Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόταση για δικαιότερη φορολογία


Recommended Posts

Δεν γίνονται αυτα που λες. Σε όλον τον κόσμο κινείται το χρήμα και εμείς θα το καταργήσουμε; Γιατι δεν εχουν φοροδιαφυγή έξω; Αν δεν μπορεις να φτιάξεις το κράτος σου δεν σου φταίει ούτε το χρήμα ούτε οι κάρτες. Δώσε την κυβέρνηση σε γερμανούς για να γίνουμε άνθρωποι. Αυτο ειναι μια αλλη λύση που πρεπει να στείλεις...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Μιλάμε για "πλαστικό χρήμα" νομίζοντας ότι Ελλάδα είναι μόνο η Αθήνα και 4-5 άλλες πόλεις. Αγνοούμε ότι στο >70% της γεωγραφίας της χώρας το κοντινότερο ΑΤΜ είναι μερικές δεκάδες χιλιόμετρα μακρυά, χωρίς δίκτυα μέσων μαζικής μεταφοράς, χωρίς ευρυζωνικές υποδομές κλπ κλπ.

 

Παράδειγμα : Με τα c.c. τα γερόντια μου χρειάζεται να πληρώσουν ~70 Ευρώ ταξί για να μετακινηθούν στην κοντινότερη τράπεζα-ΑΤΜ. Ας υποχρεώναμε το μπακάλικο της Κάτω Ραχούλας να δέχεται πλαστικό χρήμα όταν οι πρώτες τηλεφωνικές γραμμές μπήκαν το '90 και το internet το πρωτοάκουσαν από κάτι τουρίστες που ρωτούσαν αν το καφενείο του χωριού έχει free wi-fi.

 

Όταν λύσουμε τα θέματα υποδομών, πάμε μετά να συζητήσουμε και τα υπόλοιπα όπως ασφάλεια συναλλαγών, ιδιωτικότητα κλπ κλπ

 

 

Εντάξει μην δημιουργούμε προβλήματα από το πουθενα... Το παράδειγμα που αναφέρεις είναι ισχνή μειοψηφία.

Μόνο στα μεγάλα αστικά κέντρα να ισχύσει έχεις πιάσει κάλυψη 80-85%. Ασε που δεν μιλάμε για ανάληψη από ΑΤΜ, αλλά πληρωμή με κάρτα. Τελειως διαφορετικό πράγμα.

Κι όντως στη Σουηδία αγοράζεις τσίχλες με κάρτα, Ακόμη κι ο τεχνιτης που ερχεται σπίτι σου έχει μηχάνημα για κάρτα.

 

Η πρόταση του συναδέλφου είναι σωστή και μπορεί εύκολα κι άμεσα να ισχύσει. Κάθε επιχείρηση όπως υποχρεούται να έχει ταμειακή

μηχανή, να υποχρεούται να έχει και μηχάνημα για κάρτα. Που το δύσκολο και που το παράλογο?

 

Προσωπικά επειδή δεν έχω διάθεση να μαλώνω και να παρακαλάω για απόδειξη, όποιος επαγγελματίας δεν μου κόβει δεν ξαναπάω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνονται αυτα που λες. Σε όλον τον κόσμο κινείται το χρήμα και εμείς θα το καταργήσουμε; Γιατι δεν εχουν φοροδιαφυγή έξω; Αν δεν μπορεις να φτιάξεις το κράτος σου δεν σου φταίει ούτε το χρήμα ούτε οι κάρτες. Δώσε την κυβέρνηση σε γερμανούς για να γίνουμε άνθρωποι. Αυτο ειναι μια αλλη λύση που πρεπει να στείλεις...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Το χρήμα δεν καταργείται, συνεχίζει να υπάρχει.

 

Άσε που από μόνο του δεν λέει τιποτα... Χαρτί είναι ευτελής αξίας. Η ανταλαξιμότητα του το κάνει ισχυρό.

Απλώς από χαρτί γίνεται πλαστικό... Καμία διαφορά.

 

Αυτή που δεν χρησιμοποιούν κάρτα θα ήταν οι πρώτοι που θα έλεγχα προσωπικά... Γιατί προφανώς χρησιμοποιούν ρευστό

γιατί θέλουν να κρύψουν συναλλαγές με μαύρο χρήμα. Αν τα χρήματα που λαμβάνεις είναι καθαρά, τότε δεν έχεις και πρόβλημα

να είναι ανιχνεύσιμες οι συναλλάγές σου ανα πάσα στιγμή. Γιατί αυτό είναι το μόνο μεγάλο αρνητικό στην όλη ιστορία, ότι δηλαδή παρακολουθούνται

ολες οι αγορές σου ανα πάσα στιγμή, καθώς κι η θέση στην οποία βρίσκεσαι.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ο Παππούς δεν πληρώνει 70 ευρώ να βρει ΑΤΜ. Τι να το κάνει; Tα 70 ευρώ που λες(στο παράδειγμά σου), τα πληρώνει για να βρει τα φάρμακά του, να δει το γιατρό του και να πάρει αγαθά που δεν έχει το μπακάλικο του χωριού του.

Υποδομές υπάρχουν άμεσα εάν θελήσουν να το εφαρμόσουν.

 

 

Εύχομαι να μην βρεθείς ποτέ στην θέση του 80χρονου πατέρα μου γιατί τότε θα αλλάξεις με πόνο την οπτική που βλέπεις τα πράγματα.

 

 

FYI Ευτυχώς η Άνω Ράχη έχει ακόμη δύο φαρμακεία, και οι άνθρωποι του χωριού δεν συνηθίζουν να πίνουν νερό Perrier. Αυτό που έφυγε τα τελευταία χρόνια από την Άνω Ράχη στο όνομα της νέας οικονομίας είναι τα ΕΛΤΑ, η Αστυνομία, ο ΟΤΕ, τα ΚΤΕΛ, η μοναδική τράπεζα και τα σχολεία...... Τι να τα κάνουμε όμως τα σχολεία ..... Μας αρκεί ένα κομμάτι πλαστικής κάρτας που θα καθορίζει αν έχουμε δικαίωμα να ζήσουμε σε αυτόν τον τόπο.

Και αυτό στο όνομα της πάταξης της φοροαποφυγής και του εκσυγχρονισμού.

 

 

 

Πες μου και αν θες πως ο (γερμανικός πλέον) ΟΤΕ θα δώσει τις ευρυζωνικές υποδομές στην Άνω Ραχούλα όταν ακόμη δουλεύει με ένα φερέσυχνο καλώδιο της δεκαετίας του 90 που αφήνει 32 ταυτόχρονες εξερχόμενες κλήσεις φωνής. Αν από εκεί μέσα καταφέρεις εσύ να περάσεις τα data που απαιτούν τα μηχανάκια ανάγνωσης πιστωτικών καρτών να σε προτείνουμε για το Nobel επίλυσης όλων των παγκόσμιων κοινωνικών προβλημάτων.

 

 

 

Ελλάδα είναι μόνο το Βερολίνο ( αχ καϋμένε παππού τζάμπα μέτρησες με το πόδι και το στρατιωτικό μουλάρι τα βουνά της Πίνδου )

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Αν τα χρήματα που λαμβάνεις είναι καθαρά, τότε δεν έχεις και πρόβλημα

να είναι ανιχνεύσιμες οι συναλλάγές σου ανα πάσα στιγμή.

Είναι το ίδιο σκεπτικό και επιχείρημα των απαντχού φασιστικών ( μαύρων, κόκκινων και ροζ ) καθεστώτων. " Αφού είσαι νόμιμος και δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε τότε γιατί αντιστέκεσαι στο ξεβράκωμα και τον βιασμό ; "

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρόταση-πρόσκληση-πρόκληση προς τους απανταχού θιασώτες του πλαστικού χρήματος :

 

Προσκομίζω στοιχεία δύο διαφορετικών περιπτώσεων του περιβάλλοντός μου που έπεσαν θύματα πλαστογράφισης πλαστικών καρτών και υποκλοπής PIN όπου οι τράπεζες δεν δεχόντουσαν να αναλάβουν την σχετική ευθύνη.

 

Όποιος καλύψει ( σε μετρητά ΜΟΝΟ ) τα χαμένα χρήματα θα τον θεωρήσω ΜΕΓΑ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΟ και θα δηλώσω δημόσια την ανεπιφύλακτη υποστήριξή μου στο πλαστικό. Επίσης θα ανακαλέσω δημόσια όλες τις εκ διαμέτρου τοποθετήσεις μου.

 

 

Στον σχεδόν μισό αιώνα ζωής μου η στατιστική κλοπών απο το περιβάλλον μου δείχνει έναν τσαντάκια με λεία 400δρχ, και δύο περιστατικά ηλεκτρονικής κλοπής συνολικού ύψους 5500 Ευρώ. Κατά τα λοιπά είναι ποιό επικίνδυνο να έχουμε το ρευστό στα σεντούκια. Άσε που είμαστε και φοροφυγάδες......

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στον σχεδόν μισό αιώνα ζωής μου η στατιστική κλοπών απο το περιβάλλον μου δείχνει έναν τσαντάκια με λεία 400δρχ, και δύο περιστατικά ηλεκτρονικής κλοπής συνολικού ύψους 5500 Ευρώ. Κατά τα λοιπά είναι ποιό επικίνδυνο να έχουμε το ρευστό στα σεντούκια. Άσε που είμαστε και φοροφυγάδες......

 

Άντε ν αρχίσουμε τις ιστορίες.

Πρώτη:

Δούλευα σερβιτόρος, τελειώνει η βάρδια και πάω να πετάξω τα σκουπίδια. Δίπλα από τον σκουπιδοτενεκέ βλέπω μία τσάντα-επαγγελματική. Ήταν μες τα χώματα, την ανοίγω να δω εάν την πέταξαν στα σκουπίδια ή εάν έτρεχε κάτι άλλο. Μέσα είχε προσωπικά έγγραφα και μάντεψε τι έλλειπε. Έλλειπε το "κασέρι". Την έφερα στο μαγαζί, κάλεσα την αστυνομία, ήρθε ένας ασφαλίτης κτλ...!!!

Δεύτερη:

Είκοσι-δύο(22) χρόνια στο σπίτι που μένουμε, μπήκαν πρώτη φορά κλέφτες. Ήμασταν τυχεροί γιατί εκείνη τη στιγμή γύρισε ο πατέρας μου από έξοδο και αυτοί την έκαναν από το μπαλκόνι (μένουμε σε εξοχή). Πάλι καλά, δεν πρόλαβαν. Γιατί μπήκαν; Για το "κασέρι". 

Τρίτη:

Η συγχωρημένη η μάνα μου, είναι στη τράπεζα και βλέπει μία δεσμίδα με "κασέρι". Αρκετά χρήματα. Τα παίρνει και τα πηγαίνει να τα δώσει στο γκισέ. Με το διαδικαστικό, πόσα είναι, που βρέθηκαν κτλ κτλ επιστρέφει η γυναίκα όπου μέσα στην ταλαιπωρία και στο άγχος της, της έπεσαν και της φύλαγε το χέρι γιατί είχε ανάγκες να πληρώσει. Εάν της έπεφτε η κάρτα(πλαστικό χρήμα), θα έπρεπε να την ακυρώσει και την ίδια μέρα θα έβγαζε νέα κάρτα και όλα καλά. 

Τέλος, ο αδερφός μου είναι αστυνομικός στην περιοχή της δυτικής Αττικής.(Μενίδι, Άνω Λιόσια, Ασπρόπυργος κ.ό.κ.). Θες να μάθεις ιστορίες να σου σηκωθεί η τρίχα; Θες με ρομά για ναρκωτικά και κλεψιές; Θες να μάθεις ιστορίες για άλλες φυλές που αναγκάζουν κοπελίτσες από το άλλοτε ανατολικό μπλοκ να εκπορνευτούν; 

 

Το χρήμα, είτε πλαστικό, είτε "κασέρι" μας βοηθά να ικανοποιούμε τις ανάγκες μας. Είναι το ΙΔΙΟ πράγμα. Απλά με το πλαστικό χρήμα(ας είναι βρε αδερφέ όσο διαρκούν τα μνημόνια) θεωρώ ότι πλέον πολλές παράνομες ενέργειες θα φανερωθούν. Θα υπάρχει το ίχνος. Τώρα εάν θεωρείς ότι ο πατέρας σου που πολέμησε στην Πίνδο, ή ο παππούς μου που ήταν στο πυροβολικό στη Μικρά Ασία(φυσικά και δεν είναι εν ζωή) δεν μπορούν να προσαρμοστούν δε σημαίνει ότι τα θετικά δεν είναι πολύ περισσότερο από τα αρνητικά. Και στην τελική ας κρατάνε τα μαγαζιά στην 'Ανω Ράχη τεφτέρι με τα χρέη του και ας πληρώνεις εσύ με τραπεζικό έμβασμα στο τέλος του μήνα. Είναι ευκαιρία στην Άνω Ράχη να πιέσετε να μπουν ευρυζωνικές υποδομές. Αλλά όλα αυτά δεν θα γίνουν, δεν θα γίνουν γιατί πως θα τροφοδοτείται το σύστημα πολιτικοί-δημοσιογράφοι; Πως ο γιατρός πως θα παίρνει το φακελάκι του; Ο μηχανικός, ο ηλεκτρολόγος, ο υδραυλικός πως θα κόβει μικρότερη απόδειξη για να γλιτώνει ΦΠΑ ο πελάτης(το απαιτεί) και ο ίδιος τον φόρο του 26%; Γι αυτό και δεν θα γίνουμε ποτέ κράτος, θα κυνηγάμε μάγισσες και θα μας φταίνε μόνο οι άλλοι.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν ο άλλος σου κανει κανά μερεμετακι θα ζητήσεις απόδειξη; Εγω δεν ζητάω και δεν το κανω αντίστροφα.. Βέβαια τα σοβαρά ζητήματα του πλαστικού χρήματος τα εξήγησαν οι συνάδελφοι παραπάνω..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το πλαστικό χρήμα έχει 3 σοβαρά ελαττώματα....

  • την προμήθεια 1,..-3,5% που κρατά από τον έμπορο - επαγγελματία κτλ που εισπράτει χρήματα μέσω των καρτών
  • την προμήθεια 0,... % που πληρώνουν οι ελληνικές τράπεζες προς τις εταιρίες του ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ!!! VISA, MASTERCARD, AMEX, DINERS κτλ... και είναι πάρα πολλά μύρια... :shock:
  • η "παρακολούθηση" του ιδιοκτήτη της κάρτα.... γεωγραφική θέση, συνήθειες κτλ....

Απ΄την άλλη είναι μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΜΕΘΟΔΟΣ περιορισμού της παραοικονομίας... και δεν έχουμε πλέον περιθώρια να την "προστατεύουμε"....

 

Όσο για το τι τηλεφωνική γραμμή απαιτείται για τα "μηχανάκια" των καρτών.... μια PSTN είναι ΥΠΕΡ αρκετή.... αλλά υπάρχουν "πλέον" και "μηχανάκια" με GSM - SIM.... 8-)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι όποιος θεωρεί ότι εξυπηρετείται καλύτερα με το πλαστικό ας το χρησιμοποιεί αλλά σε περιπτώσεις που κάποια κέντρα αποφασίσουν να πατήσουν μερικά κουμπάκια σε ένα τερματικό και σε χρόνο dt γίνει από "μάγκας", άλλος ένας στην ουρά για συσσίτια, τότε ας μην κλάψει διότι ήταν δική του επιλογή.

 

Ομοίως όποιος θέλει να ζήσει με το "κασέρι" αναλαμβάνει και το ρίσκο απώλειας/ληστείας/κλοπής. Είναι κάτι που η ανθρωπότητα έχει εν χρήση εδώ και χιλιάδες χρόνια και εκ των πραγμάτων έχει αναπτύξει την αναγκαία "ανοσία".

 

Δεν μπορώ όμως να δεχθώ την οποιδήποτε επιβολή οποιουδήποτε αποκλειστικού συστήματος από οποιονδήποτε που κατά κύριο λόγο τα κίνητρά του είναι ιδιοτελή.

 

Θεωρώ γραφικές τις απόψεις που σε ιδιωτικές ή δημόσιες συζητήσεις προκρίνουν την αποκλειστική χρήση πλαστικού. Στο κάτω κάτω είναι απόψεις που συνήθως δεν έχουν προκύψει από ελεύθερη σκέψη γνωρίζοντας όλα τα υφιστάμενα δεδομένα και κινδύνους. Στην πλειονότητα είναι απόψεις που προωθούνται από συγκεκριμένα κέντρα.

 

Φοβάμαι όμως όταν τέτοιες απόψεις ακούγονται από πολιτικάντιδες που μπορεί να έχουν και θεσμικούς ρόλους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.