Μετάβαση στο περιεχόμενο

εξοχικη πετρινη κατοικια


cococrops24

Recommended Posts

Καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια των πολιτικων μηχανικων!!Εχουμε ενα σπιτι στο χωριο πετρινο και εχει πατωματα απο ξυλο χωρις καθολου πλακα μπετο!!θελω να το φτιαξω και σκεφτομαι ποσο κοστιζει να ριξω τη πλακα και αν συμφερει περισσοτερο να χρησιμοποιησω σιδεροκατασκευη με Η και ψευτοδαπεδο(μπορει να ειμαι και λαθος σε καποιο συλλογισμο)!το σπιτι συνολικα ειναι 100 τετραγωνικα και χρονολογειται απο το εικοσημο της οικογενειας απο το 1860

Link to comment
Share on other sites

Όλα μπορούν να γίνουν, αλλά θα πρέπει να γίνει μελέτη από συνάδελφο πολιτικό μηχανικό

και εφαρμογή από έμπειρους τεχνίτες.

Οι μετατροπές που θα γίνουν επιφέρουν αλλαγή στην στατική  συμπεριφορά του κτιρίου

επομένως αρμόδιος είναι πολιτικός μηχανικός με εμπειρία και για καλύτερη συνεργασία

κάποιος από την περιοχή της κατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σαφως οτι θα γινει μελετη απο μηχανικο εγω ηλεκτρολογος ειμαι δεν ξερω απο αυτα!απλα θα ηθελα να μαθω πανω κατω μια τιμη που θα κοστισει η πλακα

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τις συνθήκες στήριξης, τη λειτουργία της, τη θεμελίωση και το όλο υφιστάμενο κτίριο. Σε γενικές γραμμές οσο υπάρχουν σημεία που μπορεί με ασφάλεια η πλάκα να "πατήσει" και να φέρει τα φορτία της τόσο πιο οικονομική θα είναι η κατασκευή (όπως υφιστάμενες κολώνες).

 

Να σημειωθεί ότι το πρόβλημα είναι ιδιαιτέρως δύσκολο και οι εργασίες επίπονες και  απαιτούν εξειδικευμένα συνεργεία, πολύ καλή μελέτη και παρουσία μηχανικού ως επίβλεψη καθώς τίθεται σε κίνδυνο όλο το κτίριο.

 

Αν είχατε και ορισμένες φωτογραφίες θα ήταν καλύτερο, όπως επίσης και απαιτήσεις για τα φορτία.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

οχι πλακα δαπεδου ισογειου υπαρχει πλακα οροφου εννοω!υπαρχουν κολωνες κανονικα!και τα θεμελια ειναι πολυ γερα για την ηλικια του!80 ποντους πετρα ειναι το σπιτι

Link to comment
Share on other sites

H παρακάτω πρόταση δεν μου λέει απολύτως τίποτα 

 

 

 

 τα θεμελια ειναι πολυ γερα για την ηλικια του

 

Είναι σαν να λέω ότι τα καλώδια δεν θέλουν αλλαγή παρόλο που θα αυξήσουμε την ένταση ρέυματος και τις ασφάλειες του πινακα ακόμα και έχουν υπολογιστεί για μικρότερα φορτία.

 

Επί του θέματος. Ρωτήστε μηχανικό για μελέτη, αποτύπωση, άδειες και ότι άλλο μπορεί να χρειαστεί. Η κατασκευή, αναλόγως τις συνθήκες μπορεί να έχει ως αρχική τιμή τα 250-300 ευρώ το κυβικό αν όλα είναι ιδανικά (καθαιρέσεις, πρόσβαση, στήριξη, απόσταση από πηγές, συνεργεία, επιλεγμένα υλικά, εργολάβο, μέθοδο κατασκευής).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.