Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγεια νερά ξαφνικά και δημιουργία φρεάτιου;


AccountSaver

Recommended Posts

πάρε αυτούς

 

http://geognosi.gr/gr/contact.html

 

πήρα,δεν δέχονται τέτοιες εργασίες καθώς είναι μόνο για μεγάλα έργα.

 

Έχω απελπιστεί ,αν δείς το βίντεο πως είναι το υπόγειο θα κλαίς μαζί μου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τότε φωνάζεις απο Αθήνα!!!!! η έχτρα χρέωση θα είναι 300Ε πάνω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα παιδιά ψυχραιμία.

 

Φίλε Ροδόπουλε.....

Νομίζω χωρίς να είμαι 100% σίγουρος  αλλά έχοντας ακούσει τόσα χρόνια διάφορες περιπτώσεις, όταν πας νερό  στο χημείο για τέτοιες περιπτώσεις το μόνο που κάνουν είναι να ξεκαθαρίζουν αν το νερό είναι ομβρίων ή λυμάτων....

 

Υποθέτω λοιπόν ότι για να λένε στον φίλο ότι το νερό είναι βρόμικο εννοούν ότι είναι λυμάτων και φαντάζομαι ότι αυτό είναι εύκολο να βρεθεί στο χημείο.

 

Αν λοιπόν πάμε με την παραδοχή ότι το νερό είναι λυμάτων το πρώτο πράγμα που κάνει ένας έμπειρος υδραυλικός, που έχει όρεξη να ασχοληθεί με το θέμα, του κόβει λιγάκι και με την προϋπόθεση  ότι έχει να κάνει και με πελάτες που έχουν και αυτοί όρεξη να τον πληρώσουν για τον κόπο του, είτε το βρει είτε δεν το βρει (πολλοί κάνουν πονηριές στους μαστόρους και δεν τους πληρώνουν για τον κόπο τους αφού δεν λύθηκε το πρόβλημα και για αυτό και οι μαστόροι τα αποφεύγουν αυτά) είναι να ελέγξει  όλα τα φρεάτια λυμάτων όλων των γειτονικών πολυκατοικιών αρχίζοντας όμως από αυτήν που έχει το πρόβλημα....

 

Υπάρχει σοβαρή περίπτωση, μιας και είναι συνήθη πρόβλημα, να έχει πάθει καθίζηση ο πάτος ενός φρεατίου και να μπάζει λύματα. (Μου έτυχε πρόσφατα και έβγαινε στο λεβητοστάσιο αρκετά μέτρα μακρυά).

 

Αν δεν είναι αυτό τότε αρχίζουν τα δύσκολα.....

Θα πρέπει να ελέγξει κανείς αν κάποια σωλήνα λυμάτων έχει σπάσει........

Και εδώ έχει ενδιαφέρον να μιλήσουμε κατα πόσο μπορεί μία κάμερα σαν και αυτές που έχουν οι αποφραξάδες να εντοπίσει την σπασμένη σωλήνα....

Εγώ λέω ότι αν η σωλήνα έχει κάνει απλός κρακ δεν πρόκειται ποτέ να εντοπιστεί με κάμερα....

Εκτός αν πέσεις στον μάστορα αποφραξά που έχει κάνει διατριβή στην ακτινοσωληνοδιαγνωση..... :smile:

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το χημείο τους είπε οτι το νερό δεν είναι πόσιμο. Το να βρεις αν το νερό είναι απο βοθρολύματα χρειάζονται ειδικές εργαστηριακές δοκιμές που μάλλον δεν έγιναν. Κάμερα που να εντοπίζει ρωγμή πάνω απο τις κατακαθίσεις του σωλήνα ξέχνα την. Το πρόβλημα ομως σίγουρα δεν είναι βοθρολύματα διότι αυτά καταιονίζονται γρήγορα λόγο αυξημένου ειδικού βάρους και επιπλέον θα βρομούσε το υπόγειο σε σημείο να σηκωθείς να φύγεις απο την πολυκατοικία.

 

Δεν ξέρω την τοποθεσία του έργου για να το δούμε σε σχέση με κάποιο υδρογεωλογικό χάρτη υπόγειων υδάτων. Επίσης δεν ξέρω το δίκτυο αγωγών του δήμου. Αυτό μπορούν να το βρουν απο το δήμο. Δεν ξέρουμε την κλίση του εδάφους. Ολα αυτά να τα βρει ο γεωτέχνης και μετά να κάνει και μια έρευνα με γεωρανταρ για να βρει τα ύδατα. Ας τα περάσει με GPS σε χάρτη. Αν βρει trail που να ξεκινάει απο τον δρόμο (μεγαλύτερο πάχος ύδατος) να ξεκινήσουν τα δικαστήρια. Φρεάτια γενικά και αόριστα χωρίς μελέτη είναι επικίνδυνα.         

Link to comment
Share on other sites

κ. Ροδόπουλε, για Αττική κάποια ανάλογη και αξιόπιστη εταιρεία μήπως γνωρίζετε; Ευχαριστώ.

 

http://www.namalab.gr/

http://www.geoedrasi.gr/contact.php

http://www.eandas.gr/el/

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το σεβασμό στο κ. Ροδόπουλο, που ξέρω ότι το κάνει από καλή πρόθεση, δεν είναι δυνατόν να αναφέρουμε έτσι φόρα παρτίδα εταιρείες.

 

Κανόνες Συμμετοχής

7. Απαγορεύονται οι διαφημίσεις.

  • Απαγορεύεται η αναζήτηση μηχανικών, τεχνικών γραφείων ή εταιρειών παροχής υπηρεσιών, κατασκευαστικών προσφορών, σύνταξης μελετών, παροχής συμβουλών κ.λπ.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Με όλο το σεβασμό στο κ. Ροδόπουλο, που ξέρω ότι το κάνει από καλή πρόθεση, δεν είναι δυνατόν να αναφέρουμε έτσι φόρα παρτίδα εταιρείες.

 

Κανόνες Συμμετοχής

7. Απαγορεύονται οι διαφημίσεις.

  • Απαγορεύεται η αναζήτηση μηχανικών, τεχνικών γραφείων ή εταιρειών παροχής υπηρεσιών, κατασκευαστικών προσφορών, σύνταξης μελετών, παροχής συμβουλών κ.λπ.

 

 

 

απόλυτο δίκιο!!!!!! απλά είναι δύσκολο να βρει κάποιος που δεν ξέρει τον χώρο γεωτέχνη με γεωρανταρ. Καλύτερα πάντως να τα σβήσουμε τα μηνύματα αυτά !!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

μετά απο καιρό , ήθελα να ενημερώσω.

 

ότι πήγαμε το νερό σε χημείο ιδιωτικό έγινε ανάλυση κτλ. δεν είναι λύμματα,και πλεόν έβγαζε όλη η γειτονιά όλα τα υπόγεια πλημύρισαν ,και μας είπαν ότι ανέβηκε ο υδατοφόρος ορίζοντας,με αποτέλεσμα όλοι να έχουμε νερά.

Η ΕΥΑΘ που όντως τυχαία έχει τον μεγαλύτερο αγωγό των βαλκανίων να περνάει λίγα μέτρα πάνω από το σπίτι μου περίπου στα 100μ.μας είπαν ότι είναι 2πλος ,και έχει διάμετρο τουλάχιστον 2 μέτρα.

Αλλά δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

 

Όλοι αναγκαστήκαν και ανοίξαμε τρύπες στο πάτωμα,και μπήκαν μηχανήματα να τραβάει το νερό προς τα έξω και να το ρίχνει σε υπόνομο.

Πάντως,πολλά πράγματα διορθώθηκαν εξαιτίας αυτού. 

Αλλά όταν έχει έντονες βροχές κτλ. μιλάμε για πολλά γαλόνια νερό να βγαίνουν ,χώρια ότι  το σημείο που μένω θεωρείτε στην Θεσσαλονίκη με τα περισσότερα πηγάδια,που δεν έχουν σκεπαστεί ή φραχτεί ποτέ.

Όπως και να έχει, περιμένουμε να "στεγνώσει πλήρως" το έδαφος ώστε να ντύσουμε την οικοδομή εσωτερικά/εξωτερικά με καλύτερο εξοπλισμό παρότι μας είπαν ότι δεν υπάρχει φόβος για τα θεμέλια.

 

Αυτά,σας ευχαριστώ όλους.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνεις οτι το σπίτι με τον τρόπο αυτό δεν θα στεγνώσει ποτέ. Είναι βασικές αρχές τριχοειδούς απορρόφησης.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.