Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εταιρικές συμβάσεις και φορολόγηση μηχανικών με ΑΠΥ


Recommended Posts

Χάρη,

 

α) αν συμπληρώσω " - επίβλεψη έργου" τότε θα υπολογίσω το καθαρό εισόδημα με Σ.Κ.Κ. 38% ή με 60% ;

 

β) Η πρώτη σου απάντηση ήταν "από την πλευρά της ασφάλειας". Λες να μετανοιώσω σε έναν πιθανό έλεγχο την προσθήκη της φράσης αυτής ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

α) εξαρτάται τη φύση του έργου οικοδομικό, οδοποιίας κλπ. Γίνε πιο σαφής πχ " - επίβλεψη κατασκευής φέροντος οργανισμού" και έχεις και τον συντελεστή για Στατικά.

β) πολλοί συνάδελφοι βάζουν μικρότερο συντελεστή και όχι το 60%. Αφού δεν είσαι μισθωτός και δεν έχεις τα πλεονεκτήματα του μισθωτού, γιατί όχι. Ποιον εξοπλισμό του εργοδότη σου χρησιμοποιείς; Το κινητό τηλέφωνο;

Για να μη περιμένεις τον έλεγχο κάνε περαίωση αν δεν είσαι σίγουρος και θέλεις να χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Θα πληρώσεις 500€ για κάθε χρόνο. Τα ποσά που θα εξοικονομήσεις είναι φαντάζομαι πολύ περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Zavi,

 

έχεις και αυτό το εικονίδιο κάτω απ'το όνομά σου και νομίζω ότι είσαι κάπου εδώ στο δωματιό μου και με κατακεραυνώνεις...

 

Διάβασα τα post του forum αλλά ο Σ.Κ.Κ. 60% μου δίνει την εντύπωση ότι αφορά μόνο μελέτες ενώ το 38% αφορά επίσημη επίβλεψη και μελέτη. Γι'αυτό και σας ζάλισα με τις απορίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όπως είπε ο Χάρης, επίβλεψη είναι ο όρος που μπορείς να προσθέσεις.

Το πρόβλημα είναι σε ποιον συντελεστή θα υπάχθείς.

Εγώ θα επέλεγα τον 60% αφού είναι υπηρεσία προς οργανωμένο γραφείο και όχι προς κάποιον ιδιώτη.

ε) Εξήντα τοις εκατό (60%) για ακαθάριστες αμοιβές αρχιτεκτόνων και μηχανικών από την προσφορά ανεξάρτητων υπηρεσιών σε οργανωμένα γραφεία με τη χρησιμοποίηση της υποδομής και της οργάνωσης των γραφείων του εργοδότη και για την ενέργεια πραγματογνωμοσυνών και διαιτησιών σχετικών με αυτά τα έργα
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις γνώσεις σας που μοιραστήκατε, το χρόνο που διαθέσατε και την υπαρξιακή αισιοδοξία που αποπνέετε.

 

(Οι άγιοι κάπως έτσι συμπεριφέρονταν.)

 

Θα σκεφτώ όσα γράψατε και θα δράσω ανάλογα, πολύ πιο κατατοπισμένος πλέον.

Link to comment
Share on other sites

"Εξήντα τοις εκατό (60%) για ακαθάριστες αμοιβές αρχιτεκτόνων και μηχανικών για τη προσφορά ανεξάρτητων υπηρεσιών σε οργανωμένα γραφεία με τη χρησιμοποίηση της υποδομής και της οργάνωσης των γραφείων του εργοδότη και για την ενέργεια πραγματογνωμοσυνών και διαιτησιών σχετικών με αυτά τα έργα."

 

Δεν αναφέρεται η λέξη κλειδί "επιβλέψεις" η οποία αναφέρεται στους άλλους συντελεστές. Ποια είναι η υποδομή και ο εξοπλισμός του οργανωμένου γραφείου που χρησιμοποιείται από τον μηχανικό; Ούτε αναφέρει κανείς ότι αν ο εργοδότης είναι ιδιώτης διαφοροποιούνται οι συντελεστές απ' ό,τι αν είναι εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη, ούτε και ο όρος "μελέτες" αναφέρεται.

Επίσης, τα εργαλεία για την επίβλεψη (σχέδια, επιμετρήσεις κλπ) ποιος του τα παρέχει?

Εχεις δίκιο δεν αναφέρει διαφοροποίηση στο αν ο εργοδότης είναι ιδιώτης ή εταιρεία, αλλά η διαφορά είναι στο ότι ο παραλήπτης του παραστατικού δεν είναι ο κύριος του έργου.

Αν ο εργοδότης είναι ταυτόχρονα και κύριος του έργου, τότε αυτά τα παραστατικά θα τα πήγαινα με τον κανονικό συντελεστή (38%, 25% κλπ)

Θα μου πεις τώρα "ποιος θα ελέγξει αν ο εργοδότης είναι ο κύριος του έργου?"

Σωστή η απορία σου. ;)

Αλλά σημειώνω κάτι που είπα και προηγουμένως.

Προσωπικά, εγώ, θα το έβαζα στο 60% με την λογική που ανέλυσα παραπάνω.

Δεν θα το πήγαινα με μικρότερο Σ.Κ.Κ. αλλά ούτε και λογιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Στις μελέτες είναι διαφορετικά τα πράγματα. Χρειάζεσαι κάποιο υλισμικό (Η/Υ, εκτυπωτή κ.λπ.) και κάποιο λογισμικό. Ένα γραφείο που θα στεγάσει τα παραπάνω εργαλεία και στο οποίο θα εργασθείς.

Τι εργαλεία θέλεις για να κάνεις επίβλεψη; Τα σχέδια της μελέτης δεν έχει σημασία ποιος τα παρέχει, άλλο η μελέτη και άλλο η επίβλεψη.

 

Θα σου πω και το εξής. Κάνω μια στατική μελέτη για σένα. Σου κόβω μια ΑΠΥ αλλά δε φαίνομαι ως μελετητής στην οικοδομική άδεια.

Διακρίνω δύο περιπτώσεις:

α) Τη μελέτη την κάνω στο γραφείο μου με τον Η/Υ μου, την τυπώνω στον εκτυπωτή μου και χρησιμοποιώ το λογισμικό που έχω αγοράσει γι αυτή τη δουλειά.

β) Ή αντίθετα, έρχομαι στο γραφείο σου, χρησιμοποιώ τον δικό σου εξοπλισμό.

 

_ Μόνο στη (β) περίπτωση θα φορολογηθώ με το συντελεστή 60%.

_ Κανένας εφοριακός δεν μπορεί να ελέγξει αν η δουλειά έγινε με τον (α) ή (β) τρόπο.

_ Το μόνο που μπορεί να ελέγξει ο εφοριακός είναι αν έχω γραφείο-Η/Υ-λογισμικό για να κάνω τη δουλειά μόνος μου με τον δικό μου εξοπλισμό. Στην περίπτωση όμως μιας επίβλεψης δεν μπορεί ούτε αυτό γιατί δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη, καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά για κάθε εργασία, είτε μελέτη είτε επίβλεψη, χρειάζεσαι κάποια εργαλεία.

Τα εργαλεία για να κάνεις την επίβλεψη ξεκινούν από τα σχέδια και μπορούν να φτάσουν μέχρι και τον χωροβάτη.

Οταν αυτά τα εργαλεία, μου τα παρέχει κάποιος άλλος τότε το πηγαίνω με 60%.

Δεν θέλω να πω πως αυτό είναι το σωστό. Αλλά αυτό έκανα. Μπορεί και να ήταν λάθος μου, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Τα σχέδια πάντα τα δίνει ο μελετητής στον επιβλέποντα. Οπότε δε νομίζω ότι είναι εργαλεία.

Ο χωροβάτης ναι. Αλλά και πάλι μπορείς αν δεν έχεις να πεις ότι νοίκιασες έναν και δεν έκοψες τιμολόγιο.

Θέλω με λίγα λόγια να πω ότι δεν έχει νόημα να δηλώνεις 60% σε τέτοιες εργασίες (επιβλέψεις).

Ένας λόγος που θα έβλεπα το να πάει κάποιος με το 60% είναι αν θέλει να δείξει μ' αυτό τον τρόπο ότι είναι ουσιαστικά μισθωτός και να διεκδικήσει αργότερα αποζημίωση για απόλυση, την εφαρμογή της ΣΣΕ και της εργατικής νομοθεσίας που ισχύει για μισθωτούς και όχι αυτοαπασχολούμενους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.