Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση υγραερίου σε μεζονέτα


theofilosTZ

Recommended Posts

Γεια σε όλους

 

Είμαι αρκετά νέος στην "δουλειά" και έχω αρκετές απορίες.

 

Πρίν λίγες μέρες μία συνάδελφος μηχανικός (αρχιτέκτων) μού έδωσε μία δουλειά η οποία είναι να της πώ εάν συμφέρει (σε σχέση με το πετρέλαιο)σε μία μεζονέτα με αυλή να γίνει εγκατάσταση υγραερίου για θέρμανση.

 

Το δεύτερο σκέλος της ερώτησης μου είναι ,εάν τελικά καταλήξω σε εγκατάσταση υγραερίου, μπορεί αυτή να γίνει με το "γνωστό" μελετητικό πρόγραμμα..

 

Επίσης εαν κάποιος συνάδελφος μπορούσε να ανεβάσει μία παλία μελετη υγραερίου θα βοηθούσε πάρα πολυ

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

τι υγραέριο τι αέριο οι υπολογισμοί είναι ίδιοι (κάτι παράμετροι που αλλάζουν θα στις βάλει το πρόγραμμα)

 

Υγραέριο αν δεν υπάρχει πρόβλεψη για μετέπειτα μετατροπή σε φυσικό αέριο το βλέπω λίγο βαβούρα χωρίς ιδιαίτερο λόγω (άποψη μου)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ deathlok για την απάντηση

 

Πρόκειται για εγκατάσταση στα Ιωάννινα οπότε μάλλον θα τους προτείνω να βάλουν το "πατροπαράδοτο" πετρέλαιο

Link to comment
Share on other sites

Λόγω της ενασχόλησής μου με το θέμα του υγραερίου(υπέυθυνος μελετών και βιομηχανικών εγκαταστάσεων σε μεγάλη εταιρία του κλαδου), θα έλεγα ότι το θέμα είναι αρκετά πιο σύνθετο. Θα αναφέρω ενδεικτικά για να μην κουράσω:

1. Αφορά θέρμανση, ζεστό νερό, μαγείρεμα;

2. Τι λέβητας θα χρησιμοποιηθεί (κλασσικός χαμηλών θερμοκρασιών, επίτοιχος, συμπυκνωμάτων, κλπ;)

3. Υπάρχει διαθεσιμότητα του καυσίμου στην περιοχή;

4. Ποια η τιμή πώλησής του σε σχέση με το πετρέλαιο;

5. Υπάρχει αξιόπιστο συνεργείο εγκατάστασης με εμπειρία σε θέματα υγραερίου;

6. Παράμετροι συντήρησης της εγκατάστασης.

 

Σημαντικότερα είναι τα 3,4,5. Παράλληλα θα πρέπει να εκπονηθεί μία οικονομοτεχνική μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

 

Μπορώ όμως να απαντήσω μόνο στο πρώτο ερώτημα

 

Θα χρησιμοποιηθεί και για τα 3 που ανέφερες παραπάνω

 

Τα ερωτήματα 3,4,5,6 είναι αυτά που ονομάζω εγώ ,της "πιάτσας", και όπως είπα είμαι πολύ νέος και δεν τα γνωριζω

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου και μιας και είπες ότι είσαι υπέυθυνος μελετών υγραερίου θα μπορούσες να στείλεις μία η οποία να αφορά κατοικία στο e-mail μου.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν μπορείς να απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα καλά θα ήταν να αποφύγεις οποιαδήποτε αναμειξη με LPG(εάν θες να είσαι εντάξει με τον πελάτη).Τώρα αν αυτός επιμένει για δικούς του λόγους (πχ περιβαλλοντικούς) ενημέρωσέ τον.

 

Όσο αφορά το μελετητικό κομμάτι, εγώ δεν ασχολούμε με το γραφειοκρατικό δηλ συντάξεις, τεχν. περιγραφές, καταθέσεις φακέλων σε υπηρεσίες κλπ, αλλά μόνο με την μελέτη της εγκατάστασης (υπολογισμός όγκου δεξαμενής, διαστασιολόγηση δικτύου, εξαεριωτών, και συστήματα αυτοματισμών και ασφαλείας). Mάλιστα για τη διαστασιολόγηση του δικτύου χρησιμοποιώ ένα εμπειρικό τύπο(Waymouth gas flow equation) ο οποίος κάπως υπερδιαστασιολογεί, αλλά ok, σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις θες να είσαι on the safe side.

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορα σε ευχαριστώ

 

Και εμένα περισσότερο με ενδιαφέρει το μελετητικό κομμάτι και λιγότερο το γραφειοκρατικό.

 

Μήπως θα μπορούσες να βοηθήσεις με κάποια συννημένη παλιά "δουλειά"???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

Μου δώσανε μία μελέτη για μια μονοκατοικία όπου επειδή στην περιοχή δεν υπάρχει ρεύμα, ο ιδιοκτήτης θα τοποθετήσει δεξαμενή υδραερίου για την κάλυψη των αναγκών του (ψυγείο, κουζίνα & πιθανόν θέρμανση).

Τι μελέτη ακριβώς πρέπει να κάνω στην πολεοδομία (υπολογισμοί κ.α.)??Έχω κάνει παλιότερα μελέτη για φυσικό αέριο στην 4m. Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Και αν μπορείτε να μου δώσετε πέρα από καμιά μελέτη κάποιο ΦΕΚ που ασχολείται με το θέμα (αποστάσεις ασφαλείας, διατάξεις συστημάτων κ.α.)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ deathlok για την απάντηση

Πρόκειται για εγκατάσταση στα Ιωάννινα οπότε μάλλον θα τους προτείνω να βάλουν το "πατροπαράδοτο" πετρέλαιο

 

Κρίμα που παρ'όλο που φαίνεται πως το ψάχνεις το ζήτημα,καταλήγεις ( για ευκολία; ) στο "πατροπαράδοτο" όπως λες πετρέλαιο.Για να μην σε κουράσω και πολύ,σου παραθέτω κάποια πλεονεκτήματα του υγραερίου με εντελώς φιλική διάθεση...

 

1) Αν και η τιμή του υγραερίου εξαρτάται άμεσα από την τιμή του πετρελαίου,έχει σταθερά περίπου 20% μικρότερη τιμή από το πετρέλαιο.

 

2) Έχει μεγαλύτερη θερμογόνο ικανότητα (ακόμα και από το φυσικό αέριο-αν και για λίγο),πράγμα που σημαίνει πως για την ίδια ποσότητα ζεστού νερού π.χ. θα χρειαστείς λιγότερο καύσιμο.

 

3) Είναι πολύ πιο καθαρό καύσιμο και ως εκ τούτου η συντήρησή του πολλές φορές αποτελείται από έναν απλό έλεγχο στον καυστήρα καθώς ο λέβητας μέσα είναι καθαρός (χωρίς τη γνωστή αιθάλη του πετρελαίου).

 

4) Σε όλη την ελληνική επικράτεια (για τα νησιά δεν γνωρίζω) υπάρχει διανομή υγραερίου,οπότε με μια καλή δεξαμενή ενδεχομένως να καλύπτεσαι και με ένα μόνο γέμισμα ανά έτος.

 

5) Το πετρέλαιο νοθεύεται πολύ πιο εύκολα απ'ότι το υγραέριο (τα παραδείγματα άλλωστε είναι δεκάδες).

 

 

Θα μπορούσες κάλλιστα να χρησιμοποιήσεις υπόγεια δεξαμενή προκειμένου να μην σου καλύψει το χώρο της αυλής που διατίθεται από το οικόπεδο.

 

Οι υπολογισμοί δεν είναι δύσκολοι.Βρίσκεις τις πτώσεις πιέσεων σε κάθε έξοδο (κατανάλωση) της σωληνογραμμής και διαστασιολογείς.Μπορείς να δεις και το σχετικό ΦΕΚ για το υγραέριο.

 

Αυτά...ελπίζοντας να βοήθησα (προκειμένου να "ξεφύγουμε" και από το πατροπαράδοτο αλλά και πανάκριβο πετρέλαιο...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.