Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος σπιτιού!


Akis S.

Recommended Posts

Προταπόλα θέλω λίγο να συστηθώ.

Με λένε Γιάννη 34, ζω και δουλεύω στο εξωτερικό με την οικογένεια μου. Είμαι ένας απλός ανθροπάκος

και θέλουμε σε κανα 3 χρόνια να χτίσουμε ενα σπίτι στιν ήπειρο  σένα μικρό χωριό.

θα ήθελα να μάθω πόσο περίπου θα με κοστίσει συνολικά ένα 90 τετραγωνικά σπίτι, ισόγειο με

αποθήκη, η ποιότητα να είναι μέτρια;

Και πρέπει να βρώ και έναν αρχιτέκτονα η φτάνει μονο ένας καλός  //γνωστός// πολιτικός μηχανικός;

Link to comment
Share on other sites

Όπως αντιλαμβάνεσαι δεν είναι δυνατό να υπάρξει σοβαρή προσέγγιση κόστους ενός σπιτιού έτσι.

Ούτε πως είναι το οικόπεδο ξέρουμε (άρα και τι εκσκαφές θα χρειαστεί) ούτε δεκάδες άλλα πράγματα. Μόνο όποιος αναλάβει και θα έχει και εικόνα ολόκληρη της γης άλλα και των δικών σου απαιτήσεων θα μπορέσει εφόσον κάνει κατ αρχήν την προμελέτη να σου δώσει και ένα προκοστολόγιο.

Γενικά όμως και φυσικά με κάθε επιφύλαξη μη περιμένεις κόστος λιγότερο από 90.000ευρω. Και μη ξεχνάς κάτω όριο υπάρχει άνω όριο δεν υπάρχει.

 

Τώρα για τον αν πρέπει να διαλέξεις αρχιτέκτονα μηχανικό ή πολιτικό μηχανικό εγώ ως αρχιτέκτονας (και δεν έχω καμία σχέση με ήπειρο) θα σου συνιστούσα την Αρχιτεκτονική μελέτη του κτιρίου να στην κάνει ο ειδικός (αρχιτέκτονας μηχανικός) την στατική μελέτη ο ειδικός (πολιτικός μηχανικός), τοπογραφικά ο ειδικός (τοπογράφος) και εξοπλισμοί συστήματα και εγκαταστάσεις ενεργειακές ο ειδικός (μηχανολόγος).

Όλα αυτά σε κάθε περίπτωση είναι οι υποχρεωτικές μελέτες που θα περιλαμβάνει η άδεια δόμησης σου από την πολεοδομία. Και αφού θα τις πληρώσεις σε κάθε περίπτωση ας γίνουν από τον εκάστοτε ειδικό. Η τιμή είναι η ίδια κατά κανόνα.

Ανεξάρτητα με το τι έχουμε δικαίωμα να υπογράφουμε όλοι μας υπάρχει και η ουσιαστική γνώση.

 

Μη τρομάζεις όμως, δεν θα χρειαστείς να πας σε δέκα ειδικότητες. Διαλέγεις τον ή την ομάδα από ένα τεχνικό γραφείο και καλό είναι να φροντίζουν να έχουν τις ανάλογες συνεργασίες και να σε καλύψουν.

 

Περαιτέρω  τιμές ή και προσφορές δεν είναι επιτρεπτές στο φόρουμ.

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σασ ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση! Καταλαβάινω.

Οικόπεδα πουλιούνται σε εμάς κοντά στο χωριό σε καλές τιμές, εχω βάλει ένα καλό στο μάτι

είναι 800 τετραγονικά και θέλει 15 χιλιάδες ευρώ.

Για να δούμε τι θα γίνει στο τέλος! :|:smile:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το έβαλες στο μάτι το οικόπεδο και αφού έχεις σκοπό να προχωρήσεις σε κατασκευή σύντομα σου συνιστώ να επιλέξεις κι από τώρα σιγά σιγά τον μηχανικό σου.

Είναι μια καλή αρχή το οικόπεδο που έβαλες στο μάτι να μη σου μπει στο μάτι.

Καλορίζικο σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Didonis γελάω ακόμα γιατί είσαι θεός, είπε για "μέτρια" ποιότητα και έβαλες το σωστό νούμερο χ 90 τ.μ = 91,000 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

τι πάει να πει αυτό; θα πρέπει να γελάσω η να κλάψω; :mrgreen:

θα μου έβγαινε μπορεί και πιο φτηνά απο 90 χιλιάδες ευρώ;

Edited by Akis S.
Link to comment
Share on other sites

 

Τα πρώτα 500/τμ αφορούν το κέλυφος του κτιρίου και ότι κατασκευή να κάνεις θα τα πληρώσεις.

Τα υπόλοιπα μπορούν να κοστήσουν από 350/τμ έως 1000/τμ τα οποία είναι θέμα φινηρίσματος,πολυτέλειας, και εξοπλισμού που θα βάλεις στο σπίτι σου.

Μηχανικό επέλεξε πολιτικό μηχανικό ή αρχιτεκτωνα που θα έχει και σημαντική κατασκευαστική εμπειρία και όχι μόνο μελετητική.

Edited by georgecv
Link to comment
Share on other sites

 

Οικόπεδα πουλιούνται σε εμάς κοντά στο χωριό σε καλές τιμές, εχω βάλει ένα καλό στο μάτι

είναι 800 τετραγονικά και θέλει 15 χιλιάδες ευρώ.

 

 

Αγαπητέ κύριε Γιάννη,πρώτα απ' όλα σας προτείνω να συνεργαστείτε με μηχανικό και δικηγόρο έτσι ώστε να

διασφαλίσετε ότι το οικόπεδο που έχετε βάλει στο μάτι,είναι όντως «καλό».

Η αγορά γης είτε εντός σχεδίου είτε εκτός,κρύβει πολλές παγίδες από τις οποίες μπορούν να σας διαφυλάξουν

μόνο οι δύο ειδικότητες που προανέφερα.Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από το να ξεκινάς με όνειρα για να χτίσεις

το σπιτικό σου και να τρως την πρώτη κατραπακιά εξαιτίας μίας αποτυχημένης αγοράς οικοπέδου ή αγροτεμαχίου.

Το Α και το Ω λοιπόν είναι να ξεκινήσετε με μία πετυχημένη τέτοια αγορά,γι' αυτό μην λυπηθείτε τα έξοδα αυτά.

Κατά τ' άλλα σας εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα και να εκπληρώσετε με τον καλύτερο τρόπο την στέγαση της

οικογενείας σας και πιθανόν των ονείρων σας!

Link to comment
Share on other sites

Postman σας ευχαριστώ, θα έχω το νούμου! Ναι έχω παρατηρήση οτε μερικά οικόπεδα η και σπίτια είναι ύποπτα φτηνά.

Ο στόχος μας είναι πάντος να χτίσουμε η και να αγοράσουμε ένα σπίτι, η ξενιτιά δεν αντέχετε αλλό

έχουνε αλλάξει πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.