Μετάβαση στο περιεχόμενο

επιλογή ηλιακού


johny_p

Recommended Posts

ψάχνοντας στο google για ηλιακό έπεσα σε ένα παλιό θέμα εδώ στο φορουμ.με βοήθησε αρκετά αλλά έχω μερικές απορίες.είμαι ανάμεσα σε 2 ηλιακούς αλλά στο solarkeymark μου φαίνονται κινέζικα και δεν βγάζω νόημα σε τίποτα.για αρχή δεν θα γράψω μάρκες για να μην κάνω διαφήμιση, αλλά αν θέλετε και δεν υπάρχει θέμα τις γράφω.

 

ο πρώτος είναι glass 200λτ, επιλεκτικούς συλλέκτες, 2.7τμ επιφάνεια, 5 χρόνια εγγύηση.ο 2ος είναι και αυτός glass 200λτ με επιλεκτικούς συλλέκτες, αλλά με 4.2τμ επιφάνεια και 12 χρόνια εγγύηση 

 

 

το θέμα είναι πως οι 2 που τους ρώτησα τι βαθμούς θα έχει το νερό τέτοια εποχή που έχει πολύ ήλιο με 0-5c έξω, ο πρώτος είπε 45 και ο 2ος 55.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως και οι δύο είναι κλειστού κυκλώματος. Σίγουρα αυτός με τα 4,7 τ.μ. θα σου θερμαίνει το νερό πιο γρήγορα από τον άλλο . Το θέμα είναι ότι και με 5 C το αν θα φτάσει η θερμοκρασία τους 55 μέσα στο boiler ,εξαρτάται από τη χρήση που κάνεις στο ζεστό νερό. Αν το χρησιμοποιείς από το πρωϊ μην περιμένεις να φτάσει σ'αυτή τη θερμοκρασία ποτέ . Επειδή μου έτυχε πριν λίγο καιρό , 160 lt boiler με επιλεκτικό συλλέκτη 2,7 τ.μ. , περίπου στους 8 C εξωτερική θερμοκρασία με ηλιοφάνεια και τον ήλιο να χτυπάει τον καθρέπτη από τις 8, έφτασε τους 40 C κατά τις 1 το μεσημέρι , χωρίς να έχουν ανοίξει το ζεστό νερό καθόλου. Στις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες δεν έχεις τα ίδια αποτελέσματα όσο π.χ. στους 15 C με ηλιοφάνεια που μπορεί να σου θερμάνει το νερό για να κάνεις και μπάνιο. Εγώ θα επέλεγα σίγουρα τα 4,7 τ.μ. αλλά αυτό είναι η άποψή μου που φαντάζομαι ότι ξέρεις τι λένε γι'αυτές. Είναι τι πληρώνεις. Συμβουλέψου όμως και έναν υδραυλικό της εμπιστοσύνης σου να σε βοηθήσει στην επιλογή ηλιακού. Επίσης ρώτα και για τους ηλιακούς κενού

Link to comment
Share on other sites

Ο υδραυλικός λέει απλα να έχει 2 συλλέκτες.το πρωί δεν ανοίγει κανείς νερο, μετά τις 4 μαζευόμαστε σπίτι οπότε αν εχει ήλιο θα ήθελα να έχει όσο περισσότερο ζεστό νερό.

 

Για να πω και ποια μοντέλα κοιτάζω για να είμαι πιο σαφής

 

1. Calpak 200/4.2

2. Maltezos sunpower/2.7

3. Nobel aelios/4

 

Σύμφωνα με το solarkeymark απορρίπτω τον μαλτεζο και οι άλλοι 2 έχουν 7% διαφορα στην απόδοση με καλύτερο τον νομπελ ενώ έχει σχεδόν την μισή τιμη.πως γίνεται αυτό?

Αξίζει τόσο ο νομπελ σε σχέση με τον καλπακ?αντοχή στον χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

Ο υδραυλικός λέει απλα να έχει 2 συλλέκτες.το πρωί δεν ανοίγει κανείς νερο, μετά τις 4 μαζευόμαστε σπίτι οπότε αν εχει ήλιο θα ήθελα να έχει όσο περισσότερο ζεστό νερό.

Για να πω και ποια μοντέλα κοιτάζω για να είμαι πιο σαφής

1. Calpak 200/4.2

2. Maltezos sunpower/2.7

3. Nobel aelios/4

Σύμφωνα με το solarkeymark απορρίπτω τον μαλτεζο και οι άλλοι 2 έχουν 7% διαφορα στην απόδοση με καλύτερο τον νομπελ ενώ έχει σχεδόν την μισή τιμη.πως γίνεται αυτό?o

Αξίζει τόσο ο νομπελ σε σχέση με τον καλπακ?αντοχή στον χρόνο?

 

Στην σελ 11 υπάρχει σχετικο θέμα οπου το αναλυω κ εξηγω πως μπορείς να καταλαβαινεις τι διαβαζεις στο solarkeymark....

 

Εχε υποψη σου παντως οτι οσο μικροτερο "λουσιμο" εχεις ( απο τον ηλιο) τοσο μεγαλυτερο συλλεκτη χρειαζεσαι... εγω τσιγκουνευτητα κ αντι για 3τμ αγορασα με 2.6τμ κ τωρα τον χειμανα δεν ειμαι ευχαριστημενος

 

Οτι χρειαστεις στην διαθεση σου

Link to comment
Share on other sites

Ναι την διάβασα την ανάλυση που έκανες και με βοήθησε πολύ. Σύμφωνα λοιπόν με εκείνον τον οδηγό ο Nobel aelios είναι ο πιο αποδοτικος από ότι κατάλαβα, με 7% fsol στα 170λ παραπάνω από τον καλπακ. Στο site του καλπακ λέει καθαρή χωρητικότητα 195λ ενώ το solarmasterkey λέει 170, ποιο είναι το σωστό? Ακόμα και εκεί ο νομπελ είναι καλύτερος γιατί έχει 195λ καθαρό

 

 

Για τον sunpower 200 2.7 δεν βρήκα δοκιμές

Edited by johny_p
Link to comment
Share on other sites

ένα άλλο θέμα, είναι ο διαθέσιμος χώρος στην ταράτσα. Και η επιφάνεια συν την σύνηθη ηλιοφάνεια της περιοχής, κατά τους πιο κρύους μήνες, με τις ανάγκες ζεστού νερού των χρηστών, χρήστη, που απαιτεί μελέτη ειδικού.

Επίσης να λάβεις υπόψη θέματα νομιμότητας, που μπορεί να ανακύψουν "αν επιβαρύνεις οπτικά άλλες κατασκευές ή αν τύχει έλεγχος". Θέματα νομιμότητας, επίσης που συναντόνται σε απολήξης κλιμακοστασίων, όπου οι ηλιακοί απαγορεύονται.

Και θέματα σύγχρονης νομοθεσίας πως διέπει τις κατασκευές.

Σημασία δίνεται στην μόνωση σωληνώσεων και την απόσταση ακινήτου - ηλιακού συλέκτη.

Επίσης θα ήθελα να δοθεί μια προσοχή, προς του κενού αέρος, την μικρότερη οπτική ρύπανση, - την ενδεχόμενη απόδοση, που δεν γνωρίζω- και την εξοικονόμηση χώρου που επιτυγχάνουν.

Για τα νούμερα, συμφωνώ με το "συζήτηση με έμπειρο τεχνικό", που ξέρει καλύτερα τα νούμερα από το πως τα παρουσιάζουν οι εταιρίες, οι οποίες για ευνόητους λόγους, ίσως να έχουν λόγο, να παρουσιάσουν τα δικά τους. Δεν ξέρω αν έχουν γίνει μαγειρέματα, ως προς τα site που λέτε. Ενα σενάριο έθιξα.
Τέλος και στην συζήτηση, θα ήθελα, να προσθέσω, αφού κάνεις έναν πολύ ωραίο κόπο, να προσθέσεις έναν ηλιακό, που φτηνά θα σου ζεστάνει, το νερό. Με μη ενεργοβόρο τρόπο κιόλας, λάβε υπόψη επίσης την τοποθέτηση κάποιων ανεμιστήρων σε κάποια δωμάτια. Καθώς και το πως μπορείς ανάλογα, να ζεστάνεις το ακίνητο, τους χειμερινούς μήνες, ή να το δροσίσεις, τους ζεστούς καλοκαιρινούς, με οικολογικούς οικονομικούς τρόπους, όπως σκίαση ή σχεδιασμός ανοιγμάτων και μονώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε χωριό σε μονοκατοικία χωρίς πρόβλημα με χώρο και μπόλικο ήλιο, δεν έχω τέτοια θέματα.

 

Για αυτό ρωτάω εδώ για τα νούμερα και ποιον να επιλέξω με βάση την απόδοση με την αντοχή στον χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Ναι την διάβασα την ανάλυση που έκανες και με βοήθησε πολύ. Σύμφωνα λοιπόν με εκείνον τον οδηγό ο Nobel aelios είναι ο πιο αποδοτικος από ότι κατάλαβα, με 7% fsol στα 170λ παραπάνω από τον καλπακ. Στο site του καλπακ λέει καθαρή χωρητικότητα 195λ ενώ το solarmasterkey λέει 170, ποιο είναι το σωστό? Ακόμα και εκεί ο νομπελ είναι καλύτερος γιατί έχει 195λ καθαρό

Για τον sunpower 200 2.7 δεν βρήκα δοκιμές

 

Του solarmasterkey ειναι το σωστο....

 

Αφου δεν εχει δοκιμες (μαλλον) δεν εχει σταλει για ελεγχο...παρε κ ενα τηλ την εταιρεία να δουμε τι θα απαντησουν...

 

Ενας επιπλέον παραγοντας ειναι τι χρηματα διαθετεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.