Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή μεταπτυχιακού μηχανολογίας


lefterik

Recommended Posts

Το σίγουρο ειναι οτι θα φας μαθήματα απο ΔΟΑΤΑΠ για ισοτιμία και αντιστοιχία.. Αν δεν σε ενδιαφέρει για εξω επέλεξε κατι που βγαίνει εύκολα. Προσωπικά μιας και ειχα τελειώσει Αγγλία για τον ίδιο λόγο ειχα επιλέξει μεταπτυχιακο σε management να βγει γρήγορα και να γυρίσω. Μετα έφαγα 5 μαθήματα απο ΔΟΑΤΑΠ τα εδωσα στο ΕΜΠ και ξεμπέρδεψα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν τα εχω δωσει ακομη. Εκανα περισυ μια αποπειρα κι εκανα αιτηση στο ΕΜΠ αλλα δεν εβγαλα ακρη και το αφησα παλι

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, απ'ό,τι ακούω λοιπόν ακόμη και με 4 έτη σπουδών (3+1) δεν υπάρχει πρόβλημα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Γιατι θες ν αυτοκτονησεις??? (να γυρισεις στην ελλαδα)

Βασικά εγώ θα'θελα να δουλέψω κατευθείαν έξω, σκεφτόμουν να το προσπαθήσω για έργα στην αραβική χερσόνησο ή και πετρέλαιο που ακούω για καλά λεφτά (σε σχέση με Ευρώπη)... Αλλά οι γονείς μου είναι διατεθειμένοι να με χρηματοδοτήσουν για να κάνω και μεταπτυχιακό ώστε να μπορώ να γυρίσω στην Ελλάδα. Επίσης αν δεν κάνω μεταπτυχιακό τώρα μπορεί να μου χρειάζεται αργότερα για λόγους καριέρας οπότε...

 

Αν μπορεί στο νησί να ασχοληθεί με τον τουρισμό. ..

+1000 αν είχα λίγο επιχειρηματικό πνεύμα, υπάρχουν πάρα πολλές ευκαιρίες για τουριστικές επιχειρήσεις στην ελλάδα και να'ναι καλά το εσπα το επενδυτικό ρίσκο χαμηλώνει

 

Ο μηχανολόγος σε μια τουριστική πόλη της ελλάδας ιδρύει ένα τεχνικό γραφείο και εξοπλίζει σπίτια και επιχειρήσεις με ηλεκτρομηχανολογικό εξοπλισμό πχ ανελκυστήρες.

Ευχαριστώ για την απάντηση, να υποθέσω ότι η επιβίωση κρίνεται δύσκολη για αυτά τα γραφεία αυτή την περίοδο;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε χωρίς παρεξήγηση είσαι εκτός κλίματος.... Τι μεταπτυχιακό και καριέρα? Εχει γεμίσει μάστερ η αγορά, ή μάλλον οι κορνίζες....Το ότι η επιβίωση των γραφείων αν κρίνεται δύσκολη απλά ασχολίαστο 

Link to comment
Share on other sites

στον τουριστικό τομέα ανήκει κι ο μηχανικός που παρέχει τεχνική υποστήριξη στις τουριστικές επιχειρήσεις (ξενοδοχεία, ταβέρνες κλπ). οι μεγάλες μονάδες απασχολούν και μόνιμα κάποιο προσωπικό (πχ ηλεκτρολόγους) για τις καθημερινές ανάγκες. χρειάζεται βέβαια κάποια εμπειρία ώστε να μπορείς να πλασάρεις ένα ολοκληρωμένο πακέτο υπηρεσιών. σκέψου ότι μια μεγάλη μονάδα έχει ηλεκτρικά, υδραυλικά, πισίνες, αυτόματο πότισμα, μαγειρεία, πλυντήρια, ανελκυστήρες, βιολογικό καθαρισμό... όλα αυτά χρειάζονται καθημερινή φροντίδα, οπότε αν υπάρχουν τουρίστες, υπάρχει και δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.