Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σερβιτόρος με ασφάλιση ΤΣΜΕΔΕ


mary sk

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχω μια απορία για έναν φίλο μου ο οποίος λόγο χαλασμένου υπολογιστή δεν μπορεί να γράψει για το συγκεκριμένο θέμα, οπότε τον βοηθάω εγώ.

 

Ο φίλος μου δουλεύει σερβιτόρος και μέχρι τώρα ο εργοδότης του του είχε ΙΚΑ. Πριν 3 μέρες του ήρθαν τα χαρτιά από τις εξετάσεις του ΤΣΜΕΔΕ ότι πλέον είναι ασφαλισμένος σαν  μηχανικός στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Η διαδικασία απο ότι μάθαμε απο το ΤΣΜΕΔΕ είναι ότι πρέπει ο λογιστής του εργοδότη με μια βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ να πάει στο ΙΚΑ και να κάνει διαγραφεί και χειρόγραφα αλλά και ηλεκτρονικά και ο εργοδότης να συνεχίζει να πληρώνει κανονικά το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:

 

Αν γνωρίζει κάποιος το συγκεκριμένο θέμα για να μας βεβαιώσει αν όντως αυτή είναι η διαδικασία?

Αν ο φίλος θέλει να δει αν ο εργοδότης έχει πληρώσει  το ΤΣΜΕΔΕ του που μπορεί να απευθυνθεί?

Τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ ο εργοδότης του θα τις πληρώνει κάθε τέλος του μήνα ή κάθε εξάμηνο?

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο φίλος να πηγαίνει στο ΤΣΜΕΔΕ να ελέγχει αν έχει πληρωθεί το ταμείο από τον εργοδότη.

Ο εργοδότης θα καταβάλλει μηνιαίως τις εισφορές ΙΚΑ & ΤΣΜΕΔΕ.

Τα παραπάνω με την προϋπόθεση πως ο συνάδελφος έχει προσληφθεί ως μισθωτός.

 

ΥΓ: η όποια δουλειά στις μέρες μας προσωπικά για εμένα δεν είναι ντροπή.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος να πηγαίνει στο ΤΣΜΕΔΕ να ελέγχει αν έχει πληρωθεί το ταμείο από τον εργοδότη.

Ο εργοδότης θα καταβάλλει μηνιαίως τις εισφορές ΙΚΑ & ΤΣΜΕΔΕ.

Τα παραπάνω με την προϋπόθεση πως ο συνάδελφος έχει προσληφθεί ως μισθωτός.

 

ΥΓ: η όποια δουλειά στις μέρες μας προσωπικά για εμένα δεν είναι ντροπή.

Ο φίλος μου δεν θα έχει καθόλου ΙΚΑ, θα έχει μόνο ΤΣΜΕΔΕ το οποιο θα το πληρώνει ο εργοδότης. Αυτό μου είπανε στο ΤΣΜΕΔΕ, ότι έχουν καταργηθεί οι δυο ασφάλειες και επειδή είναι στο ΤΣΜΕΔΕ με την ειδικότητα του μηχανικού, οποιαδήποτε δουλεια και να κάνει θα έχει ΤΣΜΕΔΕ το οποίο θα τι επιβαρύνεται ο εργοδότης της οποιασδήποτε επιχείρησης.

 

ΥΓ. Συμφωνώ για το ''οποιαδήποτε δουλειά δεν είναι ντροπή'' ποσό μάλλον όταν δουλεύει λιγότερες ώρες και αμείβεται με περισσότερα από ότι ένας νέος μηχανικός σε οποιαδήποτε εταιρία ή γραφείο!!! 

Link to comment
Share on other sites

Οταν καποιος ειναι μισθωτός με ΤΣΜΕΔΕ ο εργοδότης πληρώνει ενα μέρος και στο ΙΚΑ για παροχή υγείας σε χρήμα του ασφαλισμένου..δηλαδη αμα αρρωστησει θα λάβει τα αναλογα λεφτα απο ΙΚΑ..

Ο εργοδότης ομως αν δει οτι οι εισφορές με ΤΣΜΕΔΕ ειναι περισσότερες απο υπάλληλο με καθαρό ΙΚΑ (δεν ξερω σε τι κατηγορια ειναι ο δικός σου) σκουρα τα πράγματα.. Εκτος αν ειναι γνωστός του

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Οι εισφορές ΙΚΑ+ΤΣΜΕΔΕ για μισθωτό δεν είναι τραγικά μεγαλύτερες από το σκέτο ΙΚΑ. Περισσότερο επιβαρύνεται ο εργαζόμενος, παρά ο εργοδότης.

Το σημαντικό θέμα είναι άλλο όμως.. Αν ο μισθός σου δεν καλύπτει ένα όριο (δεν θυμάμαι πιο) θα πρέπει να συμπληρώνεις τη διαφορά μέχρι την πρωτη ασφαλιστική κατηγορία.

 

ερώτηση περιέργειας : μπορείς να μας εξηγήσεις με πιο σκεπτικό ο φίλος σου αποφάσισε να γραφτεί στο ΤΕΕ και κατ' επέκτασιν στο ΤΣΜΕΔΕ τη στιγμή που από οτι φαίνεται δεν έχει δουλειά στο αντικείμενό του? πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω πως σκέφτονται οι νέοι συνάδελφοι σήμερα σχετικά με την επαγγελματική τους αποκατάσταση και πως υπολογίζουν πως θα αντεπεξέλθουν ....

Link to comment
Share on other sites

Οταν καποιος ειναι μισθωτός με ΤΣΜΕΔΕ ο εργοδότης πληρώνει ενα μέρος και στο ΙΚΑ για παροχή υγείας σε χρήμα του ασφαλισμένου..δηλαδη αμα αρρωστησει θα λάβει τα αναλογα λεφτα απο ΙΚΑ..

Ο εργοδότης ομως αν δει οτι οι εισφορές με ΤΣΜΕΔΕ ειναι περισσότερες απο υπάλληλο με καθαρό ΙΚΑ (δεν ξερω σε τι κατηγορια ειναι ο δικός σου) σκουρα τα πράγματα.. Εκτος αν ειναι γνωστός του

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Για όσους είναι στο ΤΣΜΕΔΕ και κάνουν άλλοι δουλειά απο μηχανικός όπως για παράδειγμα σερβιτόρος στην περίπτωση του φίλου μου, ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να πληρώνει μόνο το ΤΣΜΕΔΕ, από το ΙΚΑ πρεπει να διαγραφεί, δεν γίνεται να είναι σε δύο ασφάλειες. Είναι μια αλλαγή που έχει γίνει τώρα τελευταία , έτσι του είπαν απο το ΤΣΜΕΔΕ!!!

 

Και σαν νέος μηχανικός τον εργοδότη τον συμφέρει για αρχή γιατί είναι λιγότερες εισφορές απο το να πλήρωνε ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Οι εργοδότες των μισθωτών μηχανικών, εκτός από ΤΣΜΕΔΕ πληρώνουν και ΙΚΑ για να καλύπτονται αποζημιώσεις ασθενείας κυρίως, που δεν καλύπτονται από το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Δεν είναι διπλή ασφάλιση, είναι συμπληρωματική.

 

Όπως τα λέει και ο ίκαρος πιό πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Οι εισφορές ΙΚΑ+ΤΣΜΕΔΕ για μισθωτό δεν είναι τραγικά μεγαλύτερες από το σκέτο ΙΚΑ. Περισσότερο επιβαρύνεται ο εργαζόμενος, παρά ο εργοδότης.

Το σημαντικό θέμα είναι άλλο όμως.. Αν ο μισθός σου δεν καλύπτει ένα όριο (δεν θυμάμαι πιο) θα πρέπει να συμπληρώνεις τη διαφορά μέχρι την πρωτη ασφαλιστική κατηγορία.

 

ερώτηση περιέργειας : μπορείς να μας εξηγήσεις με πιο σκεπτικό ο φίλος σου αποφάσισε να γραφτεί στο ΤΕΕ και κατ' επέκτασιν στο ΤΣΜΕΔΕ τη στιγμή που από οτι φαίνεται δεν έχει δουλειά στο αντικείμενό του? πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω πως σκέφτονται οι νέοι συνάδελφοι σήμερα σχετικά με την επαγγελματική τους αποκατάσταση και πως υπολογίζουν πως θα αντεπεξέλθουν ....

Ο φίλος μου είναι η αλήθεια ότι το κυνηγάει, στέλνει βιογραφικά σε εταιρίες, σε γραφεία οπουδήποτε, και είχε φόβο ότι αν δεν ήτανε ασφαλισμένος και δεν είχε αριθμό μητρώου, μην ήτανε εμπόδιο για κάποια θέση εργασίας πάνω στο επάγγελμα του. Την δουλεία την συγκεκριμένη την κάνει περισσότερο γιατί με τα λεφτά μπορεί να πληρώνει και το μεταπτυχιακό του!! 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Οι εργοδότες των μισθωτών μηχανικών, εκτός από ΤΣΜΕΔΕ πληρώνουν και ΙΚΑ για να καλύπτονται αποζημιώσεις ασθενείας κυρίως, που δεν καλύπτονται από το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Δεν είναι διπλή ασφάλιση, είναι συμπληρωματική.

 

Όπως τα λέει και ο ίκαρος πιό πάνω.

Από το ΤΣΜΕΔΕ και από το ΙΚΑ πριν ένα μήνα περίπου του είπανε ότι αυτό δεν ισχύει πια (δηλαδή η συμπληρωματική ασφάλιση), ισχύει μόνο η ασφάλιση του ΤΣΜΕΔΕ για τον συγκεκριμένο, δηλαδή ο εργοδότης του θα του πληρώνει μόνο το ΤΣΜΕΔΕ και θα είναι καλυμμένοι και οι δύο.  

Link to comment
Share on other sites

Στο λογιστήριο της εταιρίας που δουλεύω δεν έχουν ιδέα.

 

Θα το τσεκάρουν αύριο και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.