Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ράμπα αυτοκινήτου σε υπόγειο


 

Recommended Posts

Earling ευχαριστούμε για τον Α τρόπο. Τον β τρόπο είναι εύκολο να μας τον περιγραψεις?

 

Επίσης εφόσων μιλάμε για ράμπες θα ήθελα να μου πείτε εάν ο τρόπος κρέμασης των δοκών για να παραλάβουν ράμπα (με Π συνδετήρες άνω και διανομές) σε περισσότερα από 1 υπόγεια χρησιμοποιήτε και εάν είναι δυνατόν θα εκτιμούσα μία κατασκευαστική λεπτομέρεια για να δω την σύνδεση της ράμπας με την κρέμαση επί δοκού (συνδετήρες Π).

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αχα κατάλαβα το σκεπτικο σου. Εμένα το μυαλό μου πήγε αλλού εφόσον το τοιχίο αριστερά είναι πιο βαθύ λόγο υπογείου. δηλαδή το δεξιά είναι μέρος υπογείου (τοίχωμα υπογείου με υψόμετρο -3) έτσι έκανα και το αριστερά τοίχωμα υπογείου σε υψόμετρο -3. Στην δική μου περίπτωση δεν είναι εφικτός ο δεύτερος τρόπος που ανάφερες.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, το σχέδιο που ανέβασα είναι για ράμπα που κατεβαίνει κάθετα στο υπόγειο.

Εσυ ρωτάς για ράμπα που κατεβαίνει παράλληλα με το τοιχίο του υπογείου, οπότε έχεις ήδη το ένα τοιχίο της ράμπας. Οπότε δεν σε βολεύει κανένας από τους 2 τρόπους που ανέφερα.

Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να αφήσεις αναμονές κάθετα στο τοιχίο του υπογείου, αλλά θέλει πολύ καλό υπολογισμό της κλίσης .

Δεν ξέρω, δεν μου έχει τύχει, σκέψεις κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνετε απλώς δύο ή ένα (αναλόγως της περίπτωσης) τοιχία αντιστήριξης, στη συνέχεια επιχωμάτωση μεταξύ αυτών με την επιθυμητή κλίση και τέλος το δάπεδο της ράμπας με μια πλάκα που δε θα συνδέεται καθόλου με τα τοιχία;

Link to comment
Share on other sites

Eννοείς 2 τοίχους κάθετα στην πλάτος της ράμπας; Πολύ δυσκολο μου φαίνεται. Πόσο βαθιά θα σκάψεις τους τοίχους; Θα φτάσεις στα θεμέλια ή θα πας παρακάτω;

 

Από την άλλη erling, έχεις παρατηρήσει τις ράμπες που έκανες με τον τρόπο που δείχνεις; Ρωγμές κτλ;

 

Αλλά μιάς και μιλάμε για ράμπες, ας αναλύσουμε λίγο και την συμπεριφορά τους με βάση το παρακάτω σχήμα.... Ποιό πιστεύετε πως είναι το πιό ευάλωτο τμήμα της;

 

rampams0.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοώ δύο τοίχους αντιστήριξης κλιμακούμενου ύψους-οπλισμού, μπάζωμα & τέλος πλάκα δαπέδου ράμπας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχουν δύο τρόποι στο παράδειγμα μου.

1. Όπως είπε ο Χάρης μία ράμπα πλάκα μεταξύ των τοιχωμάτων υπογείου

2. Οριζόντιες αναμονές στην θέση ράμπας από τα τοιχώματα υπογείου και σύνδεση της πλάκας ράμπας σε δεύτερη κατασκ. φάση.

 

Νομίζω προτιμότερη είναι η 2 εφόσον συγρατούνται και τα τοιχώματα μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος το διατύπωσα εγώ. Νόμιζα παράλληλα πως θεωρούσες τους τοίχους. Διαφωνώ καθότι δύσκολο κατασκευαστικά και χρονοβόρο. Οι τοίχοι δεν ξέρουμε αν θα "δουλέψουν". Η "μονολιθική" κατασκευή ισχυρού δαπέδου με τοίχους έχει την ικανότητα να αναλάβει (το δάπεδο) κάποιες από τις ροπές οι οποίες προέρχονται από τις ωθήσεις γαιών στους τοίχους. Επίσης, θεωρητικά σε μία μονολιθική κατασκευή, ευεργετικά λειτουργεί και η λειτουργία των ωθήσεων γαιών και στις δύο πλευρές της κατασκευής.

 

camelot μήπως αρχίζω να σε πείθω λίγο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.