

θα βρεις εναν μηχανικο

να κανει τακτοποιηση του αυθαιρετου τμηματος

 

και μαλλον, αν προκειται για αυτοτελες οικοπεδο  με  κτισμα, θα σου πει οτι γινεται "νομιμοποιηση"

 

και μετα απο αυτα...θα γινει γονικη παροχή

 

και μετα εσυ ως ιδιοκτητης θα ζητησεις με αδεια...όσα   θες να κανεις...

 

τις καλησπερες  μου στον  Βολο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εχει και πιο ευκολο

 

το γκρεμιζεις μονος σου...και το  επισκευαζεις μονος σου

 

[βαζεις και τα τσιπουρα και ερχομαστε και βαζουμε κι εμεις   ενα χερακι...] :smile: :-) :smile:

 

σωστος....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το οτι πολλες εραγιες θα τις κανω μονος μου εννοειται απλα φοβαμαι τον σκεπατζη και τον σοβατζη για ενσημα. ολες τις αλλες δουλειες τις καταφερνω που θελουν ενσημα.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να προσεξεις και το προστιμο. Ισως αν πας σε μηχανικο της περιοχης προλαβει να μην το "πιστοποιησουν" ακομη και ετσι να κανει τακτοποιηση νωρις χωρις να πληρωνεις...επιπλεον

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.