Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eξωτερική τοιχοποιία


VIVI

Recommended Posts

Θα ήθελα να σας ρωτήσω άν χτίσω την εξωτερική τοιχοποιία σε κατοικία ως εξής:

μονό τούβλο - μόνωση 8cm dow - γυψοσανίδα, θα έχω κάποιο πρόβλημα?

Με το ΙΚΑ τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

VIVI

Ως κατασκευή μπορεί να υπάρξει, όπως την περιγράφεις,

αν ικανοποιείται και ο συντελεστής θερμοδιαφυγής του στοιχείου (τοίχος)

Για τον υπολογισμό χρησιμοποίησε τους συντελεστές θερμικής αγωγιμότητας υλικών (υπάρχουν στο Π.Δ. ΤΗΣ 1.6/4.7.1979 (ΦΕΚ 362 Δʼ)) και σε κάποια θεματική ενότητα στο forum και για επιπλέον υλικά (το λ DOW μπορείς να το βρεις στην ιστοσελίδα της εταιρίας)

Ίσως πρέπει να δώσεις λίγη προσοχή παραπάνω στο στερέωμα των οδηγών της γυψοσανίδας, και στην απαιτούμενη πύκνωση προκειμένου να κρεμάσεις κουζινικά, ντουλάπες

Όσο για το ικα δεν γίνεται τίποτα (ακόμη και ένσταση να κάνεις-τουλάχιστο στην περιοχή μου, πολύ βόρεια)

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα στατικότιτας έχω?

Με το ΙΚΑ γιατί θα υπαρξει πρόβλημα αφού θα έχω τιμολόγιο και μπορεί να κάνει αυτοψία.

Link to comment
Share on other sites

Vivi

Στατικότητας γιατί να έχεις, με αυτό τον τρόπο, δύο δρομικές, μή συνεργαζόμενες τοιχοποιίες δεν κάνουμε όλοι συνήθως, με ύψος 2,5μ.;

Εκτός και αν δεν έχεις φέροντα στοιχεία απο μπετό, εννοώ κολώνες-δοκούς, οπότε οι τοιχοποιία σου θα είναι φέρουσα και σίγουρα τότε έχεις πρόβλημα.

Στο ΕΚΚΟ δεν έχεις πρόβλημα (θα βάλεις τα υλικά στις τοιχ/ιες

Για το ΙΚΑ εννοώ ότι δεν θα μειωθούν τα ενσημα, όχι κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ

Συγνώμη αλλά δεν το καταλαβαίνω. Αν η κατασκευή γίνει με μονό εξωτερικό τοίχο

και όλα τα άλλα χωρίσματα με γυψοσανίδα δεν θα μειωθεί το ΙΚΑ στην τοιχοποιία και στα

σοφατίσματα? Αφού θα κατατεθεί τιμολόγιο και συμφωνιτικό από την εταιρία που θα κάνει τις γυψοσανίδες.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησε καλυτερα με το ΙΚΑ, και όταν λεώ μίλησε μην τους ρωτήσεις αν γίνετε η όχι, πήγενε πες τους χωρίς πολλα πολλά, τί ακριβώς θα κάνεις και αν χρειάζονται κάποιο άλλο χαρτί εκτός απο τα τιμολόγια. Αν σου αρνηθούν κάνε μία ένσταση. Και αν σε ρωτήσουν αν έχουν γίνει οι εργασίες πες όχι γιατί αλλιώς θα σου ζητήσουν να πληρώσεις και όλα τα ένσημα ανεξαρτήτως το αποτέλεσμα της ένστασης.

Απο εδώ δεν νομίζω να μπορεί κανεις να σου απαντήσει υπεύθυνα σε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

VIVI

Στο διευκρίνισα στην περιοχή μου δυστυχώς δεν το δέχθηκαν (για τους εξωτερικούς τοίχους)

 

Πάντως αν κάνεις και τα εσωτερικά χωρίσματα (που δεν το ανέφερες εξ αρχής) από την νομοθεσία του ΙΚΑ προβλέπεται (για εργασίες από εστεγασμένα επαγγέλματα-εταιρία) Υ-Δήλωση εταιρίας και τιμολόγιο και μία ιδιαίτερη δήλωση ιδιοκτήτη (υπάρχει στο forum) κατά την απογραφή του έργου και προ της έναρξης εργασιών

 

Για τα υπόλοιπα δες πιο κάτω απόσπασμα

 

Κατ' εξαίρεση οι ανωτέρω κατ' ελάχιστον υπολογιζόμενες ημέρες εργασίας για κτίρια του πίνακα 1 και εργασίες του πίνακα 3 μειώνονται στις περιπτώσεις

 

γ) Εργασιών κατασκευής ξύλινων πατωμάτων, βιομηχανικών δαπέδων, εργασιών τοιχοποιίας με γυψοσανίδες και μαρμαρικών εργασιών. Οι μειούμενες ημέρες υπολογίζονται με τον πίνακα 3.

Προϋπόθεση για την μείωση των ημερών εργασίας στις περιπτώσεις γ' και δ' αποτελεί η απόδειξη της εκτέλεσης των εργασιών από προσωπικό επιχείρησης που ασφαλίζεται στο ΙΚΑ με τις κοινές διατάξεις ή από πρόσωπο που ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα και για την ιδιότητά του αυτή υπάγεται σε άλλο φορέα κύριας ασφάλισης

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που σου γράφει ο ΚΑΝΑ είναι σωστα, ΑΛΛΑ είναι στην διακριτική ευχέρεια του υπαλλήλου και της προϊσταμένης των οικοδομών να το δεχθούν η όχι. Αποψη μου κάνε μία προσπάθεια

Link to comment
Share on other sites

Κάπως σχετικό

To IΚΑ θέλει να τα παίρνει από δυο μεριές

 

1. Σε βουστάσιο (Φ/Ο σιδηροκατασκευή με πλαγιοκάλυψη πάνελς) ενώ εκ της νομοθεσίας του ΙΚΑ αρθ 38 παρ 10 προβλέπεται σαφώς εξαίρεση σύνταξης πίνακα 1 και απόδοση ενσήμων με σύνταξη πιν 2 (εστ επαγγ) επειδή έκανα τοίχο μόνο μίας πλευράς 65 μχ3,0μ όλο το έργο πήγε με τον πίνακα 1

Πλήρωσε ο άνθρωπος το 1998 1.800.000 επί πλέον (κάναμε ένσταση … είπαμε ότι τόσο δεν κάνουν τα υλικά και τα τεχνικά μαζί και με τα ένσημα … - μα για αυτό προβλέπεται η επιτροπή σας για ακραίες περιπτώσεις αδικίας λόγω της γενικότητας του νόμου….τίποτα η επιτροπή)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.