Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα Μηχανικός Χωροταξίας


dion_volos

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Μόλις αποφοίτησα από το τμήμα μηχανικών χωροταξίας πολεοδομίας και περιφερειακής ανάπτυξης στο βόλο. Είχα κάνει αίτηση για μεταπτυχιακό στο ΕΜΠ αλλά δυστυχώς απορρίφθηκα και πρέπει να περιμένω την επόμενη χρονιά. Προς το παρόν βρίσκομαι στο βόλο και ήθελα να ρωτήσω από την μια αν αξίζει ενας απόφοιτος του τμήματος χωροταξίας να κάνει μεταπτυχιακό στην χωροταξία και πολεοδομια (όπως αυτό του εμπ και του πθ) και απο την άλλη υπάρχει καμια ελπίδα να βρω μια δουλεία στο αντικείμενο για να μπορέσω να ξεκινήσω απο κάπου; πέρα από το να πηγαίνω σε όλα τα γραφεία και να αφήνω βιογραφικά υπάρχει άλλη λύση; ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα!

 

Κάνε υπομονή και μην τα παρατάς ποτέ! Ότι και να γίνει!

 

Εξωτερικό μόνη λύση ίσως.

Edited by Παπα-Mike
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κερδισεις πολμα με ενα μεταπτυχιακο στην χωροταξια. Καλυτερα να καβεις ενα μεταπτυχιακο σε κατι που ανοιγει τους οριζοντες σου περα απο το πτυχιο της χωροταξιας.

Και επιπλεον, μην κολλας στο οτι εισαι χωροτακτης πολεοδομος. Δημιουργσηε τον κυκλο σου απο αλλες ειδικοτητες μηχανικων για να μην λες "δεν μπορω" σε δουλειες που σου ερχονται.

Γενικα αν τρεξεις πολυ, και απεξαρτηθεις απο την οποια ελπιδα να διοριστεις στο δημοσιο, υπαρχει καποιο μελλον.

Επισης δεν ξερω αν γνωριζεις οτι μπορουμε να γινουμε και εργοληπτες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαθμό πτυχίου 8,14. Το γνωρίζω αλλά από ότι μ έχουν πει απαιτείται εγγραφή στο τεε. Κατι το οποίο κανείς δεν μου πρότεινε ως ώρας γιατι είναι αρκετά υψηλό ποσό που πρέπει να γίνω και χωρίς δουλειά είναι δύσκολο. Το εξωτερικό δεν θέλω να είναι η πρώτη μου επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να γινει μάνατζερ μηχανικών... Δύσκολα φιλε

Sent from my iPhone using Tapatalk

Να γινει οτι χρειαζεται για να επιβιωσει,φιλε...

 

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να ξεκινησεις μια δραστηριοτητα μηχανικου off the record, πιο πολυ μεσω των συγγενων σου και λοιπα. Οποια δουλεια εχεις την κανεις εσυ και στην υπογραφει αλλος, μεχρι να δεις πως παει και να κανεις εναρξη.

Κατι παιζεθ σημερα και με το ασφαλιστικο. Κατσε να δεις τι θα γινει και με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Να γινει οτι χρειαζεται για να επιβιωσει,φιλε...

 

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να ξεκινησεις μια δραστηριοτητα μηχανικου off the record, πιο πολυ μεσω των συγγενων σου και λοιπα. Οποια δουλεια εχεις την κανεις εσυ και στην υπογραφει αλλος, μεχρι να δεις πως παει και να κανεις εναρξη.

Κατι παιζεθ σημερα και με το ασφαλιστικο. Κατσε να δεις τι θα γινει και με αυτο.

Και πως θα συστήνεται στους πελάτες; Σαν πολιτικός, σαν μηχανολόγος, σαν τοπογράφος. Μήπως θα λεει εχω φίλους μηχανικους για το θεμα σας; Αυτο θα εξυπηρετήσει κάποιους γνωστούς μονο. Ασε που τα περισσότερα θα βγάζει αυτός που θα κόβει και απόδειξη και θα βάζει την υπογραφή του. Βέβαια δουλειες δεν υπαρχουν ούτε για τους ηδη γνωστές.

Γνωμη μου καλα κανει καταρχήν και δεν μπαινει στο ΤΕΕ να πληρώνει ειςφορες χωρις λόγο μιας και δεν υπαρχει στρωμένη δουλεια απο την αλλη ας βρει καπου να απασχολείται άσχετα με τον κλαδο να φύγει ενα άγχος επιβίωσης και πιο ψύχραιμα να δει τι συμφερει για το μελλον και που παει το πράμα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι και αυτό μια λύση, να δουλευω στο ονομα καποιου αλλου αλλα και πάλι δεν θεωρώ πως έχω την εμπειρία για το κάνω. Χρειάζομαι κάποιο χρόνο δίπλα σε κάποιον που να μπορεί να μου δείξει τα βασικά. Τα voucher του οαεδ που βγαινουν το 2016 ξερει κανείς αν μας αφορούν;;

Link to comment
Share on other sites

Σαν Χωροτάκτης - Πολεοδόμος θα συστήνεται. Αυτός που έρχεται για μια δουλεια ψάχνει μηχανικό. Δεν ξέρει από δικαιώματα και ιστορίες.

Κατά τα άλλα συμφωνούμε στο να μην γραφτει από τώρα στο ΤΕΕ.

Για voucher δεν γνωρίζω. Κάτι φίλοι μου χωροτάκτες τα κυνηγάνε αλλά δεν εχω ιδέα αν μας αφορούν τελικα η όχι. Αξίζουν πάντως, αν πας σε μελετητικό γραφείο. Θα μάθεις πολλά και για την δουλειά και για το συνάφι μας...δεν περιγράφω άλλο.....

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα συστήνεται στους πελάτες; Σαν πολιτικός, σαν μηχανολόγος, σαν τοπογράφος. Μήπως θα λεει εχω φίλους μηχανικους για το θεμα σας; Αυτο θα εξυπηρετήσει κάποιους γνωστούς μονο. Ασε που τα περισσότερα θα βγάζει αυτός που θα κόβει και απόδειξη και θα βάζει την υπογραφή του. Βέβαια δουλειες δεν υπαρχουν ούτε για τους ηδη γνωστές.

Γνωμη μου καλα κανει καταρχήν και δεν μπαινει στο ΤΕΕ να πληρώνει ειςφορες χωρις λόγο μιας και δεν υπαρχει στρωμένη δουλεια απο την αλλη ας βρει καπου να απασχολείται άσχετα με τον κλαδο να φύγει ενα άγχος επιβίωσης και πιο ψύχραιμα να δει τι συμφερει για το μελλον και που παει το πράμα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εσυ συστηνεσαι σαν μηχανολογος οταν σου ζητανε να ασχοληθεις με αυθαιρετα και να αποτυπωσεις αρχιτεκτονικα το κτισμα? Ή μηπως λες εχω εναν φιλο αρχιτεκτονα κλπ κλπ??

Edited by getsakna
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.