Μετάβαση στο περιεχόμενο

βεβαίωση εισφορών ΤΣΜΕΔΕ


voxson

Recommended Posts

Από την άλλη λέει πως αν οι εισφορές πληρωθούν εκπρόθεσμα, εκπίπτουν στο έτος που εξοφλήθηκαν. Συνεπώς ο χρόνος πληρωμής σε αυτή την περίπτωση αλλάζει τη λογιστική διαχείριση. Άρα ο χρόνος πληρωμής έχει σημασία λογιστικά οπότε δεν μπορούμε να τον δούμε σκέτα ως ταμειακό.

 

 

αν ανελυα το σκεπτικο μου σε σταδια, αυτα θα ηταν τα εξης:

 

- εισφορες β εξαμηνου 2015, καθιστανται δεδουλευμενες την 31η δεκεμβρη του 2015

- κανω εγγραφη με ημερομηνια 31.12.2015, γιατι η δαπανη αφορα αυτο το ετος

 

επειτα διακρινονται οι 4 παρακατω υποπεριπτωσεις:

 

α. οι εισφορες πληρωνονται εμπροθεσμα (μεχρι μεσα φλεβαρη του 2016).

    αφαιρω τις εισφορες απο τα ακαθαριστα εσοδα του 2015 και τελειωνω εκει.

    στο κλασερ με τα στοιχεια μου, καρφιτσωνω στο ειδοποιητηριο, το παραστατικο πληρωμης, που δειχνει την ημερομηνια πληρωμης.

 

β. οι εισφορες πληρωνονται εκπροθεσμα

    συμφωνα με την ΠΟΛ.1113, η δαπανη εκπίπτει κατά το έτος καταβολής τους ανεξαρτήτως του έτους που αφορούν.

    Επειδη πληρωθηκαν εκπροθεσμα, δεν εχω δικαιωμα να τις εκπεσω το 2015, αρα, αναμορφωνω αυτη τη δαπανη στη φορολογικη δηλωση του

    φορολογικου ετους 2015.

    Προφανως για να εκπεσω τη δαπανη το 2016, κανω νεα καταχωρηση στα βιβλια για το 2016, με αιτιολογια πχ εισφορες β εξ. 2015, εκπροθεσμα

    πληρωμενες, με ημερομηνια καταχωρησης, την ημερομηνια πληρωμης (θα εβαζα εγω). Στα αρχεια μου κρατω φωτοτυπια του ειδοποιητηριου (μιας και το

    «πρωτοτυπο» βρισκεται στα αρχεια που αφορουν το 2015), μαζι με την αποδειξη πληρωμης.

 

γ. ρυθμιζω τις εν λογω εισφορες, αρα ακολουθω τα της ΠΟΛ.1113, κανοντας βεβαια αναμορφωση για το 2015.

 

δ. δεν τις πληρωνω ποτέ

    κανω αναμορφωση στη φορολ.δηλ. του 2015, γιατι δεν εχω δικαιωμα εκπτωσης για εκεινο το ετος.

    αν μαζευτουν κανα, δυο, τρια απληρωτα ειδοποιητηρια, περιμενω ειδοποιητηριο απο ΚΕΑΟ, για ριζικη αναμορφωση ζωης.

 

αυτες τις περιπτωσεις θα μπορουσα να σκεφτω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

χθες, οι ανθρωποι απο το taxheaven, ανηρτησαν μια επισημανση, σχετικα με το θεμα που συζηταμε εδω.

 

ουσιαστικα, στο αρθρο δε γινεται αναφορα στην ημερομηνια εγγραφης στα βιβλια.

 

Γινεται, ομως, στο επισης χθεσινο τους briefing, το οποιο ξεκινα με το εν λογω θεμα.

Στο 3:40, αναφερεται ο λογιστικος χειρισμος που θα εκαναν οι ιδιοι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.