Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα σε ΖΟΕ


Recommended Posts

Ίσως εχει αναφερθεί παλιότερα αλλα δεν το είδα. Είμαι εκτός σχεδίου, ΖΟΕ. Το οικοπεδό μου ειναι 2500τ.μ.. Ομως το μισο οικοπεδο μου ειναι σε ΖΟΕ 1 και το υπόλοιπο ειναι σε ΖΟΕ 1β. Τι μπορώ να κάνω σε αυτη την περίπτωση; Με τί όρους μπορώ να κτίσω και τί;

Link to comment
Share on other sites

1) αν είσαι εκτός σχεδίου τότε έχεις γήπεδο ή αγροτεμάχιο και όχι οικόπεδο.

2) Με εμβαδό 2500τμ εκτός σχεδίου μόνο αν είσαι στις παρεκκλίσεις (πρόσωπο σε Διεθνή, Εθνική, κύρια δημοτική οδό κλπ ή εντός ζώνης 500μ) , τότε και μόνο τότε μπορείς να δομήσεις.

Αν ισχύουν τα παραπάνω, δομείς στο τμήμα της κάθε ζώνης μόνο κτίρια που είναι σύμφωνα με τις επιτρεπόμενες χρήσεις και εφόσον σε παίρνουν οι πλάγιες αποστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

1) αν είσαι εκτός σχεδίου τότε έχεις γήπεδο ή αγροτεμάχιο και όχι οικόπεδο.

2) ......Αν ισχύουν τα παραπάνω, δομείς στο τμήμα της κάθε ζώνης μόνο κτίρια που είναι σύμφωνα με τις επιτρεπόμενες χρήσεις και εφόσον σε παίρνουν οι πλάγιες αποστάσεις.

1) το γνωριζω, απλα το λεω οικοπεδο γενικα

2) και η δομηση θα ειναι αναλογη του καθε τμηματος ή του συνολικου οικοπεδου και ας γίνει στο ενα μονο τμημα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα! Έχω αποτυπώσει αγροτεμαχιο 3 στρ. εκτος σχεδίου όμως το μισό είναι εντός ζοε και το άλλο μισό εκτός.Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση? Τι γράφω στο υπόμνημα? Ότι το μισό είναι εντός ζοε και το αλλο μισό εκτός? Για τον ελεγχο εντος-εκτος χρησιμοποιω το χαρτη που βρισκεται στο φεκ που οριζει τη ζοε καθως και μια γεωαναφορα στο google earth. Σε περίπτωση που θα πρέπει να γράψω ότι είναι μισό εντός και μισό εκτός πως θα βρω το ακριβες οριο? Οχαρτης ειναι τραγικος και η γεωαναφορα οπως ειναι λογικο δεν εχει καλη ακριβεια...κανεις να με βοηθησει?Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

 το όριο ΖΟΕ ΔΕΝ διασπά το γήπεδο σε δύο ανεξάρτητα. Απλά έχουμε για το ίδιο γήπεδο δύο διαφορετικές χρήσεις γης.

για την εφαρμογή του οριου της ΖΟΕ όπως συζητάμε και σε αντίστοιχο θέμα με τα όρια των οικισμών δεν μπορεί να υπάρχουν απαιτήσεις

τοπογραφικής ακρίβειας αλλά χαρτογραφικής ανάλογα με την κλίμακα και τα διαθέσιμα στοιχεία

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως δεν το διασπά όμως δεν θα πρέπει να δείξω με κάποια σήμανση ποιο κομμάτι εντάσσεται στη ζοε και ποιο όχι? Και αν ναι θα κάνω τη σήμανση στο περίπου όπως την αντιλαμβάνομαι από τη γεωαναφορα? Στο χάρτη του ΦΕΚ είναι αδύνατον να εντοπίσω το αγροτεμάχιο και από την άλλη δεν ξέρω πόσο μπορώ να εμπιστευτώ την ακρίβεια της γεωαναφορας δεδομένου της κακής ανάλυσης στο σκαναρισμα και της ακρίβειας του google earth...Εσύ πως θα τΙ χειριζοσουν? Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

ίσως η υπηρεσία να έχει ένα καλύτερο χάρτη

φρόντισε η γεωαναφορά να γίνεται απο το οδικό δίκτυο ή κάποια σταθερά σημεία

ουσιαστικά δεν πρόκειται για γεωαναφορά αλλά για συσχετισμό εικόνας (google-earth) και σκαριφήματος σκαναρισμένου

επίσης κάποιος συνάδελφος που δουλεύει-δραστηριοιποιείται στην περιοχή να έχει κάποια στοιχεία παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, εάν είσαι Αττική και εννοείς μια εκ των ΖΟΕ Λαυρεωτικής ή Μεσογείων, ρίξε μια ματιά στο 

http://www.organismosathinas.gr/Default.aspx?id=68

έχει τα διαγράμματα ψηφιακά σε καλή σχετικά ποιότητα.

Είναι κλίμακας 1:10.000. Μπορείς να τα ταυτίσεις με σταθερά σημεία ώστε να σου προκύψει το όριο της ΖΟΕ είτε να κάνεις γεωαναφορά με τον κάναβο (είναι σε ΗΑΤΤ τα διαγράμματα εάν θυμάμαι σωστά) και με μετατροπή να σου προκύψει η γραμμή που θές. 

Ολα αυτά προφανώς με την ανάλογη του υποβάθρου σου ακρίβεια, το οποίο να αναγράψεις σε μια σημείωση σου περί εφαρμογής του ορίου της ΖΟΕ. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ και τους δύο.ΕΙμαι στην περιοχή της Κοζάνης.Θα κάνω μια ερώτηση στην πολεοδομία αν μπορούν να βοηθήσουν. γεωαναφορα έγινε με βάση τους δρόμους και κάποια σταθερά όπως λες συνάδελφε.Λογικά και η πολεοδομία θα έχει κάνει κάτι αντίστοιχο οπότε σκέφτομαι να κάνω μια σύγκριση.....Ευχαριστώ και πάλι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.