Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εμβαδού τραπεζίου-τριγώνου


JimiSS

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Τ.Ε. και θα ήθελα τη βοήθειά σας για την εύρεση 2 εμβαδών που με προβλημάτισαν και δε μπόρεσα να τα λύσω. Πιο συγκεκριμένα, ψάχνω το εμβαδό ενός τραπεζοειδού πρανούς για να μπορέσω να κάνω τον έλεγχο ολίσθησης και το εμβαδό τριγώνου του σχήματος για τη κατανομή υποπιέσεων του νερού και όλα αυτά με δεδομένα 2 μήκη, μια γωνία και μια παραλληλία. Σας παραθέτω εικόνα για να καταλάβετε το σχήμα και όποιος μπορέσει να με βοηθήσει. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

 

 

post-93141-0-64839400-1454945142_thumb.png

Edited by JimiSS
Link to comment
Share on other sites

SOS! Εύρεση εμβαδού τραπεζίου-τριγώνου

 

 

 μη βάζετε SOS σε τίτλους θεμάτων. Δεν βούλιαξε κανένα καράβι για μια γεωμετρική πράξη.

Link to comment
Share on other sites

ΑΒ=44/sin(ω)

ΓΔ=ΑΒ/2

h (τραπ)=sin(90-ω)*22

 

back to school

 

Το ότι ΓΔ=ΑΒ/2 πως προκύπτει ακριβώς; Προσπαθώ να το καταλάβω απλά και δε σε αμφισβητώ φυσικά. Επίσης καμιά ιδέα για το εμβαδόν τριγώνου για τις υποπιέσεις;

 

Η γωνία ω=26 είναι σωστή?

 

Ναι σωστή είναι, άσχετα που στο σχήμα φαίνεται πολύ μεγαλύτερη και μπερδεύει.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ΓΔ=ΑΒ/2 πως προκύπτει ακριβώς; Προσπαθώ να το καταλάβω απλά και δε σε αμφισβητώ φυσικά. Επίσης καμιά ιδέα για το εμβαδόν τριγώνου για τις υποπιέσεις;

 

 

Ναι σωστή είναι, άσχετα που στο σχήμα φαίνεται πολύ μεγαλύτερη και μπερδεύει.

όμοια τρίγωνα

 

ΓΔ/ΒΑ= 22/44

 

εν ολίγοις και στα γρήγορα

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

όμοια τρίγωνα

 

ΓΔ/ΒΑ= 22/44

 

εν ολίγοις και στα γρήγορα

 

Σορρυ αν εγώ δε καταλαβαίνω κάτι αλλά νομίζω πως δεν είναι σωστό έτσι. Η πλευρά ΓΔ είναι άγνωστη, δε μας δίνεται! Η πλευρά ΔΑ μας δίνεται και ειναι 22. επίσης η ΑΒ ειναι ~100,37m και όχι 44

 

Επίσης αν μπορούσες να με βοηθήσεις και για το τρίγωνο των υποπιέσεων θα ήμουν ευγνώμων

Edited by JimiSS
Link to comment
Share on other sites

 μη βάζετε SOS σε τίτλους θεμάτων. Δεν βούλιαξε κανένα καράβι για μια γεωμετρική πράξη.

έτσι βγήκε και το όνομα του περιλάλητου αγάλματος (φάρου) στη Ρόδο

περνούσε μια τουρίστρια και ανεφώνησαν πωπω ένας κ.λοSOS!

..

αυτό μου φάνηκε πιο σοβαρό τώρα από τη στοιχειώδη γεωμετρία σόρρυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.