Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση s.o.s


PARIS 77

Recommended Posts

Θα ήθελα να με συμβουλέψει κάποιος πριν απευθυνθώ σε δικηγόρο.

Έδωσα πριν ένα μήνα σε μηχανικό προκαταβολή 500 Ευρώ να μου φτιάξει κάποια σχέδια(κατ όψης) για ανέγερση μονοκατοικίας .

Μου τα ζήτησε γιατί μόνο έτσι θα ξεκινούσαμε μου είπε .Του τα κατέθεσα σε λογαριασμό του σε τράπεζα .

Από εκείνη τη μέρα και μετά έγινε άφαντος ...Ούτε κάτοψης μου έστειλε ούτε τίποτα ,όταν του τηλεφωνώ όλο βρίσκει δικαιολογίες να με αποφύγει.. Τι να κάνω; έχει κάποια αξία η απόδειξη της τράπεζας; μπορεί να μου επιστρέψει την προκαταβολή;Και αν όχι που μπορώ να τον καταγγείλω;

Link to comment
Share on other sites

Πριν υπογράψεις συμφωνητικό έδωσες χρήματα?

Θα μπορούσε η προκαταβολή να αποτελέσει όρο του συμφωνητικού. Να υποθέσω ούτε μια απλή απόδειξη είσπραξης δεν πήρες;

Ίσως η απόδειξη από την τράπεζα να αποτελέσει στοιχείο σε ενδεχόμενη δικαστική διαμάχη. Τώρα βεβαίως τι διαμάχη να κάνεις για 500 Ε. Θα στα πάρει ο δικηγόρος με το καλημέρα. 

Link to comment
Share on other sites

ναι πριν υπογράψουμε !και ούτε απόδειξη πήρα !εάν πάω στη εφορία ;

Η σε κάποιο σύλλογο να των καταγγείλω .που μπορώ να απευθυνθώ;

Edited by PARIS 77
Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα που εκανες καταθεση στην Τραπεζα και οχι στο χερι.

Γνωμη μου ειναι να πας στο μηχανικο (γραφειο του) και να δεις τι εχει κανει μεχρι τωρα. Με ηρεμο τροπο. Μπορει να εχει καποια εξηγηση λογικη.

Γιατι να σε κοροιδευψει για 500 ευρω, ενω το δινεις δουλεια για περισσοτερα και ισως ολοκληρη αδεια!!!???

Νομιζω οτι αμα το κουβεντιασεις θα βρεθει λυση.

Απλα την επομενη φορα φροντισε να παρεις τα μετρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.