Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση κυκλοφορητή inverter σε σειρά με σταθερών στροφών


akaliak

Recommended Posts

Akaliak αν μπορείς ανέβασε το φόρουμ τα διαγράμματα με τις καμπύλες των υπάρχων κυκλοφορητών και την Κυριακή να ανεβάσουμε τα αποτελέσματα....

Εχει ενδιαφέρον να δούμε τι κάνει....

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο αν ο ένας είναι ηλεκτρονικός. Είναι συνηθισμένη εφαρμογή.

Μηχανικός της wilο μου ειπε (τηλεφωνικά) ότι ο πρώτος κυκλοφορητης ενδεχεται να επηρεάζει τον δεύτερο inverter και να κόβει.

 

Δεν με έπεισε όμως...

 

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικός της wilο μου ειπε (τηλεφωνικά) ότι ο πρώτος κυκλοφορητης ενδεχεται να επηρεάζει τον δεύτερο inverter και να κόβει.

 

Και εγώ αυτό νομίζω ότι θα συμβεί....

Αν θεωρήσουμε ότι ο invrter είτε έμεσα είτε άμεσα προσπαθεί να διατηρήσει συγκεκριμένο dp στα άκρα του οταν αυτό θα αυξηθεί θα κόβει.....

Λεω εγώ τώρα ε......

Νομίζω ότι είναι το ίδιο ασυμβίβαστο που έλεγε κάποτε ο Χρήστος ο Μποζατζίδης απο την wilo της ταυτόχρονης χρήσης inverter κυκλοφορητών με βαλβίδες διαφορικής πίεσης...

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Wilo yonos pico 1-6

http://productfinder.wilo.com/repo/media/previews/00519768_0.jpg '> http://productfinder.wilo.com/repo/media/previews/00519768_0.jpg

 

Σταθερών στροφών

post-26037-1442955324,13_thumb.jpg

 

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σημείωσω εδώ ότι η παλιά εγκατάσταση (κ. θέρμανση) είχε κυκλοφορητη τον θηριώδη (για την περίσταση) wilo top-s 50/10 τριφασικό, για 9 διαμερίσματα που δεν απαιτούσαν συνολική παροχή πάνω από 9-10 κυβικά. Ο συγκεκριμένος κυκλοφορητης δίνει για μανομετρικο 8μ, 17-18 κυβικά παροχή, σχεδόν διπλάσια από την απαιτούμενη. Ο κυκλοφορητης ακουγόταν κατά την λειτουργία του κυρίως στις στήλες, σε όλους τους ορόφους. Δεν έχω εικόνα για το ΔΤ των κυκλωμάτων (σίγουρα πολύ μικρό), αλλά τα σώματα ζεσταίνονταν ακαριαία.

 

Ο λέβης είχε ισχύ 140.000 kcal/h.

 

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό νομίζω ότι θα συμβεί....

Αν θεωρήσουμε ότι ο invrter είτε έμεσα είτε άμεσα προσπαθεί να διατηρήσει συγκεκριμένο dp στα άκρα του οταν αυτό θα αυξηθεί θα κόβει.....

Λεω εγώ τώρα ε......

Νομίζω ότι είναι το ίδιο ασυμβίβαστο που έλεγε κάποτε ο Χρήστος ο Μποζατζίδης απο την wilo της ταυτόχρονης χρήσης inverter κυκλοφορητών με βαλβίδες διαφορικής πίεσης...

Πρόσεξε όμως, ειπες τις μαγικές λέξεις "στα άκρα του". Το ένα άκρο είναι η προσαγωγή του πρώτου, που θεωρητικά έχει μια πίεση στατική+μανομετρικο πρώτου. Αυτό το σημείο το θεωρεί "μηδέν" ο inverter και προσπαθει στην προσαγωγή του να δώσει και να κρατησει σταθερο το +ΔP του. Η παροχή που θα δώσει (που ειναι και το ζητουμενο) θα εξαρτηθεί από την αντίσταση που παρουσιάζει το δίκτυο.

 

Δεν ξέρω αν τα λέω σωστα. Έχω ένα έλλειμμα σε ότι αφορά την λειτουργία των αντλιών inverter...

 

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Του πρώτου; Γιατί του πρώτου;

Μιλάμε για τον inverter και τον τρόπο που ρυθμίζει τι στροφές του ανάλογα με την λειτουργία που του έχουμε ορίσει (σταθερό,dpv,dpc) και το μανομετρικό.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι ο inverter δεν μετραει απολυτες πιέσεις, αλλα dp επιστροφής προσαγωγης. Υποτιθεται οτι δεν ξερει οτι υπάρχει αλλος κυκλοφορητης πισω του.

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aν ο δυσμενέστερος κλάδος είναι αυτός με τα 5 σώματα και εκεί έχεις το ΔΤ=20 σημαίνει ότι στον άλλο κλάδο (με ΔΤ=15) πρέπει να μπει μία ρυθμιστική, ώστε με κάποιο στραγγαλισμό να ρίξει την παροχή (ανεβάζοντας το ΔΤ) και αναγκάζοντας μεγαλύτερη παροχή να πάει στον πρώτο κλάδο (μειώνοντας το ΔΤ).

 

Όταν πετύχεις ίσο ΔΤ και στους δύο κλάδους τότε το δίκτυό σου είναι ballanced.

 

Aκολούθως μεταβάλλοντας τη ρύθμιση του inverter ανεβάζεις ή κατεβάζεις τη συνολική παροχή (και αντίστοιχα το ΔΤ και στους δύο κλάδους) έτσι ώστε να έχεις το επιθυμητό ΔΤ και παροχή.

 

Υ.Γ. Σωστός ο συλλογισμός σου στο προηγούμενο post.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Aν ο δυσμενέστερος κλάδος είναι αυτός με τα 5 σώματα και εκεί έχεις το ΔΤ=20 σημαίνει ότι στον άλλο κλάδο (με ΔΤ=15) πρέπει να μπει μία ρυθμιστική, ώστε με κάποιο στραγγαλισμό να ρίξει την παροχή (ανεβάζοντας το ΔΤ) και αναγκάζοντας μεγαλύτερη παροχή να πάει στον πρώτο κλάδο (μειώνοντας το ΔΤ).

 

Όταν πετύχεις ίσο ΔΤ και στους δύο κλάδους τότε το δίκτυό σου είναι ballanced.

 

Aκολούθως μεταβάλλοντας τη ρύθμιση του inverter ανεβάζεις ή κατεβάζεις τη συνολική παροχή (και αντίστοιχα το ΔΤ και στους δύο κλάδους) έτσι ώστε να έχεις το επιθυμητό ΔΤ και παροχή.

 

Υ.Γ. Σωστός ο συλλογισμός σου στο προηγούμενο post.

 

Το θέμα μου δεν είναι η εξισορρόπηση του δικτύου (πράγμα που είναι γνωστό), αλλά η συμπεριφορά της σύνδεσης του δεύτερου κυκλοφορητή που πλέον είναι inverter.

 

Θέλουμε να αποφύγουμε το κόστος του μεικτοδιαχωριστή των κυκλωμάτων σε πρωτεύον και δευτερεύον, καθώς και το κόστος του μεγαλύτερου κυκλοφορητή, αφού έχουμε μανομετρικό διαθέσιμο από τον μαμά κυκλοφορητή της μονάδας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.