Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο σε εξ' αδιαιρέτου αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου.


stefanakos

Recommended Posts

Καλησπέρα. Μου έχει τύχει το εξής.. Είναι 7 συνιδιοκτήτες σε αγροτεμάχιο 7 στρεμμάτων εκτός σχεδίου χωρίς να έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Ένας από αυτούς κατασκεύασε αυθαίρετο εξαντλώντας όλη τη δόμηση του αγροτεμαχίου, χωρίς να έχουν γνώση οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες (δεν πηγαίνουν πολύ συχνά), Ο συγκεκριμένος είναι κάτοικος Βουλγαρίας και δε μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί του οι υπόλοιποι. Προφανώς χωρίς συναίνεση όλων, δε μπορεί να προβεί σε τακτοποίηση (και αν έχει προβεί είναι άκυρη). 

Η ερώτησή μου είναι η εξής΅: Μπορεί να γίνει σύσταση τώρα, και να πάρουν οι 6 ένα κομμάτι 4 στρεμμάτων και να μείνει το αυθαίρετο στα εναπομείναντα 3 στρέμματα (και ας παει αν γίνεται για τακτοποίηση); Τα 4 στρέμματα θα έχουν κανονικά συντελεστή δόμησης; Αν γίνεται, ποια είναι η διαδικασία;

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εχτισε κτισμα  κοντα στα 260 τμ. και δεν τον πηρανε ειδηση οι αλλοι????

 

τεσπα

 συσταση καθετης δεν γινεται  [κι αν γινονταν παλι δεν θα χτιζατε οι υπολοιποι αφου εχει εξαντληθει ο σδ του γηπεδου]

Αρα ουτε με το 65% μπορειτε να πατε.

Κατατμηση δεν γινεται, διοτι υπαρχει το αυθαιρετο κτισμα, πιθανον να υπαρχουν και αλλες απαγορευσεις στην  περιοχη...

 

Η τακτοποιηση του αυθαιρετου μπορει να γινει απο αυτον

 

- ειτε με την συναινεση των υπολοιπων, που μαλλον αρνεισθε

- ειτε με το νεο αρθρο 5 του 4178  περι 10ετους νομης στο κτισμα

αλλά θα ισχυει μονον ως προς την τακτοποιηση  και την διαγραφη/μη επιβολη  των προστιμων......

Οι μεταξυ σας σχεσεις σαν εξ αδιαιρετου συνιδιοκτητες, δεν αλλαζει.

 

Μπλεξ.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εχτισε κτισμα  κοντα στα 260 τμ. και δεν τον πηρανε ειδηση οι αλλοι????

 

 απ' οτι μου είπαν δεν πολυπηγαίνουν στο οικόπεδο μιας και το πήραν με μελλοντικά σχεδια για κατοικία. 

οπότε κατάτμηση δεν παίζει! προχωρούν μάλλον δικαστικά και ο Θεός βοηθός. εγώ μάλλον δε θα τους φανώ χρήσιμος.

Edited by stefanakos
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση οτι μπορεί να γίνει τακτοποίηση χωρίς συγκατάθεση κανενός..

 

ακολουθόντας το αρθρ 34  παρ 2   ΦΕΚ Α 269 24-12-2014

 

2. Σε περιπτώσεις ακινήτων, εκτός σχεδίου, επιφανείας άνω των 4.000 τ.μ. οι συγκύριοι ποσοστού δικαιώματος κυριότητας δύναται να υπαχθούν στις διατάξεις του ν. 4178/2013 χωρίς τη συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών υπό την προϋπόθεση ότι ασκούν πέραν της δεκαετίας αδιαλείπτως πράξεις νομής και κατοχής στην αποκλειστική χρήση τμήματος του ακινήτου στο οποίο δεν έχει συσταθεί διηρημένη ιδιοκτησία. Με την υπαγωγή στις ρυθμίσεις του ν. 4178/2014 δεν αναγνωρίζονται ούτε επηρεάζονται εμπράγματα ή ενοχικά δικαιώματα, δεν θίγονται ζητήματα της κοινωνίας δικαιώματος των συνιδιοκτητών, που απορρέουν από τον Αστικό Κώδικα. Πέραν των λοιπών δικαιολογητικών υποβάλλονται υποχρεωτικώς έγγραφα βέβαιης χρονολογίας που αποδεικνύουν την αποκλειστική νομή και κατοχή του τμήματος της αποκλειστικής χρήσης πέραν της δεκαετίας όπως ιδιωτικά συμφωνητικά, αποδείξεις καταβολής τελών σύνδεσης αποχέτευσης κ.λπ., τοπογραφικά διαγράμματα που τυχόν προσαρτώνται στον τίτλο κτήσεως.

 

αν και δεν είμαι σίγουρος αν οι υπόλοιποι έχουν χάσει τα ποσοστά τους για δόμηση

 

edit:

Τωρα πρόσεξα το  "- ειτε με το νεο αρθρο 5 του 4178  περι 10ετους νομης στο κτισμα" από τον  Δημητρη..

 

Ασκοπη επαναλειψη λοιπόν οσα έγραψα..

Edited by MHD
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.