Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδυναμία πληρωμής εισφορών


kpanourg

Recommended Posts

Ωραια με καθησυχάσατε κάπως. Δεν ήξερα οτι το χρέος είναι αυτόνομη οντότητα και πως μπορείς να πληρώσεις μελλοντικά εξάμηνα δίχως να έχεις πληρώσει προηγούμενα.  Οπότε σε συμβάσεις εργασίας που δεν κάνεις έναρξη στην εφορία δεν απαιτήται να είσαι ενήμερος απλα ασφαλισμένος.

 

Παρολαυτα, εαν δε πληρώσω 3-4 εξάμηνα (δηλαδη 2100 Χ 4 + τοκοι περιπου 10.000) μετά πως πληρώνεις τις δόσεις του διακανονισμού?? Μου είπαν οτι συνήθως είναι 12 δόσεις, δηλαδή περιπου 1000 Ε/μηνα.  Αρα εαν πρέπει να συνεχίσω μετά με μπλοκάκι δε θα μπορώ αφου 1000 Ε για το χρέος και 400 για τις τρεχουσες εισφορές είναι πολλά...

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν σκέφτεσαι να διαγραφείς για το διάστημα αυτό κ όταν με το καλό ξεκινήσεις δουλειά ξαναγράφεσαι. Το μόνο κακό είναι ότι όταν κάνεις αίτηση επανεγγραφής θα πρέπει να περιμένεις κανένα δίμηνο με τρίμηνο. Αν και έτσι όπως πάει με τις διαγραφές εικάζω ότι οι χρόνοι θα βελτιωθούν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να διαγραφείς απο πού? Απο τσμεδε και ΤΕΕ? Δεν νομίζω να γίνεται αυτό εύκολα. Ισως να μη γίνεται να ξαναγραφείς απο όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, έχε υπόψιν οτι έστω οτι βρεις δουλειά ως μισθωτός και ο εργοδότης πληρώνει κανονικά τις εισφορές σου. Εαν υπάρχει χρέος στο τσμεδε, χωρίς διακανονισμό, το ΤΣΜΕΔΕ δεν σου παρέχει τίποτα, είσαι ουσιαστικά ανασφάλιστος, γιατί χρωστάς.

Αλλά όπως είπε και ο Ικαρος, μέχρι τότε πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει.................

Link to comment
Share on other sites

Ιατροφαρμακευτικη κάλυψη εννοείς? Αυτο δε με πειράζει διοτι με καλύπτει ο στρατός για το περισσοτερο χρόνο. 

 

Εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι πώς μπορούν και πληρώνουν τους διακανονισμούς μετά. Διότι για να έχεις να πληρώσεις τις δόσεις πρέπει να είναι τουλαχιστον 2-3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Ιατροφαρμακευτικη κάλυψη εννοείς? Αυτο δε με πειράζει διοτι με καλύπτει ο στρατός για το περισσοτερο χρόνο.

 

Εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι πώς μπορούν και πληρώνουν τους διακανονισμούς μετά. Διότι για να έχεις να πληρώσεις τις δόσεις πρέπει να είναι τουλαχιστον 2-3 χρόνια.

Μπορούσαν κάποτε, πλέον δεν μπορούν.

Μετά από 1 χρόνο μπορεί να μην υπάρχει τεε και τσμεδε ή αν υπάρχουν δεν θα υπάρχουμε εμείς.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

ειμαι ασφαλισμενος στον ΟΑΕΕ  10 χρονια περιπου ενω συντομα ελπιζω να γινω διπλωματουχος μηχανικος αλλης ειδικοτητας . Μπορω να εργαζομαι και ως μηχανικος  (πτυχιουχος και διπλωματουχος ) ταυτοχρονα;

Τι γινεται με τις ασφαλιστικες εισφορες στο ΤΣΕΜΕΔΕ και τον ΟΑΕΕ; Πρεπει να επιλεξω η μπορω να εχω και τις δυο;

Link to comment
Share on other sites

Αν γραφτείς στο ΤΕΕ σαν διπλωματούχος ισχυει το ΤΣΜΕΔΕ και πρεπει να παρεις απαλλαγή απο ΟΑΕΕ.. Δες τι σε συμφερει οσον αφορα το ύψος των εισφορών. Αν του ΤΣΜΕΔΕ ειναι περισσότερες ίσως δεν σε συμφερει να γραφτείς στο ΤΕΕ άμεσα.. Βλέποντας και κάνοντας δηλαδη

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

ειμαι ασφαλισμενος στον ΟΑΕΕ  10 χρονια περιπου ενω συντομα ελπιζω να γινω διπλωματουχος μηχανικος αλλης ειδικοτητας . Μπορω να εργαζομαι και ως μηχανικος  (πτυχιουχος και διπλωματουχος ) ταυτοχρονα;

Τι γινεται με τις ασφαλιστικες εισφορες στο ΤΣΕΜΕΔΕ και τον ΟΑΕΕ; Πρεπει να επιλεξω η μπορω να εχω και τις δυο;

 

Αν έχεις ασφαλιστεί για πρώτη φορά μετά την 1/1/1993 ("νέος ασφαλισμένος"), τότε υποχρεωτικά ασφαλίζεσαι σε ένα μόνο φορέα. Εάν εγγραφείς στο ΤΕΕ θα πας και ΤΣΜΕΔΕ υποχρεωτικά, δε μπορείς να διαλέξεις. Μπορείς να διαλέξεις έμμεσα, αν θες να μεινεις στον ΟΑΕΕ, μη δίνοντας εξετάσεις στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.