Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Γνωστοποίηση εγκυκλίου για την επιλογή κατώτερης ασφαλιστικής κατηγορίας


Engineer

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα. Έκανε κανείς αίτηση για αλλαγή κατηγορίας μετά την έκδοση των ειδοποιητηρίων; Αν πάω στο ΤΣΜΕΔΕ θα μου εκδώσουν νέο ειδοποιητήριο με τις μειωμένες εισφορές ή θα μου πουν να το πληρώσω αυξημένο και να συμψηφίσω με το β΄εξάμηνο του 15; Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε Pavlos33 διαφωνώ: η λογική (και η πρότερη εμπειρία) λέει το πρώτο. Μόνο ένας κολλημένος γραφειοκράτης θα υποχρέωνε κάποιον να κάνει το δεύτερο.

 

Αν ο venetiadel κάνει την αίτηση και μετά πάει στο ΤΣΜΕΔΕ θα μπορεί να μας απαντήσει οριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε συνάδελφε δεν είπα ότι σώνει και καλά θα γίνει το δεύτερο. Απλά γνωρίζοντας το πόσο αναξιόπιστο είναι το ταμείο μας υπέθεσα ότι θα συμβεί αυτό. Μακάρι να το αλλάξουν (ως οφείλουν άλλωστε).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Έκανε κανείς αίτηση για αλλαγή κατηγορίας μετά την έκδοση των ειδοποιητηρίων; Αν πάω στο ΤΣΜΕΔΕ θα μου εκδώσουν νέο ειδοποιητήριο με τις μειωμένες εισφορές ή θα μου πουν να το πληρώσω αυξημένο και να συμψηφίσω με το β΄εξάμηνο του 15; Ευχαριστω.

 

Τη βδομάδα αυτή έκανα δύο αιτήσεις:

1) Υπαγωγή στην 1η ασφαλιστική κατηγορία από τη 2η που είμαι κανονικά με αναδρομική ισχύ από 01/01/2015

2) Διαγραφή από την ειδική προσαύξηση από 01/07/2015

που εγκρίθηκαν και οι δύο.

 

Τα ειδοποιητήρια που έχουν εκδοθεί δεν αλλάζουν. Τα πληρώνεις όπως είναι. Έτσι μου είπαν στο ΤΣΜΕΔΕ. Εφόσον έχεις αιτηθεί αναδρομική ισχύ από 01/01/2015 του μέτρου υπαγωγής σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία, τότε θα γίνει συμψηφισμός του πλεονάζοντος καταβληθέντος ποσού του Α΄ εξαμήνου του 2015 με μελλοντικές ασφαλιστικές εισφορές.

 

Όσον αφορά την ειδική προσαύξηση, σύμφωνα με την υπ' αριθμό 509/18.06.2008 απόφαση του Δ.Σ. του Ταμείου ″οι καταβληθείσες εισφορές για την προαιρετική υπαγωγή στην Ειδική Προσαύξηση δε θα επιστρέφονται και ο εν λόγω χρόνος ασφάλισης θα είναι χρόνος πραγματικής ασφάλισης στην Ειδική Προσαύξηση".

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Έκανε κανείς αίτηση για αλλαγή κατηγορίας μετά την έκδοση των ειδοποιητηρίων; Αν πάω στο ΤΣΜΕΔΕ θα μου εκδώσουν νέο ειδοποιητήριο με τις μειωμένες εισφορές ή θα μου πουν να το πληρώσω αυξημένο και να συμψηφίσω με το β΄εξάμηνο του 15; Ευχαριστω.

Aπο τη στιγμη που σου ερθει πιστοποιηση απο το τσμεδε οτι δεχτηκαν τη αιτηση σου προσπαθησε να ξαναεκδοσεις το ειδοποιητηριο.Αν δεν εχει αλλαξει πηγαινε εγκαιρως απο το τσμεδε να στο προσαρμοσουν.

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

2) Διαγραφή από την ειδική προσαύξηση από 01/07/2015

που εγκρίθηκαν και οι δύο.

 

Αυτο πως το δεχτηκαν?Εισαι κατω απο 35 ετων και κατω απο πενταετια;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πως το δεχτηκαν?Εισαι κατω απο 35 ετων και κατω απο πενταετια;

 

Είμαι κάτω από 35 ετών και κάτω από 10ετία.

Είμαι 6 χρόνια ασφαλισμένος και είχα δηλώσει προαιρετικά να υπαχθώ στην ειδική προσαύξηση από την πρώτη μέρα ασφάλισης (τρομάρα μου).

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Τα ειδοποιητήρια που έχουν εκδοθεί δεν αλλάζουν. Τα πληρώνεις όπως είναι. Εφόσον έχεις αιτηθεί αναδρομική ισχύ από 01/01/2015 του μέτρου υπαγωγής σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία, τότε θα γίνει συμψηφισμός του πλεονάζοντος καταβληθέντος ποσού του Α΄ εξαμήνου του 2015 με μελλοντικές ασφαλιστικές εισφορές.

 

 

 

Ενημερωτικά, στο παρελθόν (η 'πρότερη εμπειρία' που λέω και στο #63) έχει συμβεί να εκδοθεί ειδοποιητήριο και ο ασφαλισμένος να πάει στο ΤΣΜΕΔΕ και να το αλλάξει.

 

Συγκεκριμένα, ήρθε το ειδοποιητήριο εξαμήνου και πριν την ημερομηνία πληρωμής του ο ασφαλισμένος στρατεύτηκε, οπότε δικαιούταν τη διαγραφή από τον Κλάδο Υγείας από την ημερομηία στράτευσης. Αντί να πληρώσει λοιπόν το (ολόκληρο) ειδοποιητήριο, πήγε στο ΤΣΜΕΔΕ, τον διαγράψανε από τον ΚΥ και του τυπώσανε ένα χαρτί με τα νέα ποσά και το νέο (μικρότερο) σύνολο, το οποίο και πλήρωσε.

 

Αυτό δε μπορούν να το κάνουν και τώρα, αν κάποιος κάνει την αίτηση για μείωση κατηγορίας αφού έχει βγει το ειδοποιητήριο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε μπορούν να το κάνουν και τώρα, αν κάποιος κάνει την αίτηση για μείωση κατηγορίας αφού έχει βγει το ειδοποιητήριο;

 

Αν έχουν πληρωθεί σίγουρα δεν επιστρέφονται. Δες την παράγραφο 3 του άρθρου 39 του Ν 4331/2015 και την παράγραφο Α2 της σχετικής εγκυκλίου.

 

Ν 4331/2015

https://www.tsmede.gr/n4331/pdf/%CE%9D%204331_2015_%CE%A6%CE%95%CE%9A%2069%CE%91.pdf

 

Εγκύκλιος

https://www.tsmede.gr/n4331/pdf/2015_07_17_o1r6465th1o-rmk_epilogi_katigoria_tsmede.pdf

 

Αν δεν έχουν πληρωθεί ίσως και να γίνεται να τροποποιηθεί το ειδοποιητήριο.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.