Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τετραγωνικά διαμερίσματος σε συμβόλαιο μεταβίβασης με Η/Χ του Ν. 3843/ 2010


Lisa11

Recommended Posts

Ο μηχανικός δεν γράφει εμβαδόν στην βεβαίωση ρε συ Άρτσι!! Απλά βεβαιώνει ότι δεν έχει αυθαιρεσίες.

πέρα από εκεί όμως πιστευω ότι δεν έβαλε κάποια τοιχόπαχα που έπρεπε να βάλει. Επειδή πιστευω ότι δεν έβαλε κάποια πάχη τοίχων, που έπρεπε να μπουν. Θεωρώ λάθος ότι εκδίδει βεβαίωση οταν κατά την κρίση του τακτοποίησε χώρους ενώ έπρεπε να κάνει παραπάνω.

Ισχυρίζομαι ότι δεν έχει βάλει τον τοίχο όριο με κοινόχρηστο χώρο (ή εξώστη ή αρχιτεκτονική προεξοχή) ημιυπαιθρίου, που έπρεπε να μπει στο στο εμβαδόν χώρων προς τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πέρα από εκεί όμως πιστευω ότι δεν έβαλε κάποια τοιχόπαχα που έπρεπε να βάλει. Επειδή πιστευω ότι δεν έβαλε κάποια πάχη τοίχων, που έπρεπε να μπουν. Θεωρώ λάθος ότι εκδίδει βεβαίωση οταν κατά την κρίση του τακτοποίησε χώρους ενώ έπρεπε να κάνει παραπάνω.

Ισχυρίζομαι ότι δεν έχει βάλει τον τοίχο όριο με κοινόχρηστο χώρο (ή εξώστη ή αρχιτεκτονική προεξοχή) ημιυπαιθρίου, που έπρεπε να μπει στο στο εμβαδόν χώρων προς τακτοποίηση.

 

Κατ΄αρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις και τις σκέψεις σας. Η αλήθεια είναι ότι έχω λίγο ταρακουνηθεί με τις απόψεις σας για τις αποκλίσεις και θα ψάξω να βρω τα αντίγραφα που έχω κρατήσει για να δω κι εγώ τι ακριβώς έχει γίνει, όσο μπορέσω να καταλάβω δηλαδή. Ελπίζω να μην έχει γίνει κάτι παράτυπο. Ίσως τα όρια που λέτε με τους τοίχους. Αν δεν βρω άκρη θα ψάξω να συνεννοηθώ με κάποιον μηχανικό. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

ΕΔΩ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ και θέλω να εφιστήσω την προσοχή σας των Μηχανικών.

Συχνά ο Μελετητής, δεν βάζει στην τακτοποίηση, το πάχος τοίχου, που ήταν εξώστης πχ ή ημιυπαίθριος.

Και ο κατασκευαστής, έχτισε τοίχο ώστε να διαμορφώσει την τέταρτη πλευρά του ημιπαιθρίου.

Ο χώρος έκλεισε και αποτελεί χώρο πια έστω κύριας χρήσης. Δεν ήταν στην άδεια σαν χώρος δόμησης και όμως πια αποτελεί τέτοιο χώρο.

Ο χώρος αυτός θα μετρήσει στην τακτοποίηση. Δηλαδή ο Νομοθέτης, όταν λέει τα πάχη τοίχων... δεν μετράνε. Ποιά πάχη όμως?

Αυτά που δείχνει η άδεια! Και οχι αυτά που εκ των υστέρων διαμορφώθηκαν!

 

Πολύ ορθώς!!!

Κι αυτός ακριβώς ο τοίχος αποτελεί σήμερα αυθαιρεσία και το ακίνητο χρήζει ένταξης στον 4178!!! Δηλαδή, "πάπαλα" Βεβαίωση 4178 για μεταβίβαση, αν είναι "προσεκτικός" και "διαβασμένος" ο μηχανικός, αλλιώς "....το κρίμα στο κεφάλι του"!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.