Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράπονο


tlsman

Recommended Posts

Συνάδελφοι Καλησπέρα σας,

 

Χθες το βράδυ κατά το καθιερωμένο zapping έτυχε να παρακολουθήσω ένα μικρό απόσπασμα της εκπομπής "Στον Ενικό" του κ. Χατζηνικολάου, όπου καλεσμένος ήταν ο κ. Λεβέντης. Για να μην πολυλογώ, κάποια στιγμή προς το τέλος της εκπομπής ένας από τους δημοσιογράφους στοχοποιώντας του μηχανικούς στο σύνολό τους, άφησε να εννοηθεί ότι όλοι (τουλάχιστον οι παλαιότεροι όπως διόρθωσε στην πορεία) έχουν πλουτίσει από τις κατασκευές ιδιωτικών και δημοσίων έργων και συνεπώς δεν έχουν οικονομικά προβλήματα.

Ακριβώς εδώ έγκειται και το παράπονό μου :

Έχει σχηματιστεί (εσκεμμένα ή μη) στην κοινωνία η άποψη ό,τι όλοι οι μηχανικοί ανεξαιρέτως είναι και εργολάβοι. Πότε θα βρεθεί κάποιος αρμόδιος να διευκρινήσει επιτέλους ότι δεν είμαστε όλοι εργολάβοι ιδιωτικών ή δημοσίων έργων, δεν ασχολούμαστε όλοι με αντιπαροχές και δεν είμαστε όλοι κατασκευαστές. Υπάρχουν κάποιοι, αρκετοί θεωρώ, που δραστηριοποιούνται αποκλειστικά και μόνο στον τομέα της μελέτης, ο καθένας στο αντικείμενό του.

Ένας βασικός λόγος που αναφέρω το περιστατικό στο συγκεκριμένο forum είναι διότι πιστεύω πως ορισμένοι εκλεγμένοι του Τ.Ε.Ε. παρακολουθούν τις συζητήσεις που δημοσιεύονται εδώ.

Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων, ούτε "παλιός" μηχανικός είμαι, ούτε πλούτισα από το επάγγελμά μου, ούτε όμως πρόκειται να αλλάξω το πεδίο της ενασχόλησής μου γιατί πολύ απλά μου αρέσει αυτό που κάνω (μελέτες, αν και δεν υπάρχουν :mrgreen:).

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει σχηματιστεί (εσκεμμένα ή μη) στην κοινωνία η άποψη ό,τι όλοι οι μηχανικοί ανεξαιρέτως είναι και εργολάβοι.

 

Παλιά, τότε που ήταν και περιζήτητοι γαμπροί.....Σήμερα όλη η κοινωνία ξέρει ότι οι μηχανικοί είναι άνεργοι και προς αποφυγήν....

Link to comment
Share on other sites

Θα ακούσεις πολλά στην πορεία. Εγώ τουλάχιστον τα ακούω πριν γίνω φοιτητής, μιλάμε από το '74. Για το χάος στην Αθήνα, φταίνε οι Μηχανικοί, όχι το σύστημα καταλήστευσης της γης με σκοπό την άμεση-άμετρη κερδοσκοπία. Κάποιος (όνομα και μη χωριό, έχων γνώση επί παντός επιστητού στην τότε ΥΕΝΕΔ), έλεγε για το πολεοδομικό χάλι: "Ήθελα να ξέρω ποιός βρήκε το μπετό, να πάω να του ρίξω μία βαρέλα στον τάφο του" και ταυτόχρονα 'ισιωνε τα γιαλιά του στην οθόνη με μια οργισμένη κίνηση.

 

 


Ακριβώς εδώ έγκειται και το παράπονό μου :

Έχει σχηματιστεί (εσκεμμένα ή μη) στην κοινωνία η άποψη ό,τι όλοι οι μηχανικοί ανεξαιρέτως είναι και εργολάβοι.

 

Αυτό θέλουν να περάσουν οι παπαγάλοι του συστήματος. Η άλλη εκδοχή του ¨΄όλοι μαζί τα φάγαμε".

Βέβαια για το MALL, το μεγαλύτερο αυθαίρετο της Ευρώπης, άσχετο το πως νομιμοποιήθηκε, βγάζανε το σκασμό,

Edited by man21
Link to comment
Share on other sites

Και για να το κλείσω, φαντάσου τι παράπονο εχουν οι εν ενέργεια μηχανικοι που η λέξεις "μηχανικός" και εργολάβος για την κοινωνια αφορούν μονο τον πολιτικό μηχανικό σαν να μην υπαρχουν άλλες ειδικότητες...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κατάλοιπα της εποχής που στο χωριό βασίλευε ο μονόφθαλμος στους τυφλούς.

 

Προσφάτως έμαθα πως στο χωριό μου (δε το λές και μικρό, 10.000κοσμάκης) όταν ήρθε με το πτυχίο ανα χείρας (αρ.ΤΕΕ 4 ψήφιος) ΠΜ απο ΕΜΠ οι παππουδες στο καφενείο κυριολεκτικά του χτυπούσαν προσοχή, σηκωνόντουσαν απο σεβασμό και άλλα τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

την έβλεπα και εγώ την εκπομπή χτες και άκουσα και εγώ τις επίμαχες εκφράσεις Η αλήθεια είναι στην μέση Και εμείς οι μηχανικοί έχουμε το μερίδιο ευθύνης ειδικά οι παλαιότεροι και ειδικά για το χάλι των μεγάλων πόλεων μας με πρώτη την Αθήνα . Αλλά πριν φτάσει η ευθύνη στους μηχανικούς υπάρχουν πολύ μεγαλύτερες ευθύνες που έχουν να κάνουν με την πολιτική που εφαρμόστηκε με κύρια κατεύθυνση το κέρδος σε χρήμα

 

Εγώ από την επαγγελματική μου εμπειρία ξέρω ότι οι περισσότεροι συνάδελφοι τηρούν το κώδικα δεοντολογίας και βάζουν το περιβάλλον πάνω από το χρήμα ,στην άσκηση του επαγγέλματος τους Έχω άπειρες περιπτώσεις Υπάρχουν βέβαια και οι άλλοι Λίγοι αλλά το πρόβλημα που δημιουργούν μεγάλο και ορατό   

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτο που με 'ενοχλησε' ειναι που απαιτουμε απο καποιο 'αρμοδιο' να ενημερωσει τους αλλους.ΕΣυ ο ιδιος θα το κανεις αυτο οποτε σου δινεται η ευκαιρια.Ετσι μαθαινει ο κοσμος.Δηλαδη,περιμενουμε να βγει ανακοινωθεν οτι οι μηχανικοι δεν ειναι πλουσιοι?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτο που με 'ενοχλησε' ειναι που απαιτουμε απο καποιο 'αρμοδιο' να ενημερωσει τους αλλους.ΕΣυ ο ιδιος θα το κανεις αυτο οποτε σου δινεται η ευκαιρια.Ετσι μαθαινει ο κοσμος.Δηλαδη,περιμενουμε να βγει ανακοινωθεν οτι οι μηχανικοι δεν ειναι πλουσιοι?

Το έκανα και συνεχίζω να το κάνω. Σε κάθε ευκαιρία που έχω, πάντα το επισημαίνω όταν θίγεται το συγκεκριμένο ζήτημα ! Πάντα φροντίζω να διευκρινίζω τι εστί μηχανικός και τι συμπεριλαμβάνει το πεδίο της δραστηριότητάς του, αποφεύγοντας ωστόσο να γίνομαι ο γραφικός της παρέας. Θεωρώ ότι κάνω το βέλτιστο από τη θέση την οποία κατέχω στην κοινωνία μας, ως ένας απλός ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός. Το επόμενο βήμα θα ήταν να ασχοληθώ περισσότερο με τα κοινά.

 

Ο "κάποιος αρμόδιος" είναι άνθρωπος του κλάδου μας, ο οποίος εκλέχθηκε από μηχανικούς. Εφόσον θεωρεί ότι η άποψη του συγκεκριμένου δημοσιογράφου τον εκπροσωπεί, η θέση του είναι απολύτως σεβαστή. Ως εκλεγμένος εκπρόσωπος ωστόσο, ο οποίος θεωρητικά επέλεξε να μπει στην πρώτη γραμμή με σκοπό να εκπροσωπήσει μία συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων, δεν είναι ο κατεξοχήν αρμόδιος να "αγωνιστεί" και για τα δικαιώματα άλλα και για τη διάδοση της ευρείας φύσης του αντικειμένου του μηχανικού και να δώσει απάντηση σε παρόμοια θέματα ? Δυστυχώς ή ευτυχώς, όταν έχεις απέναντι κάποιους ανθρώπους με βήμα στα Μ.Μ.Ε., ο αμεσότερος τρόπος απάντησης θα ήταν από το ίδιο μέσο. Την πρόσβαση στο εκάστοτε μέσο συνήθως την έχουν εκείνοι οι οποίοι εκπροσωπούν ένα σεβαστό αριθμό προσώπων. Ποιος ο λόγος να κάνουμε εκλογές ?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτο που με 'ενοχλησε' ειναι που απαιτουμε απο καποιο 'αρμοδιο' να ενημερωσει τους αλλους.ΕΣυ ο ιδιος θα το κανεις αυτο οποτε σου δινεται η ευκαιρια.Ετσι μαθαινει ο κοσμος.Δηλαδη,περιμενουμε να βγει ανακοινωθεν οτι οι μηχανικοι δεν ειναι πλουσιοι?

 

+1

 

Απόψε έχει θεματική στον real (ραδιόφωνο),σχετικά με το ασφαλιστικό. Πάρε τηλέφωνο και πες τα.

 

Καληνύχτα.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Και οι μηχανικοί κατηγορούν τους μαστόρους τους δημόσιους υπάλληλους του τους τους αλλά και οι μαστόροι κατηγορούν τους μηχανικούς και πάει λέγοντας η δουλειά........

Νιονιό θέλει.....

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.