Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θόρυβος δισωληνίου συστήματος


deathlok

Recommended Posts

Εντόπισε το σώμα από το οποίο ακούγεται ο θόρυβος. Προφανώς, ακριβώς στο σημείο εισόδου του νερού (στο σώμα), έχει εγκλωβιστεί αέρας, επειδή αυτό δεν έχει τη σωστή κλίση. Διόρθωσε την κλίση και το πρόβλημα θα σταματήσει, αφού βεβαίως, με την εξαέρωση που θα κάνεις, ο αέρας θα μπορεί να διαφύγει. Αυτονόητο, πως έχουμε εξασφαλίσει σωστή πίεση στο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μηχανολόγοι μετά από τόσα χρόνια κατέληξα ότι μία είναι η σωστή εξαέρωση....

Στα τερματικά και πριν κουμπώσεις τον λέβητα απο την επιστροφή βάζεις νερό και από την προσαγωγή βγάζεις (χύνεις :mrgreen: ) σε πίεση ΕΥΔΑΠ για 5-10 λεπτά ανοίγοντας ένα ένα τα σώματα εν σειρά του δισωληνίου πρώτο- δεύτερο-τρίτο......................

 

Σωστός!!!!!!!!! 8-)

Link to comment
Share on other sites

Εξαεριστικά έχω στο ψηλότερο σημείο. Άδειασα το δίκτυο σήμερα για άλλο λόγο και ξαναγέμισα πλησίασα πολύ κοντά και δεν ακούω κάτι. Αν επανέλθει θα κάνω ότι είπε ο aithilenio και ναι είναι επίτοιχο όπως για ακόμα μία φορά μάντεψε σωστά.

 

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα ( ο λόγος που άδεισα το δίκτυο) έχω ένα σώμα με 5 φέτες 900άρι τρίστηλο στην μέση του δικτύου το οποίο αργεί υπερβολικά να ζεστάνει σε σχέση με τα υπόλοιπα.

 

Το ξηλώνω το πλένω μήπως είχε σκουπίδια και βάζω στην θέση του πάνω στους διακόπτες του δισωληνίου  ένα μετρητή και μετράω παροχή 1,6λίτρα/ λεπτό =96 λίτρα/ώρα

 

Κοιτάω τα χαρτιά μου και ένα τέτοιο σώμα με αυτή την παροχή θα έπρεπε να είναι πυροβόλο αφού ουσιαστικά δουλεύει με ΔΤ=8. Το κουμπόνω πάλι πάνω και πάλι τα ζώα μου αργά. (το σώμα πριν από αυτό και μετά από αυτό (είναι καινούργια πάνελ) ζεσταίνουν στο 1/5 του χρόνου και βάσει υπολογισμού δουλέουν με πολύ μεγαλύτρα ΔΤ (12 και 16 αντίστοιχα).

 

 

Και τέλος μία παρατήρηση δίτκυο που έχει δουλέψει 10 ώρες όλες όλες όλο καινούργιο εκτός από ένα σώμα το οποίο το είχαμε αδειάσει και το φίλτρο που βάζω στην επιστροφή πριν το κυκλοφορητή είχε την μούργα (και μπόλικη αλοιφή κόλλησης, μάλλον θα αλάξουμε μάρκα))

Edited by deathlok
Link to comment
Share on other sites

Εξαεριστικά έχω στο ψηλότερο σημείο. Άδειασα το δίκτυο σήμερα για άλλο λόγο και ξαναγέμισα πλησίασα πολύ κοντά και δεν ακούω κάτι. Αν επανέλθει θα κάνω ότι είπε ο aithilenio και ναι είναι επίτοιχο όπως για ακόμα μία φορά μάντεψε σωστά.

 

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα ( ο λόγος που άδεισα το δίκτυο) έχω ένα σώμα με 5 φέτες 900άρι τρίστηλο στην μέση του δικτύου το οποίο αργεί υπερβολικά να ζεστάνει σε σχέση με τα υπόλοιπα.

 

Το ξηλώνω το πλένω μήπως είχε σκουπίδια και βάζω στην θέση του πάνω στους διακόπτες του δισωληνίου  ένα μετρητή και μετράω παροχή 1,6λίτρα/ λεπτό =96 λίτρα/ώρα

 

Κοιτάω τα χαρτιά μου και ένα τέτοιο σώμα με αυτή την παροχή θα έπρεπε να είναι πυροβόλο αφού ουσιαστικά δουλεύει με ΔΤ=8. Το κουμπόνω πάλι πάνω και πάλι τα ζώα μου αργά. (το σώμα πριν από αυτό και μετά από αυτό (είναι καινούργια πάνελ) ζεσταίνουν στο 1/5 του χρόνου και βάσει υπολογισμού δουλέουν με πολύ μεγαλύτρα ΔΤ (12 και 16 αντίστοιχα).

 

 

Και τέλος μία παρατήρηση δίτκυο που έχει δουλέψει 10 ώρες όλες όλες όλο καινούργιο εκτός από ένα σώμα το οποίο το είχαμε αδειάσει και το φίλτρο που βάζω στην επιστροφή πριν το κυκλοφορητή είχε την μούργα (και μπόλικη αλοιφή κόλλησης, μάλλον θα αλάξουμε μάρκα))

 

 

Κάπου κοντα στις οπες προσαγωγής και επιστροφής έχει πρόβλημα το σώμα. Κοίταξε μήπως έχουν μειωθεί οι διατομές από τη βρώμα ή κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εξαεριστικά έχω στο ψηλότερο σημείο. Άδειασα το δίκτυο σήμερα για άλλο λόγο και ξαναγέμισα πλησίασα πολύ κοντά και δεν ακούω κάτι. Αν επανέλθει θα κάνω ότι είπε ο aithilenio και ναι είναι επίτοιχο όπως για ακόμα μία φορά μάντεψε σωστά.

 

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα ( ο λόγος που άδεισα το δίκτυο) έχω ένα σώμα με 5 φέτες 900άρι τρίστηλο στην μέση του δικτύου το οποίο αργεί υπερβολικά να ζεστάνει σε σχέση με τα υπόλοιπα.

 

Το ξηλώνω το πλένω μήπως είχε σκουπίδια και βάζω στην θέση του πάνω στους διακόπτες του δισωληνίου  ένα μετρητή και μετράω παροχή 1,6λίτρα/ λεπτό =96 λίτρα/ώρα

 

Κοιτάω τα χαρτιά μου και ένα τέτοιο σώμα με αυτή την παροχή θα έπρεπε να είναι πυροβόλο αφού ουσιαστικά δουλεύει με ΔΤ=8. Το κουμπόνω πάλι πάνω και πάλι τα ζώα μου αργά. (το σώμα πριν από αυτό και μετά από αυτό (είναι καινούργια πάνελ) ζεσταίνουν στο 1/5 του χρόνου και βάσει υπολογισμού δουλέουν με πολύ μεγαλύτρα ΔΤ (12 και 16 αντίστοιχα).

 

 

Και τέλος μία παρατήρηση δίτκυο που έχει δουλέψει 10 ώρες όλες όλες όλο καινούργιο εκτός από ένα σώμα το οποίο το είχαμε αδειάσει και το φίλτρο που βάζω στην επιστροφή πριν το κυκλοφορητή είχε την μούργα (και μπόλικη αλοιφή κόλλησης, μάλλον θα αλάξουμε μάρκα))

 

Πάρα πολύ μου αρέσει όταν έχω να κάνω με μηχανολόγους που μπαίνουν και στο κατασκευαστικό κομμάτι και έτσι μπορούμε να μιλάμε και μαστορικά....

Αυτό το ξέρει καλά ο Μίλτος μιας και μιλάμε ώρες μερικές φορές πάνω σε τέτοια θέματα....

 

Φίλε deathlok.

Χρησιμοποιήσεις μάλλον την αλοιφή Bridgit από ότι καταλαβαίνω....

Πράγματι καλή αλοιφή αλλά θέλει ξέπλυμα μετά το δίκτυο.

Πέρα από την αλοιφή δεν ξέρω τι στεγανοποιητικό σπειρωμάτων χρησιμοποιεί ο μάστορας αλλά αν βάζει κανάβι και πάστα η πάστα κολλάει παντού.

 

Τώρα για το σώμα που αργεί είναι περίεργο....

Θα με ενδιέφερε να μου πεις τι είδος μετρητή έβαλες και μέτρησες την παροχή.

Αν δεχτούμε ότι η παροχή που μέτρησες είναι σωστή έλεγξε μήπως έχει γίνει καν λάθος στις προσαγωγές με επιστροφές στο συγκεκριμένο σώμα.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Για την αλοιφή σωστά μάντεψες bridgid και θα γίνει αλλαγή σε jet flux από εδώ και πέρα. Πάστα κανάβη βάζει (ως πάστα το pro dope) αλλά έχω την εντύπωση πως η αλοιφή  είναι αυτή που είναι παντού και όχι το pro dope, άλλωστε σε ένα δίκτυο δεν έχει και τόσα πολλά σπειρώματα + ότι από τον τρόπο εφαρμογής της πάστας  νομίζω δεν μπαίνει μέσα στο δίκτυο τόσο εύκολα.

 

Τώρα για μετρητή δεν χρησιμοποίησα τπτ εξωπραγματικό ένα μετρητή ζεστού νερού (τον κλασικό μετρητή ΕΥΔΑΠ μόνο που είναι και για ζεστό νερό) έβαλα ένα βανάκι μέτρησα για ένα λεπτό παροχή και έκανα αναγωγή σε λίτρα ανά ώρα. ( ο μετηρήτης μετράει 0,0001m3). Στο λεπτό μέτρησα 1,6 λίτρα ΟΣΟ σφάλμα και να έχει είναι πάρα πολύ καλή παροχή για το συγκεκριμένο σώμα.

 

Προσαγωγή επιστροφή κοίταξα πριν λύσω το σώμα ήταν οκ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το πέταγα το σώμα και θα αγόραζα ένα καινούριο panelάκι 22/500/400. Αφού αλλάχθηκαν όλα τα υπόλοιπα σώματα, αλλάξτε κι αυτό, 60€ κόστος, πολύ μικρό σε σχέση με το κόστος όλου του έργου.

 

http://www.skroutz.gr/c/1407/themandika_somata.html?keyphrase=buderus+22%2F500%2F400

Link to comment
Share on other sites

akaliak δεν χωράει πάνελ για αυτό έμεινε και το παλιό δεν έγινε από τσιγγουνιά .

 

Εγώ πλέον είμαι πεπεισμένος ότι φταίει το σώμα παρόλο πλύθηκε δύο φορές οπότε αν υπάρξουν παράπονα ότι καθυστερεί θα γίνει ότι ακριβώς λες ...

 

θα να μπει ένα καινούργιο κλασσικό ... ακόμα πιο φθηνό και από πάνελ. (άλλωστε η βαβούρα και μόνο που το βγάλαμε και το βάλαμε έφτανε απλώς σε εκείνη την φάση φοβόμασταν μήπως για κάποιο λόγο δεν κατεβάζει γενικά νερό όπως βουλωμένος διακόπτης γραμμή κτλ)

 

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.